Szennyvizet sepernek az asszonyok. Gyakori foglalkozás ez a szociális tömbházban
Fotó: Pethő Melánia
A gumicsizma kötelező kellék ahhoz, hogy ne ázzon be az ember lába, ha ki vagy be akar menni a gyergyószentmiklósi szociális tömbház C lépcsőházába. Aki émelyeg a bűztől, vagy tart a fertőzéstől, nem árt, ha védőmaszkkal szerelkezik fel. Ezek az alkalmatosságok mindenképpen javasoltak a látogatóknak, az ott lakóknak viszont már ötletük sincs, mit tehetnének, hogy meg lehessen szüntetni az állandó szennyvíz-szivárgást.
2017. október 25., 09:222017. október 25., 09:22
„Hét éve, vagyis amióta beköltöztünk, kínlódunk a problémával” – fogad a Kavicsbánya utcai tömbházak előtt az a lakó, aki fotókat és felkérést tett közzé a közösségi hálón abban a reményben, hogy a nyilvánosság segít megoldani lakóközösségük legnagyobb gondját.
A lépcsőházban sepregető fiatalasszonyok, az emeletre vezető lépcsőn idősebbek vannak. Tűnhetne úgy is, hogy terefere zajlik, ám a borzalmas szag és a lábbelit áztató lé kerülgetése valahogyan mégsem ezt juttatja elsőként az ember eszébe. Egyértelmű:
Mutatják a kis rést, ahonnan bugyog a büdös lé, mondják, nem csak a lépcsőházat árasztja el, hanem a földszinti három lakrészt is. A lakások egyikében épp tárt ajtók mellett seprik a folyékony mocskot. Üres ez a lakrész, az ott lakó nem bírta a körülményeket, elköltözött – állítják a szomszédok. Mondják, hogy
Patakzik a szennyvíz a C lépcsőházban. Egy ideig még eltarthatnak az ezzel járó állapotok
Fotó: Pethő Melánia
A lépcsőházban lakók mindeddig „házon belül” próbálták orvosolni a problémát. Mint mondják, ha csörgedezni kezd a szennyvíz, jelzik az adminisztrátornak.
Beköltözésük óta kínlódnak a jelzett problémával, de mint mondják, nem mernek feljelentést tenni a közegészségügyi hatóságnál, mert
Nehezményezik, hogy az önkormányzat megbízottja őket teszi felelőssé.
– jelenti ki az egyik lakó. A valós oknak azt tartja, hogy
– vélik a panaszosok. Nehezményezik, hogy a tulajdonos részéről nem látnak törekvést arra, hogy véglegesen megoldódjon a gond. A szóbeszédtől is tartanak, miszerint a lakókkal fizettetné ki az önkormányzat a szükséges munkálatokat.
Fotó: Pethő Melánia
Állítják, őszi, téli időszakban gyakrabban előáll a probléma, lévén, hogy ilyenkor nagyobb a vízfogyasztás, mivel a szezonmunkát vállalók is hazatérnek.
A hátsó bejárati ajtót sem lehetett használni hosszú ideig, mert tavaly télen megfagyott az alatta szivárgó szennyvíz, egy kisebb feszítésnél pedig a termopán üveg kitörött. A kicserélésére pénzt gyűjtöttek a lépcsőházban lakók, arra várnak, hogy elkészüljön az ablak.
Az ügyben az illetékeseket is megkerestük. A polgármesteri hivatalban Mezei Levente, a szociális tömbház adminisztrátora és György István alpolgármester fogadott. Mint magyarázták, a Kavicsbánya utcai lépcsőházban valóban állandó probléma a szennyvízszivárgás. Mezei Levente szerint hetente kétszer járnak oda a Go Rt. emberei kipucolni a vezetékeket. Állítja,
A jelenlegi probléma viszont újkeletű, mintegy két hete adódott. Vélhetően egy korábbi javítás során szakadhatott el a vezeték a falban, és mivel nem lehet tudni, hogy pontosan hol, valószínű, hogy emeletről emeletre haladva le kell bontani a falat a lakásokban a cső körül. A munkálat elkezdése azonban még várat magára.
– mondta az alpolgármester.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!