Fotó: Háromszék Táncszínház/Facebook
A háromszéki Cigányfolklór Tábor 1999 óta az erdélyi néptáncvilág meghatározó rendezvénye, idén már a 25., jubileumi kiadásra kerül sor a zabolai Csipkésben. Július 28 és augusztus 4-e között az érdeklődők bepillanthatnak a cigányság kultúrájába, különös, anakronisztikus életmódjába, ezáltal is közeledve a tolerancia és elfogadás felé, amely egy jobb és békésebb együttélést eredményez különböző kultúrájú emberek között.
2024. július 26., 09:562024. július 26., 09:56
Az esemény találkozási alkalomként is szolgál az adatközlőknek és a szakmabelieknek. Időtállóságát, szükségességét és népszerűségét bizonyítja negyedszázados múltja.
A rendezvény különlegessége, hogy a közös ének és tánc mellett alkalmat teremt a résztvevők számára arra, hogy cigányok társaságában kapcsolatokat, barátságokat alakítsanak ki a meghívott hagyományőrzőkkel.
Fotó: Háromszék Táncszínház/Facebook
Az idei táborban a szervezők különlegességekkel is készülnek: fotókiállítással, jubileumi gálaműsorral, Gázsa és Heveder koncerttel, táncházzal várják azokat, akik értékelni tudják ezt az ősi, színes kultúrát. Készülőben van egy dokumentumfilm is, amely a tábor életének elmúlt 25 évét mutatja be, ennek néhány részletét, előzetesét is levetítik kedvcsinálónak. A Cigányfolklór Tábor regisztrációhoz kötött.
Az esemény a zabolai Csipkésben jövő héten szerdán 17 órakor kezdődik, Papp István Gázsa és a Heveder koncertjére pedig 20 órától kerül sor.
Jegyek a helyszínen kaphatók kedvezményesen 10, teljes áron 20 lejért. A tábor szervezői a Pro Cultura Alapítvány és a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!