Fejlesztési elképzelések mentén újulnak meg a rendezési tervek. Szabályozott építkezés
Fotó: Farkas Tamás
Van, ahol már felújították, máshol csak most készülnek rá. Ezúttal nem utakról, hanem általános rendezési tervekről (románul: PUG) van szó, amelyek évekre meghatározzák a települések fejlesztési lehetőségeit. Új irányelvek, arculatépítési elképzelések fogalmazódnak meg a székelyföldi városokban.
2019. október 27., 09:132019. október 27., 09:13
Egy-egy általános rendezési terv tíz évre határozza meg egy helyi önkormányzat településfejlesztési szándékait, azt követően pedig – a módszertan értelmében – teljesen új dokumentációt kell készíteni. Erre nemcsak a szabályok, hanem a gazdasági, társadalmi folyamatok alakulása, változása miatt is szükség van – tíz év ezen a téren igencsak hosszú időt jelent.
Ezzel újabb lakóövezetek jöhetnek létre, újabb adófizetőkkel, viszont az igényekkel együtt a feladatok is növekednek az önkormányzatok számára, mivel közműhálózatokat, utakat kell építeni és karbantartani. Az elképzelt fejlesztések viszont nem minden esetben járnak együtt ilyen növekedéssel.
Székelyudvarhelyen 2017 decemberében fogadta el az önkormányzat az új általános rendezési tervet. Ez a város belterületének jelentős növekedését eredményezte, amely 1084,88 hektárról 1783,73 hektárra módosult.
,,Az általános rendezési terv elfogadásával megnövekedett a város belterülete, lett egy konkrét, urbanisztikai zónáktól függő szabályrendszer, ami szabályozza és meghatározza urbanisztikai szempontból a beépíthetőségi feltételeket és a fejlesztési irányvonalakat. Meghatározza és elhatárolja a különböző szerepet betöltő városrészeket (lakózónák, ipari, vegyes övezetek)” – ismertette kérdésünkre Zörgő Noémi. A polgármesteri hivatal szóvivője szerint a belterület növekedésével a különbözőképpen beépíthető területek jelentősen bővültek.
Fotó: Barabás Ákos
– pontosított. A kialakuló új lakóövezetekben viszont a közműhálózatok jelentős fejlesztésére lesz szükség, hiszen az évtizedek óta lefektetett vezetékek nem rendelkeznek a szükséges kapacitással.
Csíkszeredának 2017 januárjától több mint másfél évig nem volt érvényes városrendezési terve, miután a Bukaresti Törvényszék ezt egy közigazgatási per során érvénytelenítette, mert hiányzott a Belügyminisztérium jóváhagyása. A bírósági eljárás azért indult, mert egy, a Belügyminisztérium tulajdonában levő területen a csendőrség kaszárnyát és kiképző központot akart építeni, a PUG besorolása szerint viszont az zöldövezet volt, építési lehetőség nélkül.
miután az általános rendezési terv hiányában a polgármesteri hivatal építési engedélyeket nem adhatott ki, és ellehetetlenült az építkezés, a helyi önkormányzat kénytelen volt elfogadni a módosítást. Az építési tilalom ezt követően megszűnt, a rendezési terv érvényes.
Albert Sándor városi főépítész szerint mivel a jelenlegi PUG-ot 2012-ben fogadták el, és a 2018 végi ismételt hatályba helyezés ezt nem változtatta meg, érvényességi ideje 2022 december végén jár le, és két évvel hosszabbítható. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb 2024 decemberéig naprakésszé kell tenni. Mint ismertette, a város- és területrendezési törvény rendelkezései alapján a naprakésszé tételhez szükséges egy szakirodai jelentés a főépítészi intézménytől, ami az általános rendezési terv megalapozó tanulmányaira és az eltelt idő alatt megváltozott jogi, társadalmi, gazdasági helyzetre hivatkozva megalapozza ennek szükségességét.
A jelentés szakminisztérium általi elfogadása után a helyi tanács indítja el a naprakésszé tétel folyamatát. A megváltozott társadalmi helyzetre egy példát is említett a főépítész:
Kérdésünkre elmondta azt is, a jelenlegi állapotokat nézve kisebb kiigazításokon kívül nem látható előre Csíkszereda belterületének jelentős növekedése. „Ez persze még változhat, de semmiképp nem kell arra gondolni, mint ami Székelyudvarhelyen történt. Csíkszereda esetében jelenleg ezt sem a demográfia, sem a befektetői igények nem indokolják. Ami indokolt lehet esetünkben, az a jelenlegi belterület városiasodásra előjegyzett részein társasházak építésére alkalmas övezetek meghatározása lenne, rendezési tervek elkészítésével” – részletezte.
Gyergyószentmiklós számára az első általános rendezési terv még 2000-ben készült, az új PUG elkészítésének folyamatát pedig még 2006-ban indították el, végül 2018-ban lépett érvénybe. Mint Kertész László, a városháza szóvivője ismertette, ez a rendezési terv nagyon sok újítást tartalmaz az előzőhöz képest.
– részletezte.
Fotó: Gergely Imre
A szóvivő szerint fejlesztési övezetek is ki vannak jelölve a mezőgazdasági, ipari, vagy épp turisztikai fejlesztések számára. Ugyanakkor több, úgynevezett zöld védőzóna szerepel benne, amely esztétikailag is javítaná a városképet, és arról is rendelkezik a PUG, hogy melyik városrészen mennyi zöldövezetet kell létesíteni. Mindezek mellett minden területi egység esetében meg van szabva, hogy milyen típusú épületek építhetők. A város belterülete ugyanakkor 9,22 százalékkal növekedett, ami 138 hektárt jelent – tudtuk meg. A szóvivő arra is kitért, hogy
ennek szükségszerűsége csak a későbbiekben merülhet fel.
Irányadó, szabályozó jelleg
Az általános rendezési terv irányadó, stratégiai és szabályozó jelleggel bír, és a kívánt fejlesztési programok törvényes alapjául szolgál, ezért törvényerejű. A PUG az egyik törvényes alap, amely szerint elkészülnek az urbanisztikai bizonylatok, építkezési- és bontási engedélyek. Az általános rendezési terv csak akkor léphet érvénybe, ha rendelkezik az összes szükséges szakhatósági engedéllyel és beleegyezéssel. Az építkezési engedélyek kibocsátása csak akkor lehetséges, ha a kívánt építkezés betartja az általános rendezési tervben megfogalmazott feltételeket, amelyek közvetlenül vagy közvetetten a megszerzett szakhatósági és minisztériumi jóváhagyások következményei.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
szóljon hozzá!