Fotó: Bodor Tünde
Évről évre visszatérő gond, hogy decemberben, januárban a gyógyszertárakban hiánycikk az inzulin, illetve az onkológiai kezeléshez szükséges többnyire drága és ritka gyógyszerek jelentős része. Hogyan alakul jelenleg a gyógyszerellátás, január végére enyhült-e a krízis? – kérdeztük Szabó Pétert, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnökét.
2024. február 04., 10:282024. február 04., 10:28
2024. február 04., 11:482024. február 04., 11:48
Szabó Péternek sokszor kell ismételnie önmagát, amikor erről a visszatérő helyzetről beszél: hasonló megszakadások az ellátásban évközben is adódnak, de mint a gyógyszerészkamara elnöke elmagyarázta,
„Nem mondhatom, hogy teljes hiány van, de fennakadások előfordulnak, márpedig ilyen betegségeknél fontos a rendszeresség” – válaszolta az ellátásbeli gondokat firtató kérdésünkre Szabó Péter.
– részletezte a gyógyszerészkamara elnöke.
Fotó: Bodor Tünde
A patikusok pedig a maguk során mindent megtesznek, hogy a betegeken segítsenek: az is megesik, hogy – ha éppen van – kölcsönbe adnak egy adagot, amit majd később beleszámítanak a receptbe, merthogy a receptek határideje is lejár. Vagy éppen online csoportokban kérdezgetik egymást, hogy hol van egy kis tartalék.
– magyarázta Szabó Péter. „Saját és kollégáim nevében is mondom, hogy a föld alól is kerítenénk gyógyszert, de nincs” – jelentette ki a mindenkori kormányt téve felelőssé a visszatérő problémáért.
Mit tehet a beteg ilyen esetben? Igen korlátozott lehetőségei vannak, ugyanis külföldön is vényköteles gyógyszerekről van szó. Esetleg nagyon kis mennyiséget megkapnának recept nélkül, de ez igen megterhelő lenne annak, akinek 2–3 ezer eurós gyógyszer jár, mint a daganatos betegek többségének.
– sorolta a további nehézségeket a gyógyszerész. A postai szállítás sem biztonságos, hiszen nem tudják szavatolni, hogy a gyógyszernek biztosítják a megfelelő körülményeket, hőmérsékletet.
Kínlódnak tehát a patikusok, de sokszor hiábavaló a fáradozásuk, a betegek pedig kálváriájukat járják a gyógyszertárak között – summázhatók az aktuális állapotok.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2025 júniusában 11 685 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 24-gyel többnek, mint előző hónapban.
Az elmúlt 24 órában 4989 bevetésük volt a belügyi szerveknek, csaknem 9900 bírságot róttak ki és bevonták 713 gépkocsivezető jogosítványát.
Meghalt egy hegyi futóverseny résztvevője szombaton Suceava megyében, miután rázuhant a viharos szélben kidőlt fa – tájékoztatta vasárnap a Suceava megyei katasztrófavédelem az Agerpres hírügynökséget.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország területének több mint felén.
Lassan a múlté lesz a Tusványos 2025-ös kiadása, amiről nem is gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan lepörög. Jutott az idei fesztiválra kánikula, por, de égi áldás is, az esti koncertek és bulik pedig idén is felejthetetlenek maradnak.
Harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztás van érvényben hétfő 10 óráig nyolc déli megyében és a fővárosban. Az erdélyi megyék egy részére elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás érvényes.
Nyolc megye összesen 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.
Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.
Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.
szóljon hozzá!