Osztálytermi előadással zárja az évadot az Osonó

Négy nap alatt három sepsiszentgyörgyi középiskola 19 osztályának diákjai, illetve felnőttek számára mutatják be több alkalommal az Osonó Színházműhely és az Ecou Ifjúsági Egylet koprodukciójaként létrejött román-magyar viszonyokat taglaló színházkísérletet.

Bencze Melinda

2015. június 10., 22:392015. június 10., 22:39

Az Ismeretlen barátok társasága, avagy Piknik egy japán szőnyegen című előadást hétfőtől péntekig a Plugor Sándor Művészeti Szakközépiskolában, a Mikes Kelemen Gimnáziumban, illetve a Vitéz Mihály Gimnáziumban mutatjuk be osztálytermi produkcióként kilenc alkalommal – tájékoztatott Fazakas Misi, az Osonó Színházműhely vezetője, valamint a darab rendezője, aki úgy fogalmaz: ez egy olyan előadás, amely elutasítja, hogy meghatározható legyen.

„Nem dokumentumszínház, ámbár az előadás kiindulópontját az Osonó és az Ecou fiataljainak egyéni tapasztalatai képezik, és nem is fórumszínház, ámbár a magyar és román fiatalok vallomásai megbolygatják a nézőket” – magyarázta Fazakas Misi, aki hozzáteszi, tapasztalatai alapján a produkció arra ösztönzi a nézőket, hogy vegyenek részt a játékban saját történéseikkel és rádöbbenéseikkel. Mint mondja, két esettel találkoztak eddig, az egyik, amikor a nézőknek ismerős a helyzet és nehézségeik adódnak az együttélést illetően, míg a másik helyzet, amikor a jelenlevőknek nincs a másik etnikumból származó ismerősük.

Az alkotó ugyanakkor az előadást a Sepsiszentgyörgy – Európa kulturális fővárosa 2021 projekt nagykövetének tartja. A produkcióban szereplő „magyar és román fiatalok a helyi közösségnek azt a törekvését erősítik meg, miszerint az etnikumok együttélésének problémáit nem megkerülni, hanem dokumentálni, és megvitatni kell a színházművészet és színházi kultúra játékos szellemében, amely éppen ennek a székelyföldi városnak a légkörébe tartozik” – fogalmaz Fazakas Misi. „Eddig sokat beszéltünk úgy a próbafolyamatok, mint a bemutatók után a nézőkkel, gyakran a közös pontok megkeresésének a fontosságáról, amelyek a 2015-ben élő román és magyar fiatalokat összeköthetik” – fejtegette a rendező, aki ilyen pontként a zenét, a színházat, a sportot, a bulikat és a párkapcsolatokat említette.

„Mindenki érzi, hogy a két nemzet közti viszony ennek a régiónak a sajátossága, rengeteget nevetnek az előadás során, és gyakran beindít egy kommunikációt is, például az egyik bemutató alkalmával a Bukarestből érkező közel húsz fiatal együtt zenélt a helyi magyarokkal” – összegezte Fazakas Misi, akinek tapasztalatai alapján a szülők nem nagyon szoktak hasonló témákat feszegetni a fiatalokkal. A kétnyelvű előadás különben egy fél éve tartó, a román és magyar fiatalok tapasztalatait feldolgozó, azoknak színházi keretet biztosító projekt eredménye, a színészek és a rendező részvételével az előadások mindenikét követően beszélgetés és interaktív foglalkozást tartanak a témával kapcsolatban. Az osztálytermi produkciók nézőközönségét igyekeznek úgy megválasztani, hogy azt egy román és egy magyar iskolából érkező társaság alkossa. A nagyközönség számára is tartanak még egy előadást ebben az évadban, erre pénteken 19 órától kerül sor a Tamási Áron Színház előterében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei