Négy nap alatt három sepsiszentgyörgyi középiskola 19 osztályának diákjai, illetve felnőttek számára mutatják be több alkalommal az Osonó Színházműhely és az Ecou Ifjúsági Egylet koprodukciójaként létrejött román-magyar viszonyokat taglaló színházkísérletet.
2015. június 10., 22:392015. június 10., 22:39
Az Ismeretlen barátok társasága, avagy Piknik egy japán szőnyegen című előadást hétfőtől péntekig a Plugor Sándor Művészeti Szakközépiskolában, a Mikes Kelemen Gimnáziumban, illetve a Vitéz Mihály Gimnáziumban mutatjuk be osztálytermi produkcióként kilenc alkalommal – tájékoztatott Fazakas Misi, az Osonó Színházműhely vezetője, valamint a darab rendezője, aki úgy fogalmaz: ez egy olyan előadás, amely elutasítja, hogy meghatározható legyen.
„Nem dokumentumszínház, ámbár az előadás kiindulópontját az Osonó és az Ecou fiataljainak egyéni tapasztalatai képezik, és nem is fórumszínház, ámbár a magyar és román fiatalok vallomásai megbolygatják a nézőket” – magyarázta Fazakas Misi, aki hozzáteszi, tapasztalatai alapján a produkció arra ösztönzi a nézőket, hogy vegyenek részt a játékban saját történéseikkel és rádöbbenéseikkel. Mint mondja, két esettel találkoztak eddig, az egyik, amikor a nézőknek ismerős a helyzet és nehézségeik adódnak az együttélést illetően, míg a másik helyzet, amikor a jelenlevőknek nincs a másik etnikumból származó ismerősük.
Az alkotó ugyanakkor az előadást a Sepsiszentgyörgy – Európa kulturális fővárosa 2021 projekt nagykövetének tartja. A produkcióban szereplő „magyar és román fiatalok a helyi közösségnek azt a törekvését erősítik meg, miszerint az etnikumok együttélésének problémáit nem megkerülni, hanem dokumentálni, és megvitatni kell a színházművészet és színházi kultúra játékos szellemében, amely éppen ennek a székelyföldi városnak a légkörébe tartozik” – fogalmaz Fazakas Misi. „Eddig sokat beszéltünk úgy a próbafolyamatok, mint a bemutatók után a nézőkkel, gyakran a közös pontok megkeresésének a fontosságáról, amelyek a 2015-ben élő román és magyar fiatalokat összeköthetik” – fejtegette a rendező, aki ilyen pontként a zenét, a színházat, a sportot, a bulikat és a párkapcsolatokat említette.
„Mindenki érzi, hogy a két nemzet közti viszony ennek a régiónak a sajátossága, rengeteget nevetnek az előadás során, és gyakran beindít egy kommunikációt is, például az egyik bemutató alkalmával a Bukarestből érkező közel húsz fiatal együtt zenélt a helyi magyarokkal” – összegezte Fazakas Misi, akinek tapasztalatai alapján a szülők nem nagyon szoktak hasonló témákat feszegetni a fiatalokkal. A kétnyelvű előadás különben egy fél éve tartó, a román és magyar fiatalok tapasztalatait feldolgozó, azoknak színházi keretet biztosító projekt eredménye, a színészek és a rendező részvételével az előadások mindenikét követően beszélgetés és interaktív foglalkozást tartanak a témával kapcsolatban. Az osztálytermi produkciók nézőközönségét igyekeznek úgy megválasztani, hogy azt egy román és egy magyar iskolából érkező társaság alkossa. A nagyközönség számára is tartanak még egy előadást ebben az évadban, erre pénteken 19 órától kerül sor a Tamási Áron Színház előterében.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!