Huszonöt háromszéki településen szerveztek tüntetést szombat este a régióátszervezés ellen. A megmozdulás nem zajlott rendben, ugyanis egy nő megzavarta a tünetőket, és ráköpött a kifeszített székely zászlóra.
2013. július 20., 23:072013. július 20., 23:07
2013. július 22., 16:572013. július 22., 16:57
Közel hétszáz sepsiszentgyörgyi vett részt a szombat estére meghirdetett megmozduláson, melyet az Erdélyi Magyar Néppárt kezdeményezett az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal közösen. A sepsiszentgyörgyi tüntetés délután hat órakor kezdődött autós felvonulással a prefektúra elől, fél nyolckor a Dózsa-szobornál tartottak rövid megemlékezést és koszorúzást, majd a lovasok által vezetett felvonulás a Szabadság téren ért véget a naggyűléssel. A Dózsa-emlékműnél Nemes Előd szólalt fel, aki kiemelte: a székelység sorsa azonos az ötszáz évvel ezelőtti sorssal, hiszen ma is tépik a húsát, ha nem is tüzes vassal, de önkényes átszervezéssel.
A tüntetők között jelen voltak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom képviselői, valamint a Jobbik képviselői is, a tömeg autonómiát követelve vonult a ‘48-as emlékműhöz. A gyűlés Czegő Zoltán író szavalatával kezdődött, majd felszólalt Gazda Zoltán, az SZNT sepsiszéki elnöke. Gazda azzal indította beszédét, hogy számára nem a szervező a fontos, hanem az ügy, ezért bármilyen autonómiáért kezdeményezett rendezvényen részt vesz. Gazda Zoltán kifejtette: sokan gyűltek össze, de nem elegen: „Nem vagyunk itt elegen, mondván, nem szeretjük a szervezőt, vagy mert a nagy párt megszólított kaszaegyenesítésre, vagy mert be van pácolva a flekken”. A passzivitás ellenünk dolgozik, fogalmazott az elnök, hiszen Bukarest méregkonyhájában keverik a székelység számára halálos, gyilkos szert: az új régiófelosztást, mely utolsó kegyelemdöfése lenne az autonómia ügyének. A korlátozások átszabják a székelység évezredes életformáját, és ez ellen tenni kell – hangsúlyozta a politikus, hiszen mint mondta „bűnös, aki nem emeli fel a szavát, és bűnös, aki nem érzékeli, hogy vészhelyzet van, és nem emeli fel szavát ennek megoldása érdekében”. Gazda Zoltán megosztotta az egybegyűltekkel Izsák Balázs gondolatát is, melyet Liviu Dragnea miniszterelnök helyetteshez küldött, kiemelve, hogy Románia hadat üzent a székelyeknek, az erdélyi magyaroknak, akik megtalálják a tiltakozás minden formáját, amely által a kormány felhagy a közösség további provokálásával.
A tüntetésen felszólalt Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke, aki többször is kiemelte: nem lesz társadalmi béke addig, amíg Székelyföld nem kapja meg az őt megillető jogállását. Az elnök beszédét bekiabálások szakították fébe, a tömeg „Autonómiát!”, „Szabad Székelyföldet!” követelt. Toró elmondta: Székelyföldnek el kell nyernie a területi autonómiát, és ennek akadálya a mesterséges régiókkal szétszabdalt ország. „Összesen 120 helyen dobban együtt ma a közösség szíve egyidőben, azért, hogy megmutassuk azt a közakaratot, amely nélkül nem lesz autonómia Székelyföldön, nem lesz sajátos jogállású Partium, és Erdély nem kapja vissza régi fényét, és továbbra is Bukarest szolgálóleányai maradunk. Nem akarunk Bukarestnek a gyarmata lenni” – hangsúlyozta a pártelnök. Toró a felvidéki példát említette, ahol a közigazgatási reformnak köszönhetően engedtek a pozsonyi nyomásnak, és a magyarság hátrányba szorult. Toró T. Tibor üzenetet is küldött a román miniszterelnök-helyettesnek, aki, mint mondta szájára merte venni a néppárt kezdeményezését és kijelentette: nem fél tőle. „Mi is azt mondjuk, hogy nem félünk! Nem félünk kedves szentgyörgyiek!” – kiáltotta Toró, a tömeg pedig perceken át skandálta vele ugyanezt.
A szentgyörgyi tüntetésen szavalatok és hazafias dalok hangzottak el, majd Sánta Imre bikfalvi lelkész, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) sepsiszéki elnöke olvasta fel a petíciót, az erdélyi magyarság követeléseit miszerint a magyarok csak vesztesei lehetnek a közigazgatási átalakításnak, mivel a román hatalom semmibe veszi az igényeket.
„Azt akarjuk, hogy megkérdezésünk nélkül soha többé senki ne dönthessen azokról a
különböző határokról, amelyek között élünk és élni fogunk. Autonómiát akarunk! Azt akarjuk, hogy a saját sorsunkról mi dönthessünk. Azt akarjuk, hogy természeti kincseinkkel, adólejeinkkel és emberi erőforrásainkkal mi gazdálkodhassunk. Erdély nemzeti közösségeinek és természetes régióinak belső önrendelkezését akarjuk! Túlközpontosított homogén nemzetállam helyett modern föderális Romániát akarunk! Benne legyen Erdély igazi európai nagyrégió! Legyenek nagyvárosai sajátos jogállású többnyelvű metropoliszok! Legyen hivatalosan is Kolozsvár Erdély fővárosa! Legyen Székelyföld egységes autonóm közigazgatási régió! Legyen a Partium egységes, sajátos jogállású többnyelvű közigazgatási régió! Céljaink európai célok és elérésükért készek vagyunk valamennyi demokratikus eszközt igénybe venni” – áll a petícióban. A tüntetésen a szervezők többször is kiemelték, amennyiben a kormány semmibe veszi a megmozdulásokat és követeléseket ismét utcára vonulnak, útlezárásokat szerveznek és élni fognak a polgári engedetlenség minden eszközével.
Zászlórongálás a tüntetés alatt
A sepsiszentgyörgyi rendezvény nem volt rendbontástól mentes, ugyanis megzavarta egy provokáció. A színpad előtt a tüntetés idejére kifeszítettek egy óriás székely zászlót, egy, a tüntetők szerint román nő a tömegbe rohant, ráköpött a lobogóra és elszaladt. Az eset gyorsan történt, az egybegyűltek nem tudták megfogni a tettest, aki átverekedte magát a tömegen és elrohant a városháza irányába. Nemes Előd, a Néppárt sepsiszentgyörgyi elnöke elmondta: ő maga is későn vette észre a történéseket, de szerencsére nem történt nagyobb konfliktus, és békében tudták folytatni a rendezvényt. Ugyanakkor az elkövetőt két kamera is lefilmezte, hétfőn pedig feljelentést tesznek a szervezők a rendőrségen ismeretlen tettes ellen, és remélik, hogy a felvételek alapján sikerül azonosítani
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.
szóljon hozzá!