A kisgazdák közül Csíkszeredában várják a legtöbb, 6650 igénylőt, összesen 27 839 hektárnyi területre
Fotó: Pinti Attila
Hétfőtől számítva két és fél hónap áll a mezőgazdálkodók rendelkezésére, hogy benyújtsák idei egységes mezőgazdasági támogatásigénylésüket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA). Az érintett több mint 26 ezer Hargita megyei gazdának mindenképpen május tizenötödikéig kell lépnie, mivel késedelmi időszak ezúttal sem lesz.
2020. február 29., 21:232020. február 29., 21:23
Hétfőn, március másodikán kezdődik az idei egységes mezőgazdasági támogatások két és fél hónapos igénylési időszaka, így a Hargita megyei gazdáknak május 15-éig van lehetőségük leadni kérelmeiket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) területi kirendeltségein, illetve megyei székhelyén. Az igényléssel kapcsolatos tudnivalókról Haschi Andrással, a Hargita megyei APIA igazgatójával beszélgettünk.
Mint az igazgató felhívta a figyelmet, a két és fél hónapos igénylési időszak ellenére
Ezért is fontos, hogy a zsúfoltság elkerülése érdekében a gazdák az előjegyzésüknek megfelelően keressék fel az ügynökséget, és ne hagyják az utolsó percre az igénylést. Ráadásul idén sem lesz késedelmi időszak, tehát aki május közepéig nem keresi fel az ügynökséget, később már nem lesz erre lehetősége.
Jelentős változások nincsenek a korábbi években megszokott kérelmezéshez képest, és a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen a feltételeket a hét évre érvényes, 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó Országos Vidékfejlesztési Programban határozták meg. Kisebb változások azonban mindig vannak,
Haschi elmondása szerint az igénylés benyújtásának helyszínét illetően nincs változás, az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén kell leadniuk igényléseiket, az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők pedig lakhelyük szerint a hat területi iroda valamelyikében, azaz Csíkszeredában (felcsíki, oldalcsíki, gyimesi gazdák), Csíkszentmártonban (alcsíki, kászoni gazdák), Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen.
A csak állattenyésztési támogatásokat igénylők a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, mintegy 900 ilyen személy van a megyében. A gazdáknak első körben a polgármesteri hivatalokat kell felkeresniük, ahol igényelhetik a támogatásigényléshez szükséges dokumentumokat, ezt követően pedig segítséget kapnak helyben a kérelmezési csomag összeállításában. Az APIA ugyanis minden községben együttműködik a polgármesteri hivatalokkal, állattartó egyesületekkel, akik segítséget nyújtanak a kérelmezéssel kapcsolatban.
Utolsó lépésként aztán a gazdáknak személyesen kell felkeresniük az APIA azon kirendeltségét, amelyhez lakhelyük és gazdaságuk mérete szerint tartoznak, hogy benyújtsák támogatásigénylésüket.
A tavalyi adatok szerint Hargita megye több mint 26 ezer gazdája 181 645 hektárnyi területre nyújtott be támogatásigénylést. Közülük 1180 nagygazda (50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodnak), akik összesen 55 432 hektárnyi területre igényeltek támogatást. A kisgazdák közül Csíkszeredában várják a legtöbb, 6650 igénylőt (összesen 27 839 hektárnyi terület), majd a székelyudvarhelyi iroda következik 5630 gazdával (29 783 hektár), ezt követi a gyergyói 4106 igénylővel (20 996 hektár), a keresztúri 3195 gazdával (20 413 hektár), a szentmártoni 2958 kéréssel (15 126 hektár) és a maroshévízi 2600 igénylővel összesen 12 056 hektárnyi területre.
Az állatállomány a következőképpen alakult: 50 453 juhra 291 támogatásigénylést nyújtottak be tavaly, 1033 kecskére 9-et, 4777 húsmarhára 136-ot, 18 630 fejőstehénre pedig 1345-öt. Az igazgató arra is kitért, hogy a kifizetések szempontjából csak a területalapú támogatások esetében van határidő, ezeket mindig a következő év júliusáig kell folyósítaniuk a gazdáknak, tehát a tavalyiakat idén júliusig. Ettől eltekintve mintegy 90 százalékban már megtörtént a kifizetés, az összes támogatási kategóriában pedig ezidáig 64,8 millió eurót (több mint 305 millió lejt) folyósítottak a gazdáknak.
Elkezdődött a csíkszeredai virágvásár, a standok a Promenádtól a Szabadság-térig kígyóznak. Nem csak a kínálat, a kereslet is nagy a sírokra szánt virágokra: már hétfőn vásárlókkal volt tele a vásártér.
Folytatódik a lomtalanítás Marosvásárhelyen. A Tudor-negyedben nyolc speciális konténert helyeztek el, az akció október 30-ig, szerdáig tart – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A héten közel 30 kovásznai utcában kezdik el a szennyvíz- és vízellátó hálózat bővítését. A nagyszabású munkálatot az Országos Helyreállítási Alapból (PNNR) finanszírozzák.
Milyen átalakításokat képzelt el Csíkszereda forgalmi rendjén a városvezetés a jövőre nézve, milyen változtatások segítenék a gördülékenységet a közlekedésben a taxisok szerint? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
szóljon hozzá!