Fotó: Bodor Tünde
Évről évre visszatérő gond, hogy decemberben, januárban a gyógyszertárakban hiánycikk az inzulin, illetve az onkológiai kezeléshez szükséges többnyire drága és ritka gyógyszerek jelentős része. Hogyan alakul jelenleg a gyógyszerellátás, január végére enyhült-e a krízis? – kérdeztük Szabó Pétert, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnökét.
2024. február 04., 10:282024. február 04., 10:28
2024. február 04., 11:482024. február 04., 11:48
Szabó Péternek sokszor kell ismételnie önmagát, amikor erről a visszatérő helyzetről beszél: hasonló megszakadások az ellátásban évközben is adódnak, de mint a gyógyszerészkamara elnöke elmagyarázta,
„Nem mondhatom, hogy teljes hiány van, de fennakadások előfordulnak, márpedig ilyen betegségeknél fontos a rendszeresség” – válaszolta az ellátásbeli gondokat firtató kérdésünkre Szabó Péter.
– részletezte a gyógyszerészkamara elnöke.
Fotó: Bodor Tünde
A patikusok pedig a maguk során mindent megtesznek, hogy a betegeken segítsenek: az is megesik, hogy – ha éppen van – kölcsönbe adnak egy adagot, amit majd később beleszámítanak a receptbe, merthogy a receptek határideje is lejár. Vagy éppen online csoportokban kérdezgetik egymást, hogy hol van egy kis tartalék.
– magyarázta Szabó Péter. „Saját és kollégáim nevében is mondom, hogy a föld alól is kerítenénk gyógyszert, de nincs” – jelentette ki a mindenkori kormányt téve felelőssé a visszatérő problémáért.
Mit tehet a beteg ilyen esetben? Igen korlátozott lehetőségei vannak, ugyanis külföldön is vényköteles gyógyszerekről van szó. Esetleg nagyon kis mennyiséget megkapnának recept nélkül, de ez igen megterhelő lenne annak, akinek 2–3 ezer eurós gyógyszer jár, mint a daganatos betegek többségének.
– sorolta a további nehézségeket a gyógyszerész. A postai szállítás sem biztonságos, hiszen nem tudják szavatolni, hogy a gyógyszernek biztosítják a megfelelő körülményeket, hőmérsékletet.
Kínlódnak tehát a patikusok, de sokszor hiábavaló a fáradozásuk, a betegek pedig kálváriájukat járják a gyógyszertárak között – summázhatók az aktuális állapotok.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!