Fotó: Szabó Enikő
Több mint 1400 esetben vették igénybe a Kovászna Megyei Sürgősségi Esetek Felügyelőség segítségét nyolc hónap alatt. Ez átlagosan napi öt bevetést jelent, viszont egyre több alkalmazottjuk távozik az alakulatoktól – számolt be György Alfons ezredes. Az intézményvezető csütörtöki sajttájékoztatóján kitért a személyzethiány főbb okaira is.
2014. szeptember 12., 13:522014. szeptember 12., 13:52
A tavalyi évhez viszonyítva kevésbé mozgalmas időszakon vannak túl a tűzoltók és a rohammentősök. Januártól augusztus végéig 23 felnőtt és egy gyermek életét mentették meg, míg 1123 személynek nyújtottak azonnali orvosi segítséget.
A tűzesetek miatt 86 riasztásuk volt, ellentétben múlt évvel, akkor szeptemberig hússzal kevesebb esetet jegyeztek. A kovásznai fafeldolgozó üzemen kívül az esetek általában nem jártak jelentős anyagi veszteséggel.
Ami azonban a bevetések során gondot jelentett, az a polgárok magatartása volt, mert számos esetben akadályozták a tűzoltók munkáját, és nemegyszer vált szükségessé, hogy igényeljék a csendőrök jelenlétét – szögezte le György Alfons. Hozzátette: nem általános jelenségről van szó, de előfordul, mint ahogyan legutóbb Kézdiszentléleken, illetve Szotyorban is. A Kézdiszentléleken megfenyegetett készenléti mentősök ügyében már zajlik a kivizsgálás. Az életmentés folyamatában elfogadatlan, ami Gidófalván is történt, ahol a rohammentős olyan dilemma előtt állt, hogy saját életét mentse, vagy segítséget nyújtson, amikor fejszével fenyegetőzve magyarázták, mit cselekedjen.
A felügyelőség hatékonyságágának elengedhetetlen feltétele, hogy a helyszínen ne akadályozzák az életmentőket. Ezek az esetek a személyzet létszámának csökkenéséhez vezettek, többen döntöttek úgy, hogy távoznak az alakulatoktól. Jelenleg a szükséges létszám hetven százalékával dolgoznak – mutatott rá az ezredes.
György Alfons ugyanakkor a nyolc hónapos mérleg bemutatása után dicsérte munkatársai hozzáértését és hatékonyságát, majd megköszönte Kovászna Megye Tanácsának anyagi, valamint a kormánybiztosi hivatal erkölcsi támogatását, továbbá a Kovászna megyei települések polgármestereinek és önkéntes csapatainak pozitív hozzáállását.
A tűzoltók egyébként közel egyhetes ünnepségsorozatot szerveznek. Tisztelegtek egy, 1969-ben mentés közben elhunyt társuk emléke előtt Szentivánlaborfalván, míg pénteken nyílt napot tartanak Olt utcai székhelyükön, ahol munkájukról, felszereltségükről tájékoztatják a lakosságot. Szombaton a város központjában tartanak felvonulással egybekötött bemutatót, majd a következő napon felavatják a berecki munkapontjukat is.
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.
A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.
Sürgős pénzátutalásra kérte egy állítólagos kolléga két Sepsiszentgyörgyi áruház alkamazottait: szolgálati telefonjukon utasította őket arra, hogy tegyék letétbe a pénzt egy bankautomatába. Bevált a trükkje, jelentős pénzösszeget lopott el.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
szóljon hozzá!