Fotó: Péter Beáta
Zilahi Csaba nemrég megjelent ErdélyiMagyaRock című könyvének bemutatója adta az apropóját, hogy Tusványos pénteki napján az erdélyi magyar rockzene múltjáról, jelenéről és jövőjéről is beszélgessenek.
2022. július 22., 20:192022. július 22., 20:19
2022. július 23., 01:492022. július 23., 01:49
Mi adta a könyvnek az apropóját, hogyan indult ez a láng, amellyel szikrát adott sok zenekarnak az újraindulásra? – tette fel a kérdést a szerzőnek a moderátor, Dancs Zsolt producer, koncertszervező.
Zilahi Csaba elmondta: nem gondolta, hogy szikrát ad, egyszerűen csak összegyűjtötte azokat az írott vagy az általa készített rádiós interjúkat, amelyek az erdélyi magyar rockzenekarokról szóltak, mivel
Pedig az erdélyi magyar rockzene az erdélyi kultúra és a magyar rockzene szerves része – magyarázta a könyvet író rádiós. Kitért arra is, hogy
A kötet 1970-től a 2010-ig követi végig az erdélyi magyar rockzenekarok tevékenységét.
„Azokról a zenekarokról szól a könyv, amelyek 2010 előtt alakultak meg. Azért, mert 2010 után egy új korszak kezdődött a műfaj számára.
– részletezte a szerző.
Dancs Zsolt rámutatott, hogy néhány éve megtört a jég, Magyarországon is észrevették, hogy létezik erdélyi magyar rockzene, és például a Bagossy Brothers Companyvel elindult egy jelenség. Zilahi ehhez azt tette hozzá, hogy nem a Bagossyval született meg ez a műfaj.
Fotó: Péter Beáta
Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, a Magyar Kultúráért Alapítvány elnöke, aki maga is zenész, kiemelte, hogy amit Zilahi Csaba végez, az hiánypótló munka. A Magyar Kultúráért Alapítványon belül is elkezdték ugyanezt, ugyanis létrehozták a Magyar Popkulturális Értéktárt, hogy
„Arról, hogy a hetvenes, nyolcvanas években mit gondoltunk a világról, határhelyzetekben milyen művészeti alkotásokba kapaszkodtunk, akkor tízből kilenc magyar biztos valamilyen popkulturális alkotást mond, egy dalt, vagy filmet fog említeni.
– fejtette ki Demeter Szilárd, aki arról is beszélt, hogy előtte már a nyolcvanas években az Almási-barlangnál tett kirándulások alkalmával tanulták azokat a dalokat, amelyeket nem hallottak hanghordozón.
Elmondása szerint a rendszerváltást követően robbanásszerűen mindenki zenekart alapított, ha valaki gitározott, könnyebben lehetett csajozni.
„Az 1990-es évek elején a homoródfürdői diáktalálkozó volt az, ami megmutatta ennek a zenélésnek az értelmét. Addig be volt mindenki zárva a kis városkájába, világába. A homoródi diáktalálkozókon láttuk, hogy ez hogy működik.
– emlékezett vissza Demeter Szilárd.
Orosz-Pál Leventének, a Transylvanium zenekar vezetőjének szintén Hadnagy Árpád műhelyéből került ki az első gitárja középiskolás korában. A nyolcvanas évekre visszatekintve elmondta, hogy abban az időszakban a magyarországi rockzenei paletta az erdélyieknek kiesett. „Tábortűz mellett egymástól ellesve próbáltuk játszani a dalokat” – tekintett a múltba Orosz-Pál.
A kilencvenes években pedig megfogalmazódott benne a vágy, hogy ezeket a zenekarokat el kellene hozni, és megmutatni az erdélyi közönségnek, hogy mitől lett sikeres a P. Mobil, vagy Hobó, vagy Beatrice. Így született meg a szejkefürdői Rockmaraton, amely tíz alkalommal sikerült megszervezni.
Mindezek előtt a rockzenéhez való hozzájutás hiánya a mai napig abban a generációban, a hetvenes, nyolcvanas évek korszakából jelen van az erdélyi magyar rockzenében” – fejtette ki.
A beszélgetésen még szó esett arról, hogy fontos lenne, ha a helyi önkormányzatok lehetőséget adnának a fellépésre a helyi zenekaroknak, és arról is beszéltek, hogy a kereskedelmi rádiók miért vagy miért nem játszanak magyar zenét.
Zilahi Csaba úgy véli, Erdélyből hiányzik az a produkciós iroda, amely átlátja a mezőnyt, és felkarolja a zenekarokat. Ebben látja a jövőt, hogy bizonyos állami támogatással létre kellene hozni egy ilyen irodát, amely részeként szakértők, szakemberek segítségével karolnák fel a zenekarokat.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
szóljon hozzá!