Egyre hangosabb és elégedetlenebb a romániai gazdatársadalom. A kormány intézkedései pedig nem tesznek egyebet, mint folyamatosan olajat öntenek a tűzre. Csütörtökön az ország 24 településén állat- és növénytermesztők ezrei tüntettek, nem kérve egyebet, mint jogukat a munkára és a megélhetésre. Sepsiszentgyörgyön Hargita és Kovászna megyei gazdák skandálták: le a kormánnyal. Soraikban felcsíkiakat és alcsíkiakat egyaránt láthattunk.
2010. szeptember 02., 18:362010. szeptember 02., 18:36
2010. szeptember 13., 12:322010. szeptember 13., 12:32
A nemtörődömség, a semmittevés, a hazugság oda vezetett, hogy az emberek türelme elfogyott. Azt akarják, hogy semmittevők, hogy munkanélküliek legyünk? – méltatlankodott a tüntetés elején Ötvös Mózes. A Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének vezetője, a csütörtöki megmozdulás főszervezője szerint az országvezetők mindent megtesznek azért, hogy az egyszerű gazdát ellehetetlenítsék, nyomorba döntsék.
A csípős hideg, az állandóan szemerkélő eső sem tántorította el a gazdákat attól, hogy százával az utcára vonulva adjanak hangot nagyfokú elégedetlenségüknek. A gyülekező a Plugor Sándor Művészeti Középiskola előtt volt, érkezésünkkor már indulásra készen állt a több száz tüntető, köztük számos ismerős arc a csíki falvakból, egy épület sarkánál például karcfalvi és dánfalvi gazdákkal találkoztunk. „A mezőgazdaság sorsáért tüntetünk, az ellen, amit kiokoskodtak vezetőink az elmúlt húsz évben” – szólalt meg egyikőjük. A csoportot nem kellett sokat faggatni, csak úgy zúdult belőlük a panasz és az elégedetlenség. Kaotikus vezetés, több évre érvényes irányelv és elképzelés hiánya, a támogatások elmaradása vagy olyan feltételekhez kötése, amit a gazdák nagy része képtelen teljesíteni – íme, néhány szomorú tényező, amire Karda Csaba hívta fel a figyelmünket. Szavait Szabó Attila és Márton Róbert, illetve a dánfalvi Zsók Jenő egészítette ki. „A kisgazdák miért nem lehetnek őstermelők? Miért kell őket ellehetetleníteni a vállalkozói engedély kiváltásának kötelezettségével?” – tették el részükről a költői kérdés. Panaszként hangzott el ugyanakkor, hogy sem a szarvasmarha-tenyésztők, sem a növénytermesztők egy lejnyi szubvenciót nem kaptak idén, így az őszi vetési kampány indítása is veszélybe került. A szentimrei Szabó Ágoston is hasonlóképpen vélekedett, főleg a jogi bejegyeztetés kötelezettségét kifogásolva. „Ha nem hagyják, hogy dolgozzunk, mind oda jutunk, hogy szociális segélyben kell részesüljünk. Hiszen jobb hiába ülni, mint hiába dolgozni” – magyarázta a gazda.
Földönfutóvá akarnak tenni minket
„Nem kapjuk meg azokat a jogokat, amelyeket megkap más EU-s országban dolgozó és tevékenykedő gazda. Mi vagyunk a legutolsók, mi vagyunk a leggyengébbek, mi vagyunk a legjobban elhanyagolva, úgy nézünk ki, mint valami mostoha gyerekek” – kezdte a problémák sorolását Ötvös Mózes, a tüntetés főszervezője. Elmondása szerint a támogatások hiánya lehetetlen helyzetbe sodort számos gazdát, akárcsak a legújabb, szubvenciókra érvényes feltételek.
„A 2010-es évben még semmilyen szubvenciót nem adtak. Nem tudom, meddig megy még ez a nemtörődömség, nem tudom, meddig tartják ott a mezőgazdasági minisztert, akinek halvány gőze nincs, mi történik az országban. A növénytermesztésben például, míg a franciák kapnak hatszáz eurót hektáronként, a magyarországiak 160–170 eurót, mi kapunk nyolcvanat. Ez lenne az egyenjogúság? Tavaly 4 milliárd euróra hoztak be mezőgazdasági terméket. Ha megfizetnék a hazai gazdálkodót, nem jobban járna az ország? A néhány tehenesek jegyeztessék be magukat? Azt akarják, hogy semmittevők, hogy munkanélküliek legyünk?” – hangzott el az illetékes részéről, aki szerint az emberek türelme igencsak fogytán.
Traktorzúgás és rezesbanda
Kisvártatva befutottak a mezőgazdasági gépek, traktorok a gyülekezési helyre, számuk elérte legalább a harmincat. Így végül a gidófalvi rezesbanda zenés kíséretében elindulhatott a menet, amely a központi városrészt megkerülve, a prefektusi hivatal előtti térre vonult. Itt Ötvös Mózes mondott hosszabb beszédet, kifejtve, a jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé a mezőgazdaság fejlődését, felzárkóztatását, ezért a mindenkori kormányok, a parlamenti képviselők egyaránt hibások, politikai színezettől függetlenül. „Így nem tudunk élni” – hallhattuk a vészjósló kijelentést. A demonstrálók előtt György Ervin, Kovászna megyei prefektus is megjelent, egyúttal átvéve a kormánynak címzett petíciót. A megmozdulás zárásaként a résztvevők szétlocsolták az otthonról hozott tejet, mintegy illusztrálva: halálra van ítélve a hazai mezőgazdaság.
Csak a legszükségesebbeket kérik
A sepsiszentgyörgyi tüntetők által benyújtott petíció tartalmából szemelgetünk. Ebben kérik az állattenyésztési támogatások tavalyi szinten tartását, a minőségi tej, illetve a tejkontroll szubvencionálását, a bejegyzési kötelezettség eltörlését, az élelmiszer-behozatal maximalizálását, egy minimális tejár megállapítását, az állat-egészségügyi előírások enyhítését. Ugyanakkor követelik a banki hitelek hozzáférhetőségét kedvezményes kamattal, a minősített vetőmag támogatását, tárházak létesítését, a cukorrépa-támogatás újbóli életbe léptetését, megfelelő törvénykezés kidolgozását és így tovább. A jelenlevők kilátásba helyezték, ha továbbra is süket fülekre találnak követeléseik, szeptember kilencedikén a fővárosban is tüntetnek, ezt követően pedig határ- és útlezárásokhoz folyamodnak.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.
Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.
szóljon hozzá!