Figyelemfelkeltő akciót szervez a háromszéki RMDSZ Codrin Munteanu prefektus ténykedése ellen. A székely zászlós felvonulásra csütörtök délután kerül sor a kormányhivatal előtt.
2012. november 05., 12:182012. november 05., 12:18
2012. november 05., 13:182012. november 05., 13:18
Codrin Munteanu, Kovászna megye prefektusa kinevezése óta provokálja a háromszékieket, hiszen több jelképet, szimbólumot és feliratot is megtámadott a bíróságon az utóbbi időszakban. Mint ismeretes, legutóbb a székely zászlót egy futballcsapat vagy egy autógyár zászlajához hasonlította. A folyamatos provokálás miatt gondolta úgy a háromszéki RMDSZ, hogy felhívja a kormánybiztos figyelmét: Székelyföld igenis létezik. Hétfő reggel Antal Árpád polgármester és Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke kihelyeztek a prefektúra épületével szemben egy Terra Siculorum (Székelyföld) feliratú táblát, ezzel erősítve meg, hogy itt igenis székelyek élnek, akik használják is szimbólumaikat.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta: „Amióta Codrin Munteanu a prefektus, folyamatosan provokálja a székelyeket. Eddigi legfontosabb tevékenysége az volt, hogy megtámadta a Kónya Ádám Művelődési Ház és a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum elnevezését, illetve Kovászna város, a megyeszékhely és a vármegye címeres zászlaját. Miközben országszerte több tucat megyének, városnak, sőt községnek lehet címeres zászlaja, szerinte nekünk nem lehet.” Az elnök kifejtette, a kormánybiztos mindent megtámad és ellenez, legutóbb a községek bejáratánál kihelyezett Isten hozott! táblákba kötött bele, ez pedig megengedhetetlen.
„Ez a prefektus nem hozott egy rajzszeget se ebbe a megyébe, viszont azokkal a kérdésekkel foglalkozik, amelyek az identitásunkhoz tartoznak, és amire büszkék vagyunk. Ezért hoztuk a táblát, hogy legyen számára világos: Székelyföld létezik, ugyanúgy, ahogy különböző kormányhatározatokban létezik Hátszeg országa, Szilágyság országa és mások. Fontosnak tartjuk szimbólumainkat, és érzékenyek vagyunk ezekre a kérdésekre” – hangsúlyozta az elöljáró.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szintén jelen volt a hétfő reggeli akción, kifejtve véleményét, miszerint aki szelet vet, vihart arat: „Azt hiszem, a prefektus úr feszíti a húrt. Mi sem összeveszni nem akarunk senkivel, sem kreatív energiát fordítani arra, hogy a munka helyett különböző értelmetlen vitákba szálljunk vele, viszont tény: annak ellenére, hogy jeleztük, vannak érzékeny pontjaink, mégis feszíti a húrt. Az ütötte ki a biztosítékot, hogy Codrin Munteanu a székely zászlót egy futballklub zászlajához vagy autómárkához hasonlította. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy olyan akciót szervezünk a héten, mellyel be tudjuk bizonyítani, hogy igenis ragaszkodunk szimbólumainkhoz, és akkor lesz társadalmi béke a megyében, ha tiszteljük egymást és egymás szimbólumait.”
A polgármester elmondta, tüntetést szerveznek csütörtök délután 4 órára a prefektúra épülete elé, ahol székely zászlókkal kívánnak felvonulni, és arra kérnek mindenkit, hogy hozzon magával egy lobogót. Antal Árpád hozzátette: az első ötszáz érkező ajándékba kap egy székely zászlót, melyet hazavihet és kitűzhet majd a házára. A tüntetés célja, hogy a kormánybiztos befejezze a provokálást és a negatív ténykedéseit, ellenkező esetben minden héten szervezni fognak egy tüntetést, melyen egyre többen vesznek majd részt – tette hozzá a városvezető.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!