A szikla tövében találták meg az emléktábla darabjait
Fotó: Hargita Megye Tanácsának Hegyi és Barlangimentő Közszolgálata
Ismeretlen tettesek letörték azt az emléktáblát, amelyet a Békás-szorosban levő Oltár-kő tetején állítottak Erőss Zsolt hegymászó emlékére. A gránittábla darabjait megtalálták, ismeretlen tettes ellen feljelentést tesznek – jelezte Fekete Örs, a Hargita megyei hegyimentő-szolgálat vezetője.
2018. október 11., 12:342018. október 11., 12:34
2018. október 11., 12:552018. október 11., 12:55
A Békás-szoros–Nagy-Hagymás Nemzeti Parktól kért engedély révén 2013 júniusában került ki a tábla Erőss Zsolt születésének és eltűnésének dátumával, egy Wass Albert-idézettel. Mint arról beszámoltunk, az emléktábla eltűnéséről a Hargita megyei hegyimentő-szolgálatot túrázók értesítették vasárnap este. Fekete Örs, a megyei hegyimentő-szolgálat vezetőjének nyilatkozata szerint
A gyergyószentmiklósi hegyimentők vezetője, Elekes Huba elmondta, konkrétumot még nem tudnak, mindössze feltételezéseik vannak. Szerinte a sziklamászó nem mászkál flexszel, sem semmi olyan tárggyal, amivel kárt tehet a természetben. „Értelmes hegyi ember, ilyennel nem foglalkozik” – mondta.
A hegyi ember tisztelettel van egy másik hegyi ember emléke iránt. Hogy ki tehette, ez jó kérdés” – mondta a történtek kapcsán Kastal László gyergyószentmiklósi hegyimentő.
Ismeretlenek levágták és eltüntették azt az emléktáblát, amelyet a Békás-szorosban levő Oltár-kő tetején állítottak Erőss Zsolt hegymászó emlékére barátai 2013 júliusában, másfél hónappal azután, hogy a hegymászó eltűnt a Kancsendzönga meghódítása után.
Elekes Huba arról is tájékoztatott, hogy a magyarországi baráti társasággal már felvették a kapcsolatot, hiszen a korábbi táblát is ők készítették.
„Az is gond, hogy nem tisztázott még mindig, hogy Hargita vagy Neamț megyéről beszélünk-e. A neamțiak azt tartják, hogy Kupásig az övék, ami a szerpentinek fölött van, a hargitaiak pedig azt, hogy a szoros végéig tart.
Öt évig senkit nem zavart Erőss Zsolt emlékére az Oltár-kőn elhelyezett tábla
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A Békás-szoros–Nagy-Hagymás Nemzeti Park igazgatóját, Hegyi Barnát is megkérdeztük az ügy kapcsán. Elmondta, az öt évvel ezelőtt elhelyezett emléktáblára írásos engedélyt kértek a hegyimentők, a most felállított zászló esetén pedig hivatalos formában nem történt ilyen.
– mondta Hegyi Barna.
A Hargita megyei hegyimentő-szolgálat vezetője, Fekete Örs lapunknak szerdán a helyszínről számolt be arról, hogy a szikla tövében megtalálták az emléktábla darabjait. „Nagyon szomorú egyszerűen ledobták az emléktáblát, most szedegetjük össze a darabjait a szikla tövénél. Sajnos ez van, de pótolni fogjuk, s addig pótoljuk amíg kell, ilyen helyen élünk ez van” – részletezte. Hozzátette, nem tudják, hogy ki tette, de az összefüggések alapján sejtik.
– ismertette Fekete Örs.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépest.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
szóljon hozzá!