A tanyavilág egy részébe eljutott a vezetékes áram, a fejlesztés folytatása azonban időbe telhet. Archív • Fotó: Thomas Câmpean
Már évekkel ezelőtt terv készült rá, és a tanyavilág lakói is belepótoltak a fejlesztés költségeibe, egy részüknek a sikaszói háza azonban továbbra sem rendelkezik áramellátással. A hálózat bővítésének kiváráshoz birkatürelemre lesz szüksége az ingatlantulajdonosoknak, ugyanis a fejlesztés előtt tisztázni kell a birtokviszonyokat, ráadásul a szűkös költségvetéssel rendelkező zetelaki önkormányzat sem tudja a prioritási lista élére sorolni a drága, de viszonylag kevés helybélit érintő probléma megoldását.
2019. augusztus 13., 12:052019. augusztus 13., 12:05
SMS-panaszt kapott szerkesztőségünk a sikaszói villamosítás leállásával kapcsolatban. „Tisztelt zetelaki polgármester. Valaki vegye már a fáradtságot, álljon elé, és mondja meg, hogy Sikaszóban a Péter fiak oldalában miért akad el a villamosítás, miért vetünk egyik a másikra? Borboly így mondja, a zetelaki honatyák másképpen” – fogalmaz a panaszos, a továbbiakban pedig arról ír, hogy a befizetett pénzük odalett, de villanyáramuk még sincs.
A probléma megoldása korántsem egyszerű, amint azt Nagy Attila zetelaki polgármestertől megtudtuk. Sikaszóban a Hargita megyei tanács által elindított Kisvillany nevű programban kezdték meg a villamosítást még évekkel ezelőtt, és amint azt a településvezető emlékezetből elmondta,
Ezek egy részéig ki is építették a hálózatot, Sikaszó felső részéből föld alatti kábelben vezették el a magasfeszültségű áramot, amelyet egy transzformátoron és három csatlakozási ponton keresztül három irányba vezettek el. Néhány ház azonban továbbra is áram nélkül maradt, és mivel a bekötésre vonatkozó előírásokat időközben megszigorították, nem is tudták elvégezni a fejlesztést.
A beruházást azonban – amelynek a közel félmillió lejt kitevő költségeit a településvezetés és a megyei tanács finanszírozta – nem tudják folytatni addig, amíg a legközelebbi csatlakozási ponttól száz méternél nagyobb távolságra található háztartások közelében nem építenek ki új csatlakozási pontokat. Ahhoz viszont előbb tisztázniuk kell a birtokviszonyokat az adott dűlőkben, és el kell készítsék a zonális rendezési tervet (PUZ) – sorolta a nehézségeket Nagy Attila.
Hozzáfűzte, a birtokviszonyok rendezésébe már nagyon sok munkát belefektettek, de a 2016 óta tartó folyamat még csak most jutott odáig, hogy az első parcellázási terveket benyújthatják a kataszteri hivatalba, és mivel a tapasztalataik szerint birtokviszonyok rendezése során számos akadály merülhet fel, csak megsaccolni tudná, hogy mikorra fejeződhet be a munka.
További probléma, hogy a beruházás költséges, de viszonylag kevés lakót érint, így a szűkös költségvetéssel rendelkező zetelaki önkormányzat nem tudja a legfőbb prioritásként kezelni a probléma megoldását – közölte a polgármester.
„Ez egy fájó dolog. Ez csak néhány fogyasztót érint, de vannak fontossági sorrendben olyan projektjeink, amelyek több száz fogyasztót érintenek, gondolok itt például a szennyvízre” – mondta a polgármester. Az áramszolgáltatási hálózat bővítési költségeiről elmondta, az energiaszolgáltató vállalat a beruházás megtérülési ideje alapján elvégzendő költséghatékonysági számítás során határoz arról, hogy milyen mértékben finanszírozza a hálózat bővítését, és akár
Az ügyben megkerestük Borboly Csabát is. A Kisvillany fejlesztési programot létrehozó Hargita megyei tanács elnöke elmondta, időközben megváltozott a vonatkozó törvény, és az ő hatáskörük nagyon lecsökkent. Szívesen hozzájárulnak anyagilag a jövőben is a beruházás megvalósulásához, de ez csak azt követően történhet meg, hogy elkészült az áramszolgáltató vállalat által láttamozott dokumentáció a hálózat bővítéséről.
Kisvillany program
A Kisvillany programban az érintett települések és a megyei tanács nagyjából fele-fele arányú költségmegosztással finanszírozták az elektromos áram elvezetését az e tekintetben elszigetelt helységek háztartásaiba. A programot azonban az Országos Energiaszabályzó Hatóság (ANRE) gyakorlatilag ellehetetlenítette a munkálatokra vonatkozó feltételek túlbürokratizálásával – nyilatkozta korábban lapunknak Borboly Csaba a Kisvillany program leállásáról.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
1 hozzászólás