Megyezászló: külön törvény érvényes a székely megyékre?

•  Fotó: Nagy D. István

Fotó: Nagy D. István

Érthetetlenül állnak a megyei önkormányzat és Sepsiszentgyörgy vezetői a brassói táblabíróság szerdai döntése előtt, amely hatálytalanította Kovászna Megye Tanácsának a megyezászlóra vonatkozó 2008-ban hozott határozatát.

Nagy D. István

2013. június 20., 17:092013. június 20., 17:09

2013. június 20., 19:552013. június 20., 19:55

Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi városvezető csütörtökön ismertették álláspontjukat az ítélőszéki döntés kapcsán. Előbbi szerint ez a bírósági határozat első látásra is arra enged következtetni, hogy ebben az országban kétfajta megyetípus létezik, a székely és a román. Utóbbiaknak jogukban áll szimbólumaik között saját zászlót is jóváhagyni, míg Hargita és Kovászna megyének nem, legalábbis a mostani döntés erre utal. Az önkormányzati vezető több példát is felhozott megyezászlókra, amelyek mindmáig háboríthatatlanul lengedeznek a közgyűlések székhelyének homlokzatán, többek között Brassóban is, ahol ráadásul a megyei testület, a prefektúra és a táblabíróság ugyanabban az épületben fejti ki tevékenységét. A Cenk alatti város bíráit viszont nem zavarja sem a megye, sem Brassó város kitűzött zászlaja. Tamás Sándor úgy véli, a kormányfőnek az RMDSZ kongresszusán elhangzott szép szavai ellenére újból bebizonyosodott, hogy a valóság nagyon is más, és tulajdonképpen kettéosztották az országot, ugyanis egyes megyék közösségének nincs lehetősége ugyanúgy gyakorolni a jogaikat, mint másoknak.

Az elnök kifejtette: Háromszék zászlajának elfogadásakor a vonatkozó határozattervezetet a törvényes előírásoknak megfelelően hozták meg. Az RMDSZ politikusa röviden ismertette ezeket a jogszabályokat, az a alkotmánytól a 2002-ben elfogadott sürgősségi kormányrendeletig. „Bár a törvények biztosítják a jogot minden közigazgatási egységnek, és például a Galac megyei Bălăbănești községnek is lehet zászlaja, Háromszéktől öt év után, a volt prefektus Codrin Munteanu keresete nyomán – aki egyébként 22 eljárást indított szimbólumügyben, és vélhetőleg a saját megyéje elleni gyűlölete hajthatta – a táblabíróság egyszerűen elveszi a jogot, olyan körülmények között, hogy alsóbb fokokon minden ítélőszék a megyei testületnek adott igazat” – magyarázta.

Az elöljáró hozzátette, mivel nem ismerik az indoklást, így egyelőre nem tudják, hogy melyek a következő lépések, de mivel az önkormányzatok számára a törvény nem engedélyezi a táblabíróságon túli fellebbezést, azaz ez az ítélet jogerős, várhatóan újabb határozatot kell majd elfogadniuk.

Ami a bírósági határozat következményeit illeti, az elnök kijelentette, nem tudják, hogy mi lesz, esetleg a karhatalmi erők eltávolítják-e a zászlót az intézmény homlokzatáról, ami biztos, ők nem fogják, ezzel is üzenve, hogy ezzel az újabb lépéssel sem sikerült lerombolni a székely identitástudatot. Ez egy történelmi lobogó, a székelyek sajátja, eszünk ágában sincs eltávolítani. Egy fogas, amúgy a paradox határát is suroló kérdés az is, hogy mivel a lobogó az elmúlt öt évben többek között 62 egyházi gyülekezethez és a polgármesteri hivatalokhoz is eljutott, a hatóságok ellenük is eljárnak-e majd – ismertette Tamás Sándor.

Antal Árpád szerint a bírósági döntést két módon is lehetne értelmezni. Optimistán véve annyit jelent, elismerik, hogy a székely megyék sajátos státusúak, tehát eltérő szabályok érvényesek rájuk, pesszimistán megközelítve pedig az igazságszolgáltatás magyarellenes jellegére, a székelyek újabb hergelésére lehet következtetni. A polgármester úgy véli, egyiket sem kell alapul venni, hanem székely katonáknak tekinteni magunkat, és kitartani, megüzenve ezzel a román hatalomnak, hogy nem tudnak olyan bírósági, adminisztratív döntést hozni, amellyel megtörjék a szülőföld iránti szeretet.

Antal emlékeztetett, hogy június 25-én következik a város zászlója ellen szintén a volt kormánybiztos által indított per ítélethirdetése. Ebben az esetben viszont változás is lesz, ugyanis civil szervezetek is csatlakoznak az önkormányzathoz, és így az egész ügyet Strasbourgig vihetik.

A megyezászló ellen hozott bírósági ítélet a megyei testület csütörtöki soros ülésén is felvetődött, pontosabban Tamás Sándor ismertette azt a képviselőkkel, és megerősítette, hogy nem veszik le a zászlót. A román frakció tagjai felemás véleményt fogalmaztak meg – így például azt, hogy más prefektusok hanyagok voltak, és így születtek csak Székelyföld kapcsán ilyen döntések –, míg az EMNP képviselője, Bedő Zoltán egyenesen elfogadhatatlannak minősítette a döntést, amely ellen mihamarabb fel kell lépni, még akkor is, ha jogerős ítéletről is van szó. A felszólaló testületi tagok abban viszont egyetértettek, hogy a törvényes előírások tükrében jócskán érthetetlen az ítélet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. február 14., kedd

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna

Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna
2023. február 05., vasárnap

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek

Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek
2023. február 04., szombat

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás

Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás
2023. február 02., csütörtök

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából

A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.

Megszavazták Barót költségvetését
Megszavazták Barót költségvetését
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

2023. január 31., kedd

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen

A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen
2023. január 31., kedd

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit

A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit
2023. január 27., péntek

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért

Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért
2023. január 25., szerda

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére

Kovászna város önkormányzata az országos helyreállítási terv (PNRR) révén több mint hatmillió lej támogatást kapott két tömbház energetikai korszerűsítésére – adta hírül Facebook-oldalán Gyerő József polgármester.

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére
2023. január 21., szombat

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár

A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárból tavaly szép számmal kölcsönöztek könyveket, és ismét megtarthatták a koronavírus-járvány miatt lefújt rendezvényeiket is, derült ki a Vántsa Judit intézményvezetővel folytatott beszélgetésből.

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!