A székelyföldi megyékben összesen közel 60 ezer gazda igényelte idén az egységes mezőgazdasági támogatásokat, mintegy 560 ezer hektár területre
Fotó: Farkas Tamás
A 2023-2027-es időszakra vonatkozó új agrárstratégia által hozott változások nem csak az egységes mezőgazdasági támogatási formákat, a juttatások összegét, illetve az igénylési időszakot érintették, hanem a támogatásigénylők körében elvégzendő ellenőrzésekre is hatással vannak. Idén a gazdák által megszokotthoz képest később kezdődnek az ankétok, és várhatóan szinte minden gazdát ellenőriznek majd.
2023. június 26., 07:432023. június 26., 07:43
Nemrég ért véget az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, ugyanis a két és fél hónapos periódust, amely rendszerint május közepén ér véget, idén két héttel meghosszabbították, mert
Ebben az esztendőben május utolsó napjáig adhatták le megvonások nélkül a támogatásigényléseket a gazdák, illetve akik valamilyen okból túllépték a határidőt, azok napi egy százalékos támogatásmegvonás terhe mellett június 9-ig még benyújthatták kérelmüket a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségek (APIA) kirendeltségein.
– tájékoztatott Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Fotó: Pál Árpád
Hargita megyében először csökkent 25 ezer alá a támogatásokat kérelmezők száma, igaz, mindössze eggyel vannak kevesebben az említett értéknél.
Az országos tendenciával ellentétben viszont Hargita megyében a támogatásra jelölt összterület mérete is csökkent. Ez idén 180 342 hektárt jelent (98,9 százalék), 1979 hektárral kevesebbet, mint tavaly.
Nem jelentős a csökkenés, „ez egy teljesen normális folyamat”, az okai pedig nem az idei változásokkal függenek össze, hiszen korábban is volt már rá példa – tudtuk meg Haschi Andrástól. A megyei APIA igazgatója a sokévi átlag alapján elmondta:
Fotó: Pál Árpád
Az ingadozás oka az is, hogy történnek olyan területegyesítések is, amelyek révén az új parcellák mérete eléri a támogatásigényléshez szükséges minimális, azaz 30 áras méretet, máskor viszont – ha például az adott évben vannak teledetekciós ellenőrzések – akkor szintén csökken a támogatott összterület, ugyanis az ankét során kiszűrik a problémás területeket.
Az APIA adatai szerint egyébként Maros megyében idén 22 300 gazda igényelte az egységes mezőgazdasági támogatásokat összesen 264 326 hektár területre.
Kovászna megyében idén 11 966 volt a kérelmezők száma, ők 115 639 hektár területre igényeltek támogatást.
Haschi András kérdésünkre azt is elmondta, dacára annak, hogy idén az APIA meghosszabbította a támogatásigénylési időszakot,
„A körülményekhez képest nagyon jól zajlott, de sokkal több időt igényelt minden kérésnek a fogadása, minden gazdának el kellett magyarázni, hogy mik a változások. Az elején még mi is kellett figyeljük minden mozzanatnak a hatását, új volt ez a rendszer úgy nekünk, mint a gazdáknak, de belejöttünk idővel” – foglalta össze az idei támogatásigénylési időszakban tapasztaltakat az APIA megyei vezetője.
Fotó: Veres Nándor
Az említett változások miatt idén a támogatásigénylő gazdák ellenőrzése is a szokásosnál később kezdődik. Erre a közeljövőben kerül sor, de egyelőre még nem tudni, hogy pontosan mikor, mert
– tudtuk meg Haschi Andrástól. Azt tudják, hogy majdnem minden gazda ellenőrzés alá kerül majd, de nem minden probléma jár majd büntetéssel.
Jelenleg a támogatásigénylési iratcsomók átnézése zajlik az APIA-nál, próbálják kiküszöbölni az esetleges hiányosságokat, és ha elmaradtak a támogatásigénylők valamilyen irattal, amit még pótolni lehet, akkor azokat bekérik tőlük – közölte az APIA megyei igazgatója.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!