Fotó: Kristó Róbert
Meghatározatlan ideig oktatási szünet van hétfőtől a két balánbányai általános iskolában és a középiskolában, mert ezen oktatási intézményekben nincs fűtés. Az önkormányzat tetemes adósságot halmozott fel a gázszolgáltató felé, amelyik emiatt már tavasszal megszüntette a szolgáltatást a tanintézményeknél. Ez nyáron nem okozott fennakadást az oktatásban, az utóbbi időszakban tapasztalt hidegben azonban már csak 4–7 Celsius-fok volt a tantermekben, így a tanítás felfüggesztése mellett döntöttek az iskolák.
2010. október 11., 16:292010. október 11., 16:29
2010. október 11., 17:242010. október 11., 17:24
Fotó: Kristó Róbert
Az elmúlt években már volt probléma a balánbányai tanintézmények fűtésszámláival, az oktatás felfüggesztéséig azonban még nem súlyosbodott a helyzet. Idén viszont a különösen hideg ősz miatt elviselhetetlenek lettek a fűtetlen osztálytermek.
„Nem emberi körülmények ezek, 4–7 Celsius-fok volt az osztálytermekben, a tanárok és a gyerekek egy része már beteg volt” – ismertette Hada János, a balánbányai 1-es számú általános iskola igazgatója (a fotón az oktatás felfüggesztéséről szóló értesítőt tűzi ki), hogy mi vezetett az oktatás felfüggesztéséhez. Elmondta, megpróbáltak rövidített órákat tartani, de az sem bizonyult megoldásnak, így a vezetőtanács úgy döntött, hogy amíg nem lesz fűtés, addig felfüggesztik az oktatást és később bepótolják az elmaradt tanórákat. A három balánbányai iskola együttesen hozta meg a döntést, sem a Geo Bogza Általános Iskolában, sem pedig a Liviu Rebreanu Iskolaközpontban nincs tanítás – közölte Hada János. Elmondta, a gázszolgáltató tavasszal szerelte le a saját hőközponttal rendelkező tanintézményektől a gázórákat, mert az önkormányzat nem tudta kifizetni a gázszámlát.
„Nem volt miből kifizetni”
Nistor Imre alpolgármester közlése szerint a balánbányai tanintézmények után 249 000 lejjel tartozik a város a gázszolgáltatónak. Nem volt pénz ennek kifizetésére – mondta az alpolgármester. Ismertette, nemrég prefektusi ellenőrzőcsoport járt náluk és pénzügyi téren mindent rendben találtak, így nem merül fel az, hogy máshova ment volna el a pénz, egyszerűen nem volt lehetőség arra, hogy fizessenek. A többi közintézménynél nincs hasonló probléma, mivel ott alacsonyabb a fogyasztás, így ki tudták fizetni a számlákat – válaszolta kérdésünkre az alpolgármester.
A helyzet megoldásával kapcsolatosan elmondta, ígéretet kaptak arra, hogy a Hargita megyei tanács a héten 15 000 lejes gyorssegélyt utal ki a városnak, ennek alapján pedig a szolgáltató beindította a gázszolgáltatást a napköziben, így a város két óvodájának (az egyik óvoda nem volt levágva) van fűtése. Az iskolák fűtésproblémájának rendezésére a kormánytól vár segítséget a város. Nistor Imre bejelentette, az október 6-i kormányülésen kiutaltak számukra 40 000 lejt, az október 15-i kormányülésre pedig egy újabb, nagyobb összeg elfogadására kaptak ígéretet, beletelik azonban bizonyos időbe, amíg a pénz megérkezik. A téli fűtésszezonra való kilátásokról az alpolgármester azt nyilatkozta, ha ezt az adósságot most kormánysegélyből ki tudják fizetni, akkor reméli, hogy az új, jövő évi költségvetésből fogják tudni fizetni az iskolák gázszámláit.
„Egész évben nem fizettek semmit”
Négy éve minden évben ugyanez a helyzet ismétlődik, egész évben szolgáltatunk és nem fizetnek – mondta a kialakult helyzet kapcsán a gázszolgáltató Hargita Gáz Rt. kommunikációs menedzsere, Bálint Kinga. Közlése szerint a balánbányai önkormányzat egész évben nem fizetett nekik semmit, a tartozás pedig 280 000 lejre rúg. Kereskedelmi társaság vagyunk, szükségünk van a pénzre – mutatott rá a kommunikációs menedzser, aki hozzátette, ezúttal is nyitottak, igyekeznek megoldást találni a továbbiakra. 15 000 lejt megígértek, ennek nyomán beindítottuk a szolgáltatást a napközinél – ismertette Bálint Kinga, aki közölte, zajlanak a tárgyalások a helyzet további megoldására. Leszögezte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy megoldás szülessen a helyzetre.
Fotó: Kristó Róbert
A héten már beindulhat a fűtés
Ferencz S. Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő arról számolt be, hogy több intézmény mozgósítása nyomán reméli, hogy a héten beindulhat a fűtés a két általános iskolában. A megyei tanácsnak köszönhetően, a kiutalt gyorssegély nyomán a napköziben már beindult a fűtés és a prefektúra is lobbizik a kormánynál pénzösszegekért annak érdekében, hogy az iskolákban is lehessen fűteni – ismertette a főtanfelügyelő. Közölte, ő Markó Béla miniszterelnök-helyettes kabinetjével vette fel a kapcsolatot és onnan is segítséget ígértek.
Remélem, hogy a héten visszaadják a fűtést a tanintézményekben és beindulhat az oktatás – mondta Ferencz S. Alpár. Kifejtette, a két általános iskola gázórája Balánbányán van, így esetükben hamarabb beindulhat a fűtés, a középiskola gázóráját azonban Marosvásárhelyre vitték, ennek hazahozatala – bár már intézkedik a balánbányai polgármesteri hivatal – több időbe kerülhet. Biztos vagyok benne, hogy meg lesz oldva a helyzet, lesz oktatás, az általános iskolákban akár már a napokban beindulhat a tanítás, a középiskolában pedig akkor, amikor visszakerül a gázóra – szögezte le a főtanfelügyelő. Elmondta, programot kért az iskoláktól az elmaradó tanórák pótlására.
Ferencz S. Alpár a polgármestert is felelősnek tartja a kialakult helyzetért. A főtanfelügyelő véleménye szerint a bányabezárás nyomán várt összegekre hivatkozva a volt bányavárosban a fűtésköltségeket nem tervezik be megfelelően a helyi költségvetésbe, ezért minden évben fennáll ez a probléma. „Nagyon sok szegény település van, de mindenhol működik az iskola. A pénzösszegeket mindenhol csökkentették, nemcsak Balánbányán” – mondta a főtanfelügyelő. A polgármester felelősségével kapcsolatos kijelentésre a nemrég történt balesete miatt kórházban fekvő Mihai Mereş polgármestert nem tudtuk reagáltatni, Nistor Imre alpolgármester pedig erre a kijelentésre nem kívánt a polgármester nevében reagálni. Ferencz S. Alpár még azt mondta, a következő évi költségvetés elkészítésénél oda fognak figyelni arra, hogy Balánbányán megfelelően szerepeljenek a költségvetésben a fűtésköltségek, ennek érdekében ki fognak menni a helyszínre a költségvetés előkészítésekor.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.