Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Lépfenével fertőzött volt az a szarvasmarha, amelyet augusztus elején vágtak le Nyárádtőn, és amelynek feldolgozása után két személy megbetegedett. A két érintett férfi esetében egyelőre nem mutatták ki a fertőzést, az elsődleges vizsgálatok más bőrbetegséget igazoltak.
2023. augusztus 25., 21:002023. augusztus 25., 21:00
2023. augusztus 25., 21:012023. augusztus 25., 21:01
Mint korábban beszámoltunk róla, két férfit lépfenére utaló bőrbetegséggel kezelnek Marosvásárhelyen, és az ügy kapcsán kedden a közegészségügyi igazgatóság és az állategészségügyi szakemberek is vizsgálódni kezdtek.
A részleges orvosi vizsgálatok eredményei alapján cáfolja a Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság azokat a híreszteléseket, miszerint lépfene-fertőzésre utaló fekéllyel kezelnek két beteget Marosvásárhelyen.
Ciprian Dobre prefektus összehívta a vészhelyzeti felügyelőséget, és meghatározták, hogy milyen intézkedésekre van szükség az elkövetkezőkben:
felügyelik az érintett gazdaságban lévő többi állatot;
elrendelik, hogy Nyárádtőn nem lehet állatvásárokat tartani;
fertőtleníteni kell az érintett gazdaságot, a legelőt, ahol a beteg állat tartózkodott;
megfigyelés alatt tartják a gazdaságban és a környéken lévő állatokat és azon személyeket is, akik kapcsolatban kerültek a beteg szarvasmarhával.
Mivel a közismertebb nevén anthraxot okozó baktérium terjedése ellen minden minden tavasszal beoltják az állatokat, most ellenőrzik, hogy Nyárádtőn az állatoknak van-e érvényes oltásuk, és szükséges esetén beoltják őket. Az állatorvosok a héten már újraoltották azt a három szarvasmarhát és egy kecskét, ami az érintett gazdaságban volt.
A vér- és szövettani vizsgálatok ugyan még nincsenek meg, de
Bár mindkettőjük bőrén a lépfenére utaló sebhelyek, fekélyek jelentek meg, a szakemberek más diagnózist állítottak fel. Mindkettőjüket kórházi megfigyelés alatt tartják, amíg teljesen ki tudják zárni a fertőzést.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
1 hozzászólás