Huszonöt háromszéki településen szerveztek tüntetést szombat este a régióátszervezés ellen. A megmozdulás nem zajlott rendben, ugyanis egy nő megzavarta a tünetőket, és ráköpött a kifeszített székely zászlóra.
2013. július 20., 23:072013. július 20., 23:07
2013. július 22., 16:572013. július 22., 16:57
Közel hétszáz sepsiszentgyörgyi vett részt a szombat estére meghirdetett megmozduláson, melyet az Erdélyi Magyar Néppárt kezdeményezett az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal közösen. A sepsiszentgyörgyi tüntetés délután hat órakor kezdődött autós felvonulással a prefektúra elől, fél nyolckor a Dózsa-szobornál tartottak rövid megemlékezést és koszorúzást, majd a lovasok által vezetett felvonulás a Szabadság téren ért véget a naggyűléssel. A Dózsa-emlékműnél Nemes Előd szólalt fel, aki kiemelte: a székelység sorsa azonos az ötszáz évvel ezelőtti sorssal, hiszen ma is tépik a húsát, ha nem is tüzes vassal, de önkényes átszervezéssel.
A tüntetők között jelen voltak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom képviselői, valamint a Jobbik képviselői is, a tömeg autonómiát követelve vonult a ‘48-as emlékműhöz. A gyűlés Czegő Zoltán író szavalatával kezdődött, majd felszólalt Gazda Zoltán, az SZNT sepsiszéki elnöke. Gazda azzal indította beszédét, hogy számára nem a szervező a fontos, hanem az ügy, ezért bármilyen autonómiáért kezdeményezett rendezvényen részt vesz. Gazda Zoltán kifejtette: sokan gyűltek össze, de nem elegen: „Nem vagyunk itt elegen, mondván, nem szeretjük a szervezőt, vagy mert a nagy párt megszólított kaszaegyenesítésre, vagy mert be van pácolva a flekken”. A passzivitás ellenünk dolgozik, fogalmazott az elnök, hiszen Bukarest méregkonyhájában keverik a székelység számára halálos, gyilkos szert: az új régiófelosztást, mely utolsó kegyelemdöfése lenne az autonómia ügyének. A korlátozások átszabják a székelység évezredes életformáját, és ez ellen tenni kell – hangsúlyozta a politikus, hiszen mint mondta „bűnös, aki nem emeli fel a szavát, és bűnös, aki nem érzékeli, hogy vészhelyzet van, és nem emeli fel szavát ennek megoldása érdekében”. Gazda Zoltán megosztotta az egybegyűltekkel Izsák Balázs gondolatát is, melyet Liviu Dragnea miniszterelnök helyetteshez küldött, kiemelve, hogy Románia hadat üzent a székelyeknek, az erdélyi magyaroknak, akik megtalálják a tiltakozás minden formáját, amely által a kormány felhagy a közösség további provokálásával.
A tüntetésen felszólalt Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke, aki többször is kiemelte: nem lesz társadalmi béke addig, amíg Székelyföld nem kapja meg az őt megillető jogállását. Az elnök beszédét bekiabálások szakították fébe, a tömeg „Autonómiát!”, „Szabad Székelyföldet!” követelt. Toró elmondta: Székelyföldnek el kell nyernie a területi autonómiát, és ennek akadálya a mesterséges régiókkal szétszabdalt ország. „Összesen 120 helyen dobban együtt ma a közösség szíve egyidőben, azért, hogy megmutassuk azt a közakaratot, amely nélkül nem lesz autonómia Székelyföldön, nem lesz sajátos jogállású Partium, és Erdély nem kapja vissza régi fényét, és továbbra is Bukarest szolgálóleányai maradunk. Nem akarunk Bukarestnek a gyarmata lenni” – hangsúlyozta a pártelnök. Toró a felvidéki példát említette, ahol a közigazgatási reformnak köszönhetően engedtek a pozsonyi nyomásnak, és a magyarság hátrányba szorult. Toró T. Tibor üzenetet is küldött a román miniszterelnök-helyettesnek, aki, mint mondta szájára merte venni a néppárt kezdeményezését és kijelentette: nem fél tőle. „Mi is azt mondjuk, hogy nem félünk! Nem félünk kedves szentgyörgyiek!” – kiáltotta Toró, a tömeg pedig perceken át skandálta vele ugyanezt.
A szentgyörgyi tüntetésen szavalatok és hazafias dalok hangzottak el, majd Sánta Imre bikfalvi lelkész, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) sepsiszéki elnöke olvasta fel a petíciót, az erdélyi magyarság követeléseit miszerint a magyarok csak vesztesei lehetnek a közigazgatási átalakításnak, mivel a román hatalom semmibe veszi az igényeket.
„Azt akarjuk, hogy megkérdezésünk nélkül soha többé senki ne dönthessen azokról a
különböző határokról, amelyek között élünk és élni fogunk. Autonómiát akarunk! Azt akarjuk, hogy a saját sorsunkról mi dönthessünk. Azt akarjuk, hogy természeti kincseinkkel, adólejeinkkel és emberi erőforrásainkkal mi gazdálkodhassunk. Erdély nemzeti közösségeinek és természetes régióinak belső önrendelkezését akarjuk! Túlközpontosított homogén nemzetállam helyett modern föderális Romániát akarunk! Benne legyen Erdély igazi európai nagyrégió! Legyenek nagyvárosai sajátos jogállású többnyelvű metropoliszok! Legyen hivatalosan is Kolozsvár Erdély fővárosa! Legyen Székelyföld egységes autonóm közigazgatási régió! Legyen a Partium egységes, sajátos jogállású többnyelvű közigazgatási régió! Céljaink európai célok és elérésükért készek vagyunk valamennyi demokratikus eszközt igénybe venni” – áll a petícióban. A tüntetésen a szervezők többször is kiemelték, amennyiben a kormány semmibe veszi a megmozdulásokat és követeléseket ismét utcára vonulnak, útlezárásokat szerveznek és élni fognak a polgári engedetlenség minden eszközével.
Zászlórongálás a tüntetés alatt
A sepsiszentgyörgyi rendezvény nem volt rendbontástól mentes, ugyanis megzavarta egy provokáció. A színpad előtt a tüntetés idejére kifeszítettek egy óriás székely zászlót, egy, a tüntetők szerint román nő a tömegbe rohant, ráköpött a lobogóra és elszaladt. Az eset gyorsan történt, az egybegyűltek nem tudták megfogni a tettest, aki átverekedte magát a tömegen és elrohant a városháza irányába. Nemes Előd, a Néppárt sepsiszentgyörgyi elnöke elmondta: ő maga is későn vette észre a történéseket, de szerencsére nem történt nagyobb konfliktus, és békében tudták folytatni a rendezvényt. Ugyanakkor az elkövetőt két kamera is lefilmezte, hétfőn pedig feljelentést tesznek a szervezők a rendőrségen ismeretlen tettes ellen, és remélik, hogy a felvételek alapján sikerül azonosítani
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.
Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.
Ismét megrendezik május 21-22. között Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Középiskolás Sportolimpiát. Az első háromszéki sportolimpiának 250 résztvevője volt, idén ennél is több jelentkezőre számítanak.
szóljon hozzá!