Fotó: Veres Nándor
Közel négy órán át tartott két vádlott kihallgatása csütörtökön a Hargita Megyei Törvényszéken a Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester és másik nyolc személy ellen a törvénytelen sporttámogatások miatt indult büntetőper tárgyalásán.
2017. június 29., 18:352017. június 29., 18:35
Először Kiss Imolát, a marosvásárhelyi városháza korábbi gazdasági igazgatóját hallgatták ki vádlottként. Őt Dorin Florea polgármesterrel egyetemben hivatali visszaéléssel vádolják, Kiss Imola vallomása szerint alaptalanul. Mint mondta, a polgármesteri hivatal és az ASA futballcsapat először 2008-ban kötött társulási szerződést helyi tanácsi határozat alapján.
A per tárgyát ugyanakkor a 2013/2014-es szezon finanszírozása képezi. Kiss Imola szerint
Az ügyben az ő feladata a társulási szerződés és a 2013/2014-es bajnoki szezon finanszírozásának lehetősége, azaz a szükséges pénzösszeg meglétének ellenőrzése volt. A tanácsi határozat indoklását láttamozta, és ebben igazolta, hogy a helyi költségvetésbe belefér a klub támogatása. A helyi költségvetés dokumentációjának egyik fejezetében egyébként amúgy is szerepelt sporttámogatásokra fenntartott összeg.
A határozatot először a 2013. július 11-ei tanácsülésen tárgyalták, akkor jóváhagyták a sportprojektek támogatását, az ASA-nak ítélt összeg értékének meghatározására előírt napirendi pontot azonban elhalasztották. A következő ülésig vizsgálta meg azt a sportért felelős szakbizottság, és július 25-én a 273-as számú tanácsi határozattal elfogadták a 4 millió lejes összeget, plusz a teljesítmény függvényében biztosított juttatásokra szánt összeget (így lett végül 7 millió lej, mivel az ASA abban az évben jutott fel az első osztályba).
Az indoklást tehát a gazdasági igazgató jóváhagyta, és igazolta a pénz meglétét, a jegyző igazolta a törvényességét, ezt követően a polgármester is jóváhagyta, majd átkerült az illetékes szakbizottsághoz. Miután ott is jóváhagyták, felkerült a polgármesteri hivatal weboldalára, és közvitára bocsátották.
A végleges társulási szerződést augusztus kilencedikén írta alá a polgármester és a gazdasági igazgató. Kiss Imola ugyanakkor hangsúlyozta, ez egy
Hozzátette, ő tehát nem törvényesíthetett semmilyen dokumentumot, ezt csupán a polgármester hatásköre, ő képviseli az intézményt. Arra is kitért, hogy a törvények nem mondják ki, hogy nem finanszírozhatnak olyan társaságot, amelynek tartozása van az állam felé, hanem azt írják elő, hogy a helyi költségvetésből történő finanszírozásokat a jogszabályoknak megfelelően kell elkölteni. Ebben az esetben a 2011-ből származó 215-ös számú helyi közigazgatási törvény és a 2000-ből származó 69-es számú sporttörvény alapján jártak el, ezek egyike sem említi a támogatás kizáró feltételeként az adósságot.
Egy rövid, ötperces szünet után Maria Cioban volt jegyző kihallgatása következett, őt hivatali visszaélésben való bűnrészességgel vádolják. Mint mondta,
Elmondta azt is, igaz, hogy aláírta a 237-es tanácsi határozatot, amelyben megszavazták az ASA futballklub helyi költségvetésből történő finanszírozását, ez azonban kötelessége volt. Elmondása szerint amennyiben egy tanácsülés a törvényeknek megfelelően zajlik le, és a határozatot is a törvényeknek megfelelően hozzák meg, mint ahogy a jelen esetben is történt, neki kötelessége aláírni azt, ellenkező esetben visszaélésért felelhetett volna.
Maria Cioban állítása szerint mindkét tanácsülésen rendkívül zsúfolt és hangos volt a terem, több sportoló és edző is jelen volt, hiszen ezek az ülések nyitottak a nyilvánosság előtt. Ezenkívül a hallásával is problémái vannak, így ő nem hallotta, hogy Ionela Ciotlăuş akkori alpolgármester a klub tartozásairól beszélt volna. Csak később, a jegyzőkönyvből értesült arról, hogy az alpolgármester felhozta ezt a témát az ülésen. Azt sem tudta megmondani, hogy az ASA képviselői jelen voltak-e, ugyanis elmondása szerint nem ismeri őket. Ügyvédi kérdésre ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a polgármesteri hivatalnak volt egy pecsétje a polgármester aláírásával, ezt azonban kizárólag a kabinetfőnök használhatta. Azt, hogy mikor és hányszor került erre sor, már nem tudta megmondani.
Mivel a tárgyalás elhúzódott, a bíró – engedve az ügyvédek és további vádlottak kérésének – elhalasztotta a kihallgatások folytatását. Döntésének értelmében
Az előzményekről
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) 2015. december 16-án közölte, hogy elrendelte Dorin Florea polgármester, Kiss Imola, a városháza gazdasági igazgatója, Maria Cioban volt jegyző, Claudiu Maior azóta lemondott alpolgármester, Benedek István és Ioan Fărcaş közgyűlési képviselők, Bakó Attila, Virgil Măceşan köztisztviselők és Ioan Nucu Man, az ASA 2013 Sportegyesület elnöke bíróság elé állítását.
Az ügyészség szerint a vádlottak kezdeményezték, illetve megszavazták az ASA futballklub helyi költségvetésből történő finanszírozását, ami a vádhatóság szerint 7 millió lejjel kurtította meg a város költségvetését. A DNA közbelépésére viszont az összeget a klub nem használhatja, de a városháza sem kapta vissza.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!