Nem mindenkinek telik az alapvető életszínvonalhoz szükséges termékekhez. Sokan élnek a létminimum alatt Romániában. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Tavaly Románia minden ötödik lakóját érintette a szegénység, a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt – derült ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
2023. november 17., 12:092023. november 17., 12:09
Ezek szerint a háztartások becsült jövedelme alapján a múlt évben a relatív szegénységi ráta 21,2 százalékos volt Romániában, 1,3 százalékponttal kisebb, mint az előző évben.
A szegények aránya a 0-17 évesek (27 százalék) és a 18-24 évesek (26,5 százalék) körében volt a legmagasabb – ismerteti az Agerpres.
Az INS adatai szerint a szociális juttatások fontos szerepet játszanak a szegénységi ráta csökkentésében. Így 2022-ben a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt, és értelemszerűen rosszabb lett volna az idősek (65 évesek és idősebbek) helyzete, akiknek a 84,4 százaléka relatív szegénységben élne.
Tavaly Romániában a súlyos anyagi és szociális deprivációban élők aránya 24,3 százalék volt, ami 1,2 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest.
Az INS adatai szerint tavaly Romániában 597 000 65 év alatti személy élt nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban. Ezek azok a háztartások, amelyek tagjai a vizsgált időszakban a munkaórák kevesebb mint 20 százalékát töltötték fizetett munkával. Az előző évhez képest 2022-ben 105 000-rel csökkent a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők száma.
A szegénység vagy társadalmi kirekesztés veszélyének kitett személyek aránya 2022-ben 34,4 százalék (mintegy 6,5 millió fő) volt az országban, 0,1 százalékponttal kisebb, mint 2021-ben. A mutató a két felnőttből és három vagy több eltartott gyermekből álló háztartásokban (60,8 százalék) és az egyszülős háztartásokban (47,3 százalék) volt a legnagyobb.
A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata régiónként eltér Romániában.
A legmagasabb kockázatot a délkeleti régióban regisztrálták (46,9 százalék), amelyet szorosan követ a délnyugat-olténiai régió (44,7), és a legalacsonyabb az arány a Bukarest-Ilfov régióban (19,1).
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!