Minden évben megtartják a beporzók napját világszerte, a 2018 óta megünnepelt világnap kiváló alkalom arra, hogy egyre többen megtudjuk, miért is olyan fontosak a beporzást végző rovarok és a védelmük. Ezt pedig nem lehet elég korán elkezdeni, már az óvodásoknak is megtanítják: méhek nélkül más lenne az élet, ha lenne egyáltalán. Marosvásárhelyen a Stefánia óvodában kedden szerveztek városszintű beporzónapot, ahol egy méhész mesélt a legkisebbeknek a méhek és a saját munkájáról.
2024. március 13., 17:392024. március 13., 17:39
Mézet is kóstolhattak a kicsik
Fotó: Haáz Vince
Minden évben megtartják a beporzók napját világszerte, a 2018 óta megünnepelt világnap kiváló alkalom arra, hogy egyre többen megtudjuk, miért is olyan fontosak a beporzást végző rovarok és a védelmük. Ezt pedig nem lehet elég korán elkezdeni, már az óvodásoknak is megtanítják: méhek nélkül más lenne az élet, ha lenne egyáltalán. Marosvásárhelyen a Stefánia óvodában kedden szerveztek városszintű beporzónapot, ahol egy méhész mesélt a legkisebbeknek a méhek és a saját munkájáról.
2024. március 13., 17:392024. március 13., 17:39
Március 10-ét nyilvánították a beporzók napjává világszerte, ráadásul magyar kezdeményezésre. Ám mivel idén hétvégére esett ez a nap, március 12-én, kedden öltözött minden Stefániába járó óvodás és óvónő sárga-fekete ruhába, mint a méhek, vagy piros-fekete pöttyösbe, akár a katicabogarak. A marosvásárhelyi 3–6 évesek megtanulták:
Az utóbbi évtizedekben azonban drasztikusan csökkent a beporzást végző rovarok száma az emberi tevékenységek – a mezőgazdaság térnyerése, vegyszerek használata, klímaváltozás – miatt, és ha nem teszünk ellene, akkor az globális katasztrófát vonhat maga után.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi ovisoknak szerveztek programot Sütő Edith Magdolna, Bodó Orsolya, Cucian Patricia, Csenteri-Nemes Réka Orsolya, Gherasim Ana-Anisia, György Annamária, Schaffer Erzsébet Zsuzsánna és Weisz Réka óvónők egy megpályázott projekt részeként, ezért egy napra az egész óvoda „méhkaptárrá” alakult: méhecskés rajzokat állítottak ki, méhecskés játékokat játszottak, de még egy méhészcsalád is eljött mesélni a kicsiknek, akik a méhész védőruházatát is felpróbálhatták, mézet is kóstolhattak.
Az ovisok legalább tíz új dolgot tanultak a méhekről, miközben ők maguk is megosztották, hogy kit mikor csípett meg a méhecske. Íme, amiket eddig nem sokan tudtunk a méhekről:
A földön a beporzás nyolcvan százalékát a méhek végzik: ha nem szállnának a gyümölcsök virágaira, hogy beporozzák azokat, aprók, ehetetlenek maradnának a gyümölcsök.
Nem virágporból, hanem a virág nektárjából készül a méz.
Ha megszúr egy méh, a méhecske is meghal.
Egy nektárgyűjtő méh mindössze 45 napot él.
Ennyi idő alatt egy méh egy kiskanál mézet termel.
Egy kaptárban hatvanezer-százezer méh él: királynő (elélhet akár hat évet is), dolgozóméhek (ők vannak a legtöbben) és herék.
A méh a legjobb mérnök: mindig 5,2 milliméteresre építi minden oldalát a viaszsejtnek. Viaszból épített keretek vannak a kaptárakban, ott tárolják a mézet a méhek.
A méhek félnek a füsttől, tűztől, ezért a méhészek a füstölő segítségével tudják elzavarni onnan, ahol épp dolgozniuk kell.
A kaptárszolga nem egy személy, hanem egy szerszám, amely mindig a méhésznél van.
Két pár szárnya van a méhnek, amelyeket általában összekapcsolva használ.
Noha a gyerekeknek mesélve nem tért ki erre Szőcs József méhész, de a Székelyhonnak azt is elárulta, nem könnyű ma méhészkedni, és
„A mai világban a méhészet hanyatlik kissé, mert a sok konkurens termék, amely beáramlik különböző országokból, és amely sok esetben nem is méz, hanem méznek eladott valami, levitte az igazi méz árát, ezért sokan félbehagynak a méhészettel itthon, mert nem tudnak megélni” – részletezte a nyárádmenti méhész.
A méhész védőruházatát is felpróbálták
Fotó: Haáz Vince
A nehézségek ellenére azt ajánlja a szakember, hogy használják ki a méhészek az európai uniós támogatásokat, mert megéri. Ő maga is így tudott megmaradni a méhészkedés mellett. „Nem nehéz pályázni egy ilyen pályázaton, de nagyon pontos leírást kell adni, komoly ellenőrzések is vannak, viszont ajánlom mindenkinek” – fejtette ki Szőcs József, aki Szentgericén tartja a 150 méhcsaládját.
ezért országos szinten vándorolnak a méhekkel együtt: Olténiában kezdik, mert délen virágzik először az akác, 10–14 nap egy virágzási periódus, majd továbbmennek. Nyáron a nagy melegben felmennek a havasokba a havasi méz miatt, de le szoktak menni Tulceára is napraforgó- és hársvirágra, mert ezekből készülnek a legjobb mézek – mesélte a Székelyhonnak Szőcs József.
Fotó: Haáz Vince
Nem csak a méhek
A méheknek van már világnapja (május 20.), de rajtuk kívül számos élő szervezet is végzi a növények beporzását, amely folyamatnak a termesztett növények kétharmadát, élelmiszereink egyharmadát köszönhetjük. A háziméhek, és a méhalkatúak mellett rengeteg rovar, köztük lepkék, a világ más tájain pedig sok madár és denevér is kiveszi a részét ebből a fontos munkából, sőt léteznek növények is, amelyek beporzásra képesek. Ezért született a magyar kezdeményezés 2018-ban, hogy az összes beporzóra felhívják a figyelmet egy jeles nap segítségével, amely március 10-e lett.
Szőcs József méhész a méhész egyik eszközéről, a füstőlőről mesél
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Így gyűjtik a virágport a méhek
Fotó: Haáz Vince
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!