Június 9-én, szerdán Brüsszelben a Magyar Néppárti Delegáció tiszteletbeli elnökét, Tőkés László romániai európai parlamenti képviselőt jelölte az Európai Parlament alelnöki tisztségére. A javaslatot a Román Néppárti Delegáció is támogatta.
2010. június 09., 16:032010. június 09., 16:03
2010. június 09., 16:152010. június 09., 16:15
Mivel Schmitt Pált nemrég a magyar Országgyűlés elnökévé választották, ezért helye megüresedett az EP 14 alelnöke között. Schmitt Pált a Fidesz jelölhette, mint az Európai Néppárt egyik legerősebb tagja, így továbbra is őket illette meg a jog, hogy a „visszalépett” politikus helyére mást javasoljanak, a választás pedig Tőkés Lászlóra, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökére, a Magyar összefogás listájának első helyezettjére esett. A Magyar Néppárti Delegáció javaslatát – amelyet a Román Néppárti Delegáció 11 PD-L-s és 2 RMDSZ-es tagja is támogatott – elfogadta és támogatta az Európai Parlament Néppárti Frakciója.
A parlament plénuma jövő kedden a strasbourgi plenáris ülésén szavaz az alelnöki tisztség betöltéséről, és amennyiben nem lesz meglepetés (márpedig nem valószínű, mivel az Európai Néppárt a két legerősebb frakció egyike), akkor Tőkés László június 16-ától az EP alelnöke lehet.
„Megtiszteltetés számomra, hogy a Magyar Néppárti Delegáció javaslatára és a Román Néppárti Delegáció támogatásával egy ilyen fontos tisztségre jelöltek. Azon fogok munkálkodni, hogy az európai értékek alapján kiszélesítsük és erősítsük a magyar–román együttműködést” – mondta Tőkés László. Hozzátette: „Bízom benne, hogy jövő héten a parlament többségének a támogatását is elnyerem. Amennyiben megválasztanak, továbbra is azon leszek, hogy a temesvári forradalom értékeit, szellemiségét képviseljem a jövőben is”.
A döntést üdvözölte az RMDSZ két EP-képviselője, Sógor Csaba és Winkler Gyula is. „A Fidesz delegációjának előzetes jelölése nyomán a parlament egyik fontos tisztségét romániai magyar töltheti be, ami újabb esélyt, lehetőséget teremt a romániai magyarság közösségi érdekeinek európai képviseletére” – mutattak rá közös nyilatkozatukban.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!