Hétfőtől az oktatási alegységek saját átoltottsági adataik alapján is kinyithatnak, nem csak az iskolaközpont összesített rátája szerint. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A legutóbbi összesítés szerint 65-ről 83-ra nőtt Hargita megyében azoknak a jogi személyiséggel rendelkező tanintézeteknek a száma, amelyekben elérte a 60 százalékot a személyzet átoltottsági aránya. A jelenléti oktatást illetően a helyzet javulása még erőteljesebb: olyan tanegységek is kinyithattak hétfőn, ahol az átoltottsági ráta eléri a 60 százalékot, miközben az iskolaközpont összesített rátája a határérték alatt van.
2021. november 15., 20:362021. november 15., 20:36
A száznegyven, jogi személyiséggel rendelkező Hargita megyei tanintézet közül 83-ban érte el a 60 százalékot az átoltottsági arány péntekre – derül ki a megyei tanfelügyelőség összesítéséből. A 60 százalékos küszöbértéket elérő jogi személyiséggel rendelkező tanintézetek száma egy héttel ezelőtt még 65 volt, tehát a növekedés jelentős. A jelenléti oktatást illetően a valóságban még pozitívabb a változás, ugyanis olyan tanegységek is vannak, amelyek kinyithattak, holott az iskolaközpont – tehát a jogi személyiséggel rendelkező tanintézet – összesített átoltottsági rátája 60 százalék alatti. A magyarázat erre az, hogy
Múlt héten, amennyiben egy önálló jogi személyiségű tanintézet összesített rátája elérte a 60 százalékot, kinyithattak azok az alegységeik is, amelyekben ez az arány 60 százalék alatt volt, a számítási mód megváltoztatása miatt viszont e héttől olyan iskolák és napközik is kinyithatnak, ahol a ráta eléri a 60 százalékot, miközben az iskolaközpontban, ahová tartoznak, az összesített ráta 60 százalék alatti.
Jövő héten is marad a romániai oktatásban az a szabály, hogy csak ott fogadhatják a gyerekeket, ahol az alkalmazottak körében az átoltottság legalább 60 százalékos, ellenkező esetben online zajlik a tanítás. Mutatjuk Hargita megye „zöldlistáját”.
A megyei tanfelügyelőség az önálló jogi személyiséggel rendelkező tanintézetek összesített eredményeit tette közzé pénteken, ez alapján a megye minden nagyobb városában elérték a 60 százalékos küszöbértéket az iskolák és napközik, és sok vidéki településen is lényegesen javult a helyzet. A valóságban egyébként ezeknek
– ez már az oktatási minisztérium tanegységenkénti kimutatásából derül ki.
Csíkszeredában például a 33 egység közül 7-ben 60 százalék alatt van az átoltottsági ráta – ezek között van 30 százalékosnál alacsonyabb érték is, tehát elég távol állnak a küszöbérték elérésétől –, Székelyudvarhelyen a 33 oktatási egység közül 8-ban nem éri el a nyitáshoz szükséges értéket az átoltottsági arány, Gyergyószentmiklóson pedig a 19 egység közül 10-ben 60 százalék alatt van a ráta. A két utóbbi településen említett egységek között
A számítási mód megváltoztatásának az egyértelműen kedvező eredménye az, hogy kinyithattak hétfőtől olyan iskolák és napközik, ahol a személyzet átoltottsági aránya eléri a 60 százalékot, és amelyek múlt héten még online tanrend szerint működtek, mivel a teljes iskolaközpont összesített eredménye a határérték alatt volt. Az ilyen helyzetek vidéken gyakoribbak.
Időközben minisztériumi ellenőrzések is kezdődtek a megyében – mint ahogyan az ország minden részében –, az oktatási tárca saját ellenőrzőtestülete látogatja meg a megye tanintézeteinek egy részét – közölte érdeklődésünkre Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő. Elmondta, a szakminisztérium értesítette a tanfelügyelőséget az ellenőrök érkezéséről, de magát az ellenőrzést önállóan végzik a minisztérium képviselői. Tudomása szerint
Hargita megyében egyébként nincs ilyen oktatási egység, „a megye azon megyék közé tartozik, ahol a pedagógusok és a diákok egyaránt nagyon szeretnének fizikai jelenléttel részt venni a tanórákon, sőt a vakáció előtt sem volt olyan, hogy az iskolák kérték volna az online tanrendre való áttérést, még akkor sem, amikor nagyon nehezen tudták megszervezni a jelenléti oktatást a pedagógusok megbetegedései miatt” – fogalmazott Demeter Levente.
Hargita megyében egyébként tiltakozás is volt az iskolákra vonatkozó korlátozások miatt: csütörtökön az online oktatás ellen demonstráltak Csíkszentimrén, ahol aláírásokat is gyűjtöttek az online oktatás ellen. „Ezennel azt üzenjük, hogy hétfőn elkezdjük az iskolát Csíkszentimrén” – mondta az eseményen tartott beszédében a község alpolgármestere.
Bár még nem érték el a 60 százalékos átoltottságot, mégis jelenléti oktatással kezdenék a hetet a csíkszentimrei Arany János Általános Iskolában, ami nem nyithatott ki a kormány vonatkozó rendelete értelmében. Ennek érdekében petíciót is indítottak.
A megyei főtanfelügyelő hallott a tiltakozásról, de nem ismeri az esemény részleteit. „Egyféleképpen tudnak visszatérni – és ebben mi is drukkolunk –, ha megvan a 60 százalékos átoltottság. Ott ötvenvalahány százalékon voltak, és amennyire tudom, néhány kolléga beoltatta magát, így elérték a 60 százalékot” – mondta pénteken Demeter Levente. Ez néhány óra múlva, az átoltottságra vonatkozó tanfelügyelőségi összesítés közzétételekor be is igazolódott: abban már 61,54 százalékos rátával szerepel a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola, így szabálysértés nélkül térhettek vissza hétfőn a jelenléti oktatáshoz. A minisztériumi kimutatásban a tanintézet és az alárendelt egységei is 60 százalékot elérő rátával jelennek meg.
„Igazuk van a szülőknek, akik szeretnének visszatérni a jelenléti oktatáshoz. Ahol óvodás a gyerek, vagy elemi iskolás – legyünk őszinték –, ott az online oktatás nem egy járható út. Ebben nincs nézetkülönbség köztünk. Viszont vannak hatályos törvények, amelyek mindenkire vonatkoznak, még akkor is, ha adott esetben nem tetszenek” – fogalmazott a főtanfelügyelő. Megjegyezte azt is,
„Lehet tüzelni a hangulatot, de ezeket a szabályokat nem a tanfelügyelőség hozza. Egyébként szerintem nálunk sokkal enyhébb szabályok vannak, mint Nyugat-Európában” – mondta Demeter Levente.
A tiltakozás élére állt Fülöp Kinga csíkszentimrei alpolgármester még nem kérte a koronavírus elleni vakcinát, akárcsak a település első embere, Kencse Előd polgármester – ezt kérdésünkre maga a polgármester ismerte el pénteken.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
szóljon hozzá!