Fotó: Kovászna megye prefektusi hivatala
Havi meghallgatásainak tapasztalataiból kiindulva Ráduly István, Kovászna megye prefektusa újra kitért az állampolgárok és az intézmények közötti kapcsolattartás elemeire, nevezetesen a kérvények, beadványok iktatásának és nyomon követésének módszertanára. Keddi sajtótájékoztatója második felében a meghívottjaként jelenlevő Örsi Csaba, a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal vezetője számolt be a húsvéti ünnepek alatt végzett ellenőrzések eredményeiről.
2023. április 25., 19:022023. április 25., 19:02
2023. április 25., 19:042023. április 25., 19:04
A prefektus már többször szóvá tette, hogy a polgároknak akkor van nagyobb esélyük a hivatalok (intézmények, polgármesteri hivatalok) időhúzásával vagy hanyagságával felvenni a harcot, ha beadványaikra, kérvényeikre mindig iktatószámot kérnek. Ezt e-mailben is megtehetik, de ha személyesen jelentkeznek a leadni kívánt dokumentumokkal,
Ugyan az iktatóban is kérhetnek egy fénymásolt példányt, de ha ők maguk eleve két példányban viszik az iratot, akkor már nem kell olyan kifogásokkal megbirkózniuk, hogy az irodában nincs másoló, elromlott, vagy a köztisztviselőnek nincs ideje ezzel foglalkozni. Ily módon járván el, saját dolgukat is megkönnyítik, hiszen a törvényes válaszadási idő letelte után akár bíróságon is kérhetik, hogy az illetékes hivatal adjon választ a kérésükre, másképp egy hivatalnok akár hónapokig-évekig is húzhatja az időt.
A gyakorlatban az is sokszor előfordul – magyarázta –, hogy valaki több ügyben is megoldást vár egy intézménytől, de ha csak iktatószámos cetliket őriz meg, már nem tudja, éppen mire is hivatkoznak az illető dokumentumok. Ha azonban a fentiek szerint jár el, akkor könnyebb kikerestetni egy okmányt vagy az arra adott választ. Mióta ez témája a közbeszédnek, nagy haladás tapasztalható a napi gyakorlatban, vélekedett Ráduly István, aki a továbbiakban – a Föld napja apropóján – a környezetvédelem fontosságát is ecsetelte.
Azt is elmondta, folytatja a minden hónap első csütörtökén esedékes kihelyezett meghallgatás-sorozatát,
Iratkozni a 0267-315 444-es számon lehet.
Örsi Csaba a prefektusi kollégiumban bemutatott jelentésnek arra a részére tért ki, amely a húsvéti ünnepek alkalmából végzett ellenőrzések következtetéseit foglalta össze. Mint mondta, a vágóhidakon, tej- és húsfeldolgozókban, mészárszékekben, élelmiszerüzletekben, piacokon, vendéglátóegységekben ellenőrizték az élelmiszerek tárolását, az ételek származását, a jóváhagyások, hivatali láttamozások meglétét, a megfelelő címkézést.
Örsi ezúttal is hangsúlyozta, első körben mindig csak figyelmeztetnek, a fokozatos szigor elvét alkalmazva inkább az ismétlődő szabálysértéseket bírságolják. A rendőrséggel karöltve ugyanakkor ellenőrizték a közutakon szállított állatok eredetét, a szükséges állatorvosi-szállítási dokumentumok meglétét is, a szállítás körülményeit, a hűtést stb. Az akció egy büntetés és öt figyelmeztetés kiosztásával zárult.
Megtudtuk, idén a megye egyetlen, bárányok vágására engedélyeztetett vágóhídján, a lemhényi Toro Impexnél 720 bárányt vágtak. A városnapokra, a nagy vásárra való tekintettel Örsi kiemelte, tíz háromtagú csapattal fogják ellenőrizni az élelmiszerárusokat, lacikonyhákat: nem a büntetés a céljuk, hanem hogy minden rendben legyen (az élelmiszerek eredete, a tárolási hőmérséklet, a hűtés folyamatossága, az árusok egészségét tanúsító iratokat, a megfelelő védőfelszerelések).
Szerkesztőségünkbe érkezett panasz ügyében is kérdeztük a főállatorvost, nevezetesen arról, az esztenákon egyre gyakoribb nagy testű és agresszív juhászkutyák ellenőrzése rájuk tartozik-e? A válasz szerint az állategészségügyi hivatalnak csak annyi a feladatköre, hogy a kutyák oltottságát, illetve tulajdonosát ellenőrizzék, a kutyák számára vonatkozóan a vadászati törvény rendelkezik, tehát az illető vadászterület (amelyhez az éppen szóban forgó legelő tartozik) gondnoka illetékes ellenőrizni, hogy a szabályoknak megfelelően tartják-e kutyáikat a juhászok.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!