Az ember az „eszénél van”, a mozgáskoordináció mégsem az igazi: tanulságos – és elrettentő – vezetési próbán vehettek részt a csíkszeredaiak péntek délben a város főterén. A rendőrség alkoholos befolyásoltsághoz vagy tudatmódosító szer használatához hasonló tüneteket előidéző szemüvegeket adott a járművezetőknek, majd autóba ültette őket.
2017. október 06., 17:362017. október 06., 17:36
A „drogos” szemüveg. Vezeti szinte lehetetlen, járni is rendkívül nehéz a viselésével
Fotó: Pinti Attila
Az ember az „eszénél van”, a mozgáskoordináció mégsem az igazi: tanulságos – és elrettentő – vezetési próbán vehettek részt a csíkszeredaiak péntek délben a város főterén. A rendőrség alkoholos befolyásoltsághoz vagy tudatmódosító szer használatához hasonló tüneteket előidéző szemüvegeket adott a járművezetőknek, majd autóba ültette őket.
2017. október 06., 17:362017. október 06., 17:36
Még csigatempóban sem egyszerű szlalomozás – bemutatták, milyen hatással lehet az alkohol az autóvezetőkre
Fotó: Pinti Attila
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési hetének zárónapján a közúti balesetek megelőzése került a középpontba. Ennek megfelelően gyakorlópályát alakítottak ki a csíkszeredai Szabadság téren, ahol a közlekedésrendészet és a Top Auto sofőriskola együttműködésében
A különleges szemüvegek Bukarestből érkeztek – közölte a helyszínen Ionescu Manuela, a megyei rendőrség bűnmegelőzési osztályának koordinátora –, míg az ötlet Németországból származik, hiszen ott a tanulóvezetők felkészítésének része a hasonló szimulációs gyakorlat.
Érdeklődőkből nem volt hiány, a rendhagyó vezetésre jelentkezők sorszám alapján várakoztak a két rendelkezésükre bocsátott autóra. Noha a pályakialakítás rendkívül egyszerű volt – oda-vissza kellett néhány bóját kikerülniük a sofőröknek, félúton egy hármas fordulással –, a táv teljesítése már sokkal nehezebbnek bizonyult. Mi a három rendelkezésre álló – 0,80, valamint 1,20 mg/liter légalkohol-koncentrációnak megfelelő befolyásoltságot előidéző, illetve kábítószer hatását imitáló – szemüveg közül a „részegebb” változattal tettünk egy kört.
Oktató vigyázott arra, hogy személy ne sérüljön, anyagi kár ne keletkezzen
Fotó: Pinti Attila
A szemüveg felvétele után, beszállás előtt már a bal első ajtó kilincsének megtalálása is nehézségekbe ütközik – még úgy is, hogy az ember egyébként teljesen tudatánál van –, a gyújtásról és a sebességfokozat kiválasztásáról nem is beszélve. A tárgyak térbeli elhelyezkedése „ingataggá” válik, a vélt távolságoknak pedig vajmi kevés közük van a valósághoz. A résztvevők mellett minden esetben egy gépjárművezető-oktató foglalt helyet, felkészülve a kényesebb helyzetekre.
– foglalta tökéletesen össze a jelenlévőknek egy férfi, miután kiszállt a járműből.
A kisebbek bűnmegelőzési tanácsokat, szórólapokat kaptak
Fotó: Pinti Attila
A főtéren egyébként nemcsak a sofőrök, hanem a gyalogosok is kipróbálhatták a speciális szemüvegeket, a közelben felállított rendőrségi sátornál pedig bűnmegelőzéssel kapcsolatos tájékoztató, figyelmeztető szórólapokat osztogattak a járókelőknek, iskolásoknak.
Beszállás előtt. Már ez is bonyolult művelet
Fotó: Pinti Attila
„Eljátszott” közúti ellenőrzés. A kézfogás sem mindenkinek ment elsőre
Fotó: Pinti Attila
Csalóka távolságok. Tanulságosnak ítélték a vezetők a próbát
Fotó: Pinti Attila
Előre haladni sem könnyű, a tolatás plusz nehezítés
Fotó: Pinti Attila
Noha nem köteleztek a biztonsági öv viselésére, volt, aki inkább nem kockáztatott
Fotó: Pinti Attila
Minden lépés bizonytalan a „kábítószeres” szemüveggel
Fotó: Pinti Attila
A vezetést követő kiszállás sem egyszerű
Fotó: Pinti Attila
Több fiatal is próbára tette a szemüvegeket
Fotó: Pinti Attila
A szervezőcsapat
Fotó: Pinti Attila
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!