Az Osonó négy tagja július 23-án érkezett az Atlanti óceán partján fekvő városba, Kenitrába, és a bemutató után, augusztus 19-én indult haza, Sepsiszentgyörgyre – tájékoztatott Fazakas Misi. A társulat vezetője elmondta: augusztus 18-án, hétfőn került sor az általa rendezett mask@face.now című előadás bemutatójára, és ez alkalomból újabb meghívásokat kaptak marokkói fesztiválokra és műhelymunkákra.
2014. augusztus 19., 17:502014. augusztus 19., 17:50
2014. augusztus 19., 17:512014. augusztus 19., 17:51
A masc@face.now című előadás az Osonóra jellemző színházi kulcsban készült el, az évekkel ezelőtt Thaiföldön bemutatott Carnival című előadás marokkói adaptációjaként, kiegészülve a marokkói fiatalok történeteivel és életérzésével. A jelenlegi projekt, hasonlóan a thaiföldi projektekhez, a két, egymástól távol eső kultúra találkozására, valamint az adott ország legjellemzőbb társadalmi kérdéseire épül. Az előadásban az egyén és a társadalom kapcsolatát, az emberek kizsákmányolását és árucikként való kezelését, a fiatalok lehetőségeit, álmait és jövőképét vizsgálja az arab és osonós színészekből álló csapat. A jelenről beszélve, olyan kérdéseket fogalmaz meg a koprodukció, amelyek nemcsak Marokkóban, hanem Romániában, de akár Európában is aktuálisak” – mutatott rá a rendező.
Az Osonó Színházműhely és a marokkói Espace Theatral masc@face.now című előadásában, a két osonós színész – Daragics Bernadette és Mucha Oszkár – mellett, hat arab színész lép fel: Hassan Bara, Mohamed Benail, Mohamed Bara, Ayoub Anabi, Mohssine Dogma valamint Narjiss Amiri. A kulturális- szociális projekt főtámogatója a magyarországi Tiszta Formák Alapítvány.
A bemutatót követően, Abdelkhalek Belfquih, a projektnek helyet adó Nour Dijour de Theatre Alapítvány művészeti vezetője egyedinek és sikeresnek könyvelte el az előadást, így az osonós és marokkói színészekből álló csapat felkérést kapott a közös munka folytatására, valamint az előadás további játszására. Az alapítvány koordinálása mellett, a projekt második szakaszára három hónap múlva kerül sor. November 10. és december 7. között az Osonó tagjai újra visszatérnek Marokkóba, és a masc@face.now című előadást több városban bemutatják. A projekt második szakaszának kiemelkedő eseménye egy nemzetközi fesztiválrészvétel lesz november 18-24. között. Hiszen a Szaharához közeli városban, Tata-n megrendezésre kerülő fesztiválra is meghívást kapott a marokkói-osonós koprodukció.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!