A kilencedikes diákok jelentős része reggel hat és hét óra között indul el iskolába
Fotó: Gecse Noémi
A kilencedikesek közül egyre kevesebben gondolják úgy, hogy tanulmányaik végeztével leérettségiznének. A megkérdezett tanulók többségének több mint harminc tanórája van egy héten, jelentős részük pedig tanévkezdés után igényelt szociális ösztöndíjat – derül ki a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által nemrég készített felmérésből.
2017. november 13., 12:122017. november 13., 12:12
A tanulók kilencedik osztályokba való beilleszkedését vizsgálta Bartolf Hedvig. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársának kérdőíves felmérése többek között
Azaz, milyen a diákok viszonya az iskolához, osztálytársaikhoz, tanáraikhoz stb. Ezek mellett az anyagi helyzetre és életvitelre vonatkozóan, de még a jövőbeli terveket illetően is voltak kérdések. A felmérésben 253 diák vett részt, ebből 132 lány és 121 fiú. Hargita megye mind a 38 közép- és szakiskolájából voltak tanulók, akik kitöltötték a kérdőívet, amelyet 2014 óta minden évben elkészít a tanfelügyelőség.
A felmérésből több fontos adat is kiderült: az egyik ilyen, hogy az utóbbi négy év eredményeit figyelembe véve idén válaszolták a legkevesebben azt, hogy tanulmányaik végeztével szeretnének majd leérettségizni. Míg 2014-ben a diákok 87,95 százalékának állt szándékában leérettségizni, 2017-ben csak 75,89 százalékuknak. Az idei tanévben a vizsgált kilencedikes tanulók 85 százaléka elégedett azzal a szakiránnyal, amit választott nyolcadik osztály után, viszont
A vizsgált tanulók 15 százaléka válaszolta ezt. Erre vonatkozóan az is kiderült, hogy a fiúk elfogadóbbak az új osztálytársakkal szemben, mint a lányok.
Szembetűnő adat, hogy a megkérdezettek döntő többségének (84 százalék) több mint harminc tanórája van egy héten, közülük a legtöbben 33–34 órát is az iskolában töltenek hetente. Továbbá a diákok 39 százalékának iskola után is van valamilyen programja, például edzés. A megkérdezettek 50,99 százaléka tett le kérést a tanévkezdést követően szociális ösztöndíjakra (Bani de liceu elnevezésű kormányprogram, illetve a szakiskolásoknak alanyi jogon járó szakmai ösztöndíj). Az sem elhanyagolható tény, hogy a diákok több mint fele, azaz 60 százalékuk, korán reggel 6 óra és 6 óra 50 perc között indul el iskolába, de egyesek hajnali öt óra körül kelnek, mert ingáznak.
Fotó: Barabás Ákos
A felmérés néhány pozitív kicsengésű adatot is közöl: például, hogy az utóbbi években javult a kilencedikes diákok iskolai tankönyvekkel való ellátottsága. Emellett, a vizsgált négy esztendőt figyelembe véve enyhe, de folyamatos növekedés tapasztalható arra vonatkozóan, hogy a szülők mennyit költenek tanévkezdéskor gyermekükre. A felmérés szerint
Végső soron pedig az is kiderült, hogy a vizsgált diákok az utóbbi három évben egyre elégedettebbek a tanáraikkal, illetve az osztálytermeikkel. A részletes tanulmány egyébként elérhető a tanfelügyelőség honlapján.
Változtatni kell, amin lehet
Bartolf Hedvig tanfelügyelő érdeklődésünkre elmondta, 2014 óta minden esztendőben elkészítik ezt a felmérést, mert kíváncsiak arra, hogy hogyan gondolkodnak a tanulók miután bejutnak a kilencedik osztályba. A szakember szerint a tanulmány több fontos kérdésre is rávilágít, például a diákok szociális hátterére, a tanulók viszonyulására az új környezetet, iskolaközösséget illetően. Az érettségire vonatkozóan Bartolf megjegyezte, ahogy a felmérésből is kiderül, egyre szembetűnőbb az a trend, miszerint egyre kevesebben akarnak leérettségizni. Ez részben azért van így, mert sokan szakiskolába mennek, így aszerint képzelik el a jövőjüket, vagy a tanulók egy része úgy látja, érettségi nélkül is tud boldogulni az életben – tette hozzá a tanfelügyelő. Elmondta, fontos, hogy a közzétett felmérést vegyék figyelembe az iskolák igazgatói, pedagógusi közösségei. Érdemes jelezni a szülőknek is az adatokat, és változtatni azon, amin a lehetőségek megengednek – húzta alá Bartolf Hedvig.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
szóljon hozzá!