Hiába kötelező, a lakosság zöme még nem is hallott az úgynevezett komposzttörvényről

A lebomló zacskó mehet, a legtöbb déli gyümölcs héját viszont nem szabad a komposztba dobni •  Fotó: 123RF

A lebomló zacskó mehet, a legtöbb déli gyümölcs héját viszont nem szabad a komposztba dobni

Fotó: 123RF

Január elsején érvénybe lépett, ám a lakosság zöme még nem is hallott az úgynevezett komposzttörvényről: e szerint az új év elejétől kötelező a komposztálás a lakosság számára, a szelektív gyűjtés elmulasztásáért pedig pénzbírság jár. Országos tájékoztatásról egyelőre szó sincsen, a kidolgozásért és érvényesítésért pedig a helyi önkormányzatokat teszik felelőssé.

Kovács Eszter

2021. január 09., 19:422021. január 09., 19:42

2021. január 09., 19:522021. január 09., 19:52

Tavaly nyáron átment a parlamenten, ki is hirdették, tehát 2021. január elsejétől érvényes a 2020/181-es számú törvény, amelyről zömmel csak a környezetvédő civil szervezetek és a szakágban dolgozó cégek hallottak.

Pedig a jogszabály a lakosság számára teszi kötelezővé a lebomló háztartási hulladék komposztálását: az európai uniós normákra épülő törvény szerint minden háztartásban külön kell gyűjteni a hulladék komposztálható részét. Romániában egyébként jelenleg a hulladékok mindössze mintegy 14 százalékát hasznosítják újra, holott az uniós elvárás szerint ennek a mértéke már el kellett volna érje az 50 százalékot. Az így keletkező komposztot egyébként – minőségüktől függően – három kategóriába osztályoznák, és többnyire a mezőgazdaságban hasznosítanák. 

Helyileg kell kidolgozni és betartatni

A törvényhozók a jogszabály alkalmazását a helyi közigazgatásra ruházták át, ellenben a kidolgozásban, gyakorlatba ültetésben nem sok fogózkodót nyújtanak: mindenkinek magának kell kitalálni a módszert. Egy példa erre a marosvásárhelyi stratégia, ahol nem a köztisztasági vállalatra bízzák a feladatot.

„A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal dolgozik a gyakorlatba ültetésen, közös stratégiát fogunk kidolgoznia városi kertészettel a program elindítására, és ezt az ügyet függetlenül kezeljük a város köztisztasági ügyeitől”– mondta el a Székelyhonnak Borsos Csaba, Marosvásárhely polgármesterének kommunikációs tanácsadója.

Habár országos szinten a lakosságot nem tájékoztatták a létezéséről, a „komposzttörvény” alapján a hatóságok megbüntethetik azokat, akik nem felelnek meg az előírásnak: magánszemélyeknél 400 és 800 lej közötti pénzbírság, cégeknek akár 20 ezer lejre rúgó büntetés is kiróható.

Mindemellett bírságra számíthatnak azok az önkormányzatok is, amelyek nem tartják be az előírást. A törvény sürgetésének hátterében az áll, hogy az Európai Unió akár napi 200 ezer eurónyi büntetés kifizetésére is kötelezheti Romániát a hulladékgazdálkodási infrastruktúra kialakításának elmulasztásáért.

Már felkészültek

A Hargita megyei megyeszékhelyen, Csíkszeredában már 2019-től a magánházas övezetekből havi rendszerességgel, külön ezt a célt szolgáló zsákokban bérmentve elszállítja a komposztálható hulladékot az Eco Csík Kft. „A tömbházas lakóövezetekben is elindult a lebomló hulladékok gyűjtésére szolgáló tárolók kiépítése, kihelyezése, amelyek egyértelmű feliratozással is el vannak látva, így a Fűzfa utca, Mérleg utca, Suta sétány, Kalász negyed és Fenyő utcákban már gyakorlatban is történik az említett törvény által előírt szabályok betartása. Továbbá szándékunkban áll további tárolók kihelyezése a város lakónegyedeiben” – sorolta Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere. Mint megtudtuk, a begyűjtés után a szakcég komposzttelepre szállítja a lebomló hulladékot, amelyből egyébként tavaly mintegy 439,82 tonnányi gyűlt.

Ahol van infrastruktúra, ott használják

Az RDE Hargita Kft. már másfél éve befoglaltatta a a hulladékgazdálkodásra vonatkozó székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi szabályzatba a komposztálás kötelezővé tételét. Az infrastruktúra kialakításával jól haladtak, mondta el Körösfőy Sándor. A hulladékgazdálkodási vállalkozás igazgatója kifejtette: Székelyudvarhelyen a tömbházak körüli gyűjtőpontokra már tavaly kihelyezték a biohulladék gyűjtésére szánt konténert, illetve sokak saját gyűjtőkosarat is kaptak. A magánházak esetében mindkét városban a lakók saját komposztládában kell megoldják a lebomló hulladék gyűjtését, amennyiben azonban erre nincsen lehetőségük, akkor egy meghatározott díj ellenében a szakcég elszállítja a szelektíven gyűjtött háztartási hulladékot.

„Gyergyószentmiklóson kissé problémás a tömbháznegyedekben a gyűjtőpontok átalakítása, hiszen ott földbe süllyesztett konténerek vannak. Meg kell találjuk a módját, hogy a biohulladékot könnyen tudjuk kiüríteni a konténerekből” – magyarázta az igazgató, hozzáfűzve:

igyekeznek mindenhol mielőbb megteremteni az infrastruktúrát ahhoz, hogy a lakosság külön gyűjthesse a biohulladékot.

Körösfőy tapasztalata szerint egyébként ahol van, ott használják a komposztnak szánt konténert az emberek, mostanra már zömmel azt is megtanulták, mi megy a komposztba és mi nem.

Nem mind komposztálható, mi annak látszik

„A tájékoztató kampányunk idei részében a biohulladékokra is nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen szükség van a felvilágosításra” – jegyezte meg a igazgató. Ugyanakkor felhívta a figyelmet:

az áruházak zömében kapható biozacskó lebomlik, tehát a komposztban a helye, ezért fontos, hogy bevásárlásnak – ha tehetjük – ilyet válasszunk.

„Ellenben sokan nem tudják, hogy a mérgező anyagokkal (például gombaölőkkel) kezelt citrusok és déli gyümölcsök héját nem szabad a komposztba dobni, hiszen azok beszennyezik a komposztot, és majd a talajt is. A banán héja például nagyon jól és gyorsan lebomlik, de amennyiben a gyümölcsöt nem az EU-ban termesztették, akkor nagy eséllyel az itt már betiltott anyagokkal kezelték a felületét” – nyomatékosította a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Csíkszentkirály közel ezer fogyasztójának fog szolgáltatni a Harvíz Rt. – dupla áron

Csíkszentkirály is csatlakozik a regionális víz-és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. szolgáltatási területéhez. A község azért kényszerült erre, mert az önkormányzati közmű működése veszteséges volt, ráadásul a hatósági engedélye is hamarosan lejár.

Csíkszentkirály közel ezer fogyasztójának fog szolgáltatni a Harvíz Rt. – dupla áron
2024. november 13., szerda

Nyolcvan éve oltotta ki orvlövész golyója a székely zászlós életét

Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.

Nyolcvan éve oltotta ki orvlövész golyója a székely zászlós életét
2024. november 13., szerda

Három autó balesetezett Máréfalván

Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.

Három autó balesetezett Máréfalván
Három autó balesetezett Máréfalván
2024. november 13., szerda

Három autó balesetezett Máréfalván

2024. november 13., szerda

Két szamárköhögés-eset is tarkítja a légúti megbetegedések heti statisztikáját

Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.

Két szamárköhögés-eset is tarkítja a légúti megbetegedések heti statisztikáját
2024. november 13., szerda

Utazás Székelyföldről az austerlitzi ütközet helyszínére

Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.

Utazás Székelyföldről az austerlitzi ütközet helyszínére
2024. november 13., szerda

Akadálymentes teret kérnek az édesanyák – apró gesztus, de nagy segítség lenne

Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.

Akadálymentes teret kérnek az édesanyák – apró gesztus, de nagy segítség lenne
2024. november 13., szerda

Hétfőtől kezdik utalni az 500 lejes tanszertámogatást

Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.

Hétfőtől kezdik utalni az 500 lejes tanszertámogatást
2024. november 13., szerda

Elszállítják a zöldhulladékot Gyergyószentmiklóson

Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.

Elszállítják a zöldhulladékot Gyergyószentmiklóson
2024. november 13., szerda

Támogatás Gyergyószentmiklósnak: kevés, de ez is számít

895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.

Támogatás Gyergyószentmiklósnak: kevés, de ez is számít
2024. november 13., szerda

Felújítják a Csíki Csobbanó tetőszerkezetét, ráadásul nem először

A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.

Felújítják a Csíki Csobbanó tetőszerkezetét, ráadásul nem először
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!