Háromszéki tanintézet-vezetők egy tavalyi fórumon. Van mit megbeszélni
Fotó: Kocsis B. János
A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség legfrissebb adatai szerint Háromszéken a 304 oktatási intézményből szerdáig 281 rendelkezett részleges vagy teljes körű hatósági engedélyekkel, némelyik esetben az ügyintézés folyamatban volt. A működési engedéllyel nem rendelkező községi intézményekből 18 óvoda és elemi iskola, 5 pedig általános iskola. A megyei tanács ugyanakkor jelentősen megnövelte az Iskolatáska-programra és a jutalmazásokra szánt keretét.
2023. szeptember 01., 21:122023. szeptember 01., 21:12
A működési engedélyek hiányának többféle oka van, némely esetben az érintett óvodák és iskolák épületeiben nincs emberi fogyasztásra alkalmas vezetékes ivóvíz, máshol az oktatási és foglalkoztatási helyiségek nem felelnek meg a szabványoknak. Emellett előfordulnak más jellegű hiányosságok is.
A tanfelügyelőség jelentése a konkrét esetek között megemlíti, hogy Mikóujfaluban az óvoda és általános iskola épületében a vezetékes ivóvíz egyáltalán nem iható, több más településen (Miklósvár, Felsőrákos, Kisbacon, Nagybacon, Zabola, Magyarhermány, Vargyas) a megyei közegészségügyi igazgatóság szakértői ellenőrzései nem találták megfelelő minőségűnek a kutak és vezetékes hálózatok vízmintáit.
A háromszéki oktatási intézmények egyikének udvarán sincsenek már hagyományos, elavult illemhelyek.
Kültéri, de gyári konténerillemhely áll a gyerekek és pedagógusok rendelkezésére Bölönpatakán, Előpatak községben, annak Hete és Erősd faluiban, továbbá a bodzafordulói Virágospatak városrészen.
A 304 háromszéki oktatási intézmény épületei közül 68 rendelkezik gázfűtéses saját hőközponttal, 181 esetben a hőkazánok fával működnek, egy villanyárammal, egy fűrészporral, 48 ingatlanban pedig kályhák sugározzák a meleget a hidegebb évszakokban. Mindegyik érintett háromszéki oktatási intézményben beszerezték és biztosítják a szilárd fűtőanyagot. Mindenütt elvégezték vagy szeptember 11-ig elvégzik a szokásos higiéniai műveleteket (takarítás, fertőtlenítés stb.).
A 2023–2024-as tanévre való előkészületekkel kapcsolatosan Kiss Imre főtanfelügyelő azt nyilatkozta, összesen 70 működőképes iskolabusz van jelenleg Háromszék oktatási intézményeinek szolgálatában, ebből 41-et a 2006–2010-es időszakban kaptak, 26-ot a 2011–2016-os időszakban, hármat pedig a 2019–2020-as esztendők során. Jelenleg
Az utóbbi időszakban 26 háromszéki oktatási intézmény kérte új iskolabusz beszerzését, illetve szolgálatát, mert a régiek már nem megfelelőek, a leromlott műszaki állapotuk miatt nem biztonságosak. A főtanfelügyelő rámutatott, némelyik iskolabusz 14–16 éves, akad közöttük olyan, amely
a járművek javítása nagyon költséges, ráadásul már-már fölösleges pénzkiadás lenne.
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő
Fotó: Kocsis B. János
Az iskolabuszok kijelölt útvonalai meglehetősen változatosak, némelyik rövidebb távokat jár be a tanítási napokon, másoknak hosszabb körjáratok jutnak osztályrészül, és nyilván a közutak állapota sem egyforma. Az iskolabuszok hiányának és műszaki állapotának ügye országos jellegű gond, nemcsak a háromszéki oktatási intézményeket érinti, mondotta Kiss Imre főtanfelügyelő.
Ugyanakkor jó hírek is fogadják a háromszéki diákokat és – főként – azok szüleit szeptemberben. Kovászna Megye Tanácsa Iskolatáska-programja révén ugyanis
A megyei önkormányzat ebben az évben 250 ezer lejre növelte a program keretét, így egy csomag ára 110 lejre emelkedett. Az iskolatáskákat a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium konferenciatermében, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség szeptember 6-i igazgatói értekezletén adják át.
Tavaly Kovászna megyében 510 diák és 223 felkészítő tanár kapott pénzjutalmat
Fotó: Kocsis B. János
Ugyanakkor a megyei tanács megkétszerezte, azaz 200 ezer lejre emelte azt a keretösszeget is, amellyel a tantárgyversenyek és sportvetélkedők megyei szakaszain kiváló eredményeket elért diákokat és felkészítő tanáraikat támogatja. „A 2019-ben elindított tehetséggondozó program célja ösztönözni és megjutalmazni azokat a tanulókat, akik a kötelező oktatáson túl többlettevékenységet végeznek. Meggyőződésünk, hogy a tanulásba fektetett idő, pénz és energia sokszorosan megtérül, és Székelyföld javát szolgálja” – fogalmazott Tamás Sándor megyeitanács-elnök.
Az említett egyéni versenyek első helyezettjei idén 250, a másodikak 200, a harmadikok 150 lejt kapnak, a csapatsportban versenyzők pedig egyenként 200 lej, 150, illetve 100 lejes elismerésben részesülnek. Az elmúlt évben 510 diák és 223 felkészítő tanár kapott pénzjutalmat az intézménytől.
Némi ürömöt okozhat az örömben, hogy a kormány csak augusztusban adta ki az állam által támogatott étkeztetési program 2029-ig történő meghosszabbítását előíró rendeletet, így a megyei hatóságok iskolakezdésig már nem tudják kiválasztani a tej-, kifli- és almabeszállítókat. Egy ilyen közbeszerzési eljárás akár hónapokba is telhet. Egy tízóraicsomagot legtöbb 2,46 lejből lehet majd összeállítani diákonként.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.
A megengedettnél nagyobb területet foglaló nyári kertekért, jogtalanul kihelyezett reklámtáblákért is bírságolhat a helyi rendőrség. Jó tudni, hogy a házak felújításához felállított állványok közterület-foglalásához is jóváhagyásra van szükség.
A Maros Megyei Tanács konzultációra hívja a megye területén működő ifjúsági és ifjúságért tevékenykedő civil szervezeteket, valamint ifjúsági alapítványokat.
1 hozzászólás