Rendkívül dinamikusan fejlődik az IT. Előnye, hogy nem infrastruktúra-függő, így bárhonnan végezhető. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Regionális IT Fejlesztési Program és a U-Hub IT&C Közösség feltett szándéka, hogy a diákoknak szánt mentorprogram és a középiskolásoknak szóló Heuréka mellett informatikai átképzési programot indítson el Udvarhelyszéken. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának irányítása alatt induló posztgraduális képzésre márciustól huszonöt helyet hirdetnek meg.
2019. február 26., 17:552019. február 26., 17:55
2019. február 26., 18:332019. február 26., 18:33
A székelyudvarhelyi városvezetés bábáskodása mellett Simon Károly szakmai vezető irányításával jött létre a Regionális IT Fejlesztési Program, majd az informatika és számítástechnika területén dolgozó udvarhelyszéki szakembereket tömörítő U-Hub IT&C Közösség. Utóbbi nemcsak rendszeres szakmai találkozókat szervez, hanem különböző közösségi programok, konferenciák, versenyek lebonyolításában is szerepet vállal. Az IT-szakma azért remek kitörési pont Székelyudvarhelynek és a régiónak, mert más iparágakkal ellentétben
– fejtette ki korábban lapunknak Simon Károly. A székelyudvarhelyi IT-projekt kiemelt célja tehát a képzett szakemberek hazacsalogatása, valamint az IT iránti érdeklődés növelése.
Ennek a törekvésnek fontos része a magyar nyelvű posztgraduális képzés, amelynek első évfolyama már tavasszal elindul Székelyudvarhelyen. Az oktatási minisztérium által akkreditált program
illetve azoknak is hasznos lehet, akik már az IT-szakmában (vagy kapcsolódó területen) tevékenykednek, de nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel ezen a szakterületen. Utóbbiaknak tudásuk rendszerezésében és elmélyítésében segíthet, a hivatalos oklevél által pedig új szakmai lehetőségek nyílhatnak meg előttük. A cél általános szakmai alaptudás biztosítása, amely után könnyen lehet szakosodni a számítástechnika különböző alterületeire.
A szervezők kiemelik, hogy a képzést a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának oktatói tartják, de a hallgatók közvetlen kapcsolatban lesznek a helyi IT-szektor képviselőivel is, így a kurzus sikeres befejezése után (vagy akár azzal párhuzamosan) még könnyebbé válik számukra a szakmában való elhelyezkedés. Közvetlenül a végzés után junior programozói, szoftverfejlesztői vagy QA-szakértői (minőségbiztosítás, tesztautomatizálás), illetve ezekkel azonos szintű pozícióra lehet majd számítani, jó továbbfejlődési és előrelépési lehetőségekkel.
A posztgraduális képzés tizennyolc hónapot ölel fel és három félévre tagolódik, ebből az utolsó a szakmai gyakorlatra és a záróvizsgaprojektre rendelkezésre álló időkeret. Mivel olyan jelentkezőket várnak, akik már dolgoznak és/vagy családosok, a képzések időbeosztását igyekeznek úgy kialakítani, hogy az összeegyeztethető legyen egy már meglévő munkahellyel, illetve családosoknak is minél megfelelőbb legyen:
Áprilistól kezdődik az oktatás
Az első, márciusban tartandó felvételire huszonöt helyet hirdetnek meg. A vizsga logikai feladatokból álló, algoritmikus gondolkodási készséget felmérő teszt lesz, kiegészítve számítástechnikai általános műveltségi kérdésekkel (a képzés hivatalos weboldalán mintafeladatok is elérhetők). A kurzus tandíjas, azonban a partnerszervezetek és cégek ösztöndíj-lehetőséget is biztosítanak. Jelentkezni március 14-éig lehet online, az egyetem weboldalán, a személyes beiratkozás pedig március 15–19. között zajlik majd Kolozsváron, az egyetem székhelyén. A felvételit március 23-án tartják Székelyudvarhelyen, majd ezt követően áprilisban indul az oktatás. A képzéssel és a felvételivel kapcsolatos minden információ megtalálható az egyetem weboldalán, illetve a U-Hub honlapján, de kérdésekkel a szervezőkhöz is lehet fordulni a posztgrad@cs.ubbcluj.ro e-mail-címen.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
2 hozzászólás