A lebomló zacskó mehet, a legtöbb déli gyümölcs héját viszont nem szabad a komposztba dobni
Fotó: 123RF
Január elsején érvénybe lépett, ám a lakosság zöme még nem is hallott az úgynevezett komposzttörvényről: e szerint az új év elejétől kötelező a komposztálás a lakosság számára, a szelektív gyűjtés elmulasztásáért pedig pénzbírság jár. Országos tájékoztatásról egyelőre szó sincsen, a kidolgozásért és érvényesítésért pedig a helyi önkormányzatokat teszik felelőssé.
2021. január 09., 19:422021. január 09., 19:42
2021. január 09., 19:522021. január 09., 19:52
Tavaly nyáron átment a parlamenten, ki is hirdették, tehát 2021. január elsejétől érvényes a 2020/181-es számú törvény, amelyről zömmel csak a környezetvédő civil szervezetek és a szakágban dolgozó cégek hallottak.
Pedig a jogszabály a lakosság számára teszi kötelezővé a lebomló háztartási hulladék komposztálását: az európai uniós normákra épülő törvény szerint minden háztartásban külön kell gyűjteni a hulladék komposztálható részét. Romániában egyébként jelenleg a hulladékok mindössze mintegy 14 százalékát hasznosítják újra, holott az uniós elvárás szerint ennek a mértéke már el kellett volna érje az 50 százalékot. Az így keletkező komposztot egyébként – minőségüktől függően – három kategóriába osztályoznák, és többnyire a mezőgazdaságban hasznosítanák.
A törvényhozók a jogszabály alkalmazását a helyi közigazgatásra ruházták át, ellenben a kidolgozásban, gyakorlatba ültetésben nem sok fogózkodót nyújtanak: mindenkinek magának kell kitalálni a módszert. Egy példa erre a marosvásárhelyi stratégia, ahol nem a köztisztasági vállalatra bízzák a feladatot.
„A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal dolgozik a gyakorlatba ültetésen, közös stratégiát fogunk kidolgoznia városi kertészettel a program elindítására, és ezt az ügyet függetlenül kezeljük a város köztisztasági ügyeitől”– mondta el a Székelyhonnak Borsos Csaba, Marosvásárhely polgármesterének kommunikációs tanácsadója.
Mindemellett bírságra számíthatnak azok az önkormányzatok is, amelyek nem tartják be az előírást. A törvény sürgetésének hátterében az áll, hogy az Európai Unió akár napi 200 ezer eurónyi büntetés kifizetésére is kötelezheti Romániát a hulladékgazdálkodási infrastruktúra kialakításának elmulasztásáért.
A Hargita megyei megyeszékhelyen, Csíkszeredában már 2019-től a magánházas övezetekből havi rendszerességgel, külön ezt a célt szolgáló zsákokban bérmentve elszállítja a komposztálható hulladékot az Eco Csík Kft. „A tömbházas lakóövezetekben is elindult a lebomló hulladékok gyűjtésére szolgáló tárolók kiépítése, kihelyezése, amelyek egyértelmű feliratozással is el vannak látva, így a Fűzfa utca, Mérleg utca, Suta sétány, Kalász negyed és Fenyő utcákban már gyakorlatban is történik az említett törvény által előírt szabályok betartása. Továbbá szándékunkban áll további tárolók kihelyezése a város lakónegyedeiben” – sorolta Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere. Mint megtudtuk, a begyűjtés után a szakcég komposzttelepre szállítja a lebomló hulladékot, amelyből egyébként tavaly mintegy 439,82 tonnányi gyűlt.
Az RDE Hargita Kft. már másfél éve befoglaltatta a a hulladékgazdálkodásra vonatkozó székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi szabályzatba a komposztálás kötelezővé tételét. Az infrastruktúra kialakításával jól haladtak, mondta el Körösfőy Sándor. A hulladékgazdálkodási vállalkozás igazgatója kifejtette: Székelyudvarhelyen a tömbházak körüli gyűjtőpontokra már tavaly kihelyezték a biohulladék gyűjtésére szánt konténert, illetve sokak saját gyűjtőkosarat is kaptak. A magánházak esetében mindkét városban a lakók saját komposztládában kell megoldják a lebomló hulladék gyűjtését, amennyiben azonban erre nincsen lehetőségük, akkor egy meghatározott díj ellenében a szakcég elszállítja a szelektíven gyűjtött háztartási hulladékot.
„Gyergyószentmiklóson kissé problémás a tömbháznegyedekben a gyűjtőpontok átalakítása, hiszen ott földbe süllyesztett konténerek vannak. Meg kell találjuk a módját, hogy a biohulladékot könnyen tudjuk kiüríteni a konténerekből” – magyarázta az igazgató, hozzáfűzve:
Körösfőy tapasztalata szerint egyébként ahol van, ott használják a komposztnak szánt konténert az emberek, mostanra már zömmel azt is megtanulták, mi megy a komposztba és mi nem.
„A tájékoztató kampányunk idei részében a biohulladékokra is nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen szükség van a felvilágosításra” – jegyezte meg a igazgató. Ugyanakkor felhívta a figyelmet:
„Ellenben sokan nem tudják, hogy a mérgező anyagokkal (például gombaölőkkel) kezelt citrusok és déli gyümölcsök héját nem szabad a komposztba dobni, hiszen azok beszennyezik a komposztot, és majd a talajt is. A banán héja például nagyon jól és gyorsan lebomlik, de amennyiben a gyümölcsöt nem az EU-ban termesztették, akkor nagy eséllyel az itt már betiltott anyagokkal kezelték a felületét” – nyomatékosította a szakember.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!