Rendkívül dinamikusan fejlődik az IT. Előnye, hogy nem infrastruktúra-függő, így bárhonnan végezhető. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Regionális IT Fejlesztési Program és a U-Hub IT&C Közösség feltett szándéka, hogy a diákoknak szánt mentorprogram és a középiskolásoknak szóló Heuréka mellett informatikai átképzési programot indítson el Udvarhelyszéken. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának irányítása alatt induló posztgraduális képzésre márciustól huszonöt helyet hirdetnek meg.
2019. február 26., 17:552019. február 26., 17:55
2019. február 26., 18:332019. február 26., 18:33
A székelyudvarhelyi városvezetés bábáskodása mellett Simon Károly szakmai vezető irányításával jött létre a Regionális IT Fejlesztési Program, majd az informatika és számítástechnika területén dolgozó udvarhelyszéki szakembereket tömörítő U-Hub IT&C Közösség. Utóbbi nemcsak rendszeres szakmai találkozókat szervez, hanem különböző közösségi programok, konferenciák, versenyek lebonyolításában is szerepet vállal. Az IT-szakma azért remek kitörési pont Székelyudvarhelynek és a régiónak, mert más iparágakkal ellentétben
– fejtette ki korábban lapunknak Simon Károly. A székelyudvarhelyi IT-projekt kiemelt célja tehát a képzett szakemberek hazacsalogatása, valamint az IT iránti érdeklődés növelése.
Ennek a törekvésnek fontos része a magyar nyelvű posztgraduális képzés, amelynek első évfolyama már tavasszal elindul Székelyudvarhelyen. Az oktatási minisztérium által akkreditált program
illetve azoknak is hasznos lehet, akik már az IT-szakmában (vagy kapcsolódó területen) tevékenykednek, de nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel ezen a szakterületen. Utóbbiaknak tudásuk rendszerezésében és elmélyítésében segíthet, a hivatalos oklevél által pedig új szakmai lehetőségek nyílhatnak meg előttük. A cél általános szakmai alaptudás biztosítása, amely után könnyen lehet szakosodni a számítástechnika különböző alterületeire.
A szervezők kiemelik, hogy a képzést a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának oktatói tartják, de a hallgatók közvetlen kapcsolatban lesznek a helyi IT-szektor képviselőivel is, így a kurzus sikeres befejezése után (vagy akár azzal párhuzamosan) még könnyebbé válik számukra a szakmában való elhelyezkedés. Közvetlenül a végzés után junior programozói, szoftverfejlesztői vagy QA-szakértői (minőségbiztosítás, tesztautomatizálás), illetve ezekkel azonos szintű pozícióra lehet majd számítani, jó továbbfejlődési és előrelépési lehetőségekkel.
A posztgraduális képzés tizennyolc hónapot ölel fel és három félévre tagolódik, ebből az utolsó a szakmai gyakorlatra és a záróvizsgaprojektre rendelkezésre álló időkeret. Mivel olyan jelentkezőket várnak, akik már dolgoznak és/vagy családosok, a képzések időbeosztását igyekeznek úgy kialakítani, hogy az összeegyeztethető legyen egy már meglévő munkahellyel, illetve családosoknak is minél megfelelőbb legyen:
Áprilistól kezdődik az oktatás
Az első, márciusban tartandó felvételire huszonöt helyet hirdetnek meg. A vizsga logikai feladatokból álló, algoritmikus gondolkodási készséget felmérő teszt lesz, kiegészítve számítástechnikai általános műveltségi kérdésekkel (a képzés hivatalos weboldalán mintafeladatok is elérhetők). A kurzus tandíjas, azonban a partnerszervezetek és cégek ösztöndíj-lehetőséget is biztosítanak. Jelentkezni március 14-éig lehet online, az egyetem weboldalán, a személyes beiratkozás pedig március 15–19. között zajlik majd Kolozsváron, az egyetem székhelyén. A felvételit március 23-án tartják Székelyudvarhelyen, majd ezt követően áprilisban indul az oktatás. A képzéssel és a felvételivel kapcsolatos minden információ megtalálható az egyetem weboldalán, illetve a U-Hub honlapján, de kérdésekkel a szervezőkhöz is lehet fordulni a posztgrad@cs.ubbcluj.ro e-mail-címen.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
2 hozzászólás