Fotó: Nagy D. István
Egyhetes határidőt kapott kilenc háromszéki polgármesteri hivatal a prefektustól, hogy a homlokzatra kitűzött zászlót eltávolítsák. Ha nem teszik meg, jöhet a pereskedés.
2013. március 05., 19:002013. március 05., 19:00
Dumitru Marinescu prefektus Árkos, Barót, Csernáton, Gelence, Lemhény, Kézdivásárhely, Kökös, Ozsdola, valamint Vargyas elöljáróinak küldött felszólító körlevelet, amelyben úgymond utasítja őket, hogy távolítsák el a polgármesteri hivatalok homlokzatára kitűzött székely zászlókat, ellenkező esetben bepereli az önkormányzatokat. A prefektus egyébként ellenőrző körútra is kiküldte az általa vezetett intézmény embereit, akik feltérképezték, hogy hol van székely zászló kitűzve. A kormányhivatal vezetője a 2004-es évi, 75-ös törvényre hivatkozik, amely szerint tilos közintézményeken más államok lobogóit elhelyezni, és kizárólag csak a román zászló és az EU-lobogó kaphat helyet. A székely zászló a prefektus szerint az idegen állam zászlaja kategóriába sorolható, tehát a kifüggesztése törvénybe ütközik.
A felvetésre, miszerint ez a megközelítés téves, hiszen a székely zászló nem egy létező ország szimbóluma, a prefektus – mintha csak elődjét, Codrin Munteanut idézné – kijelentette, szerinte, amit a törvény nem engedélyez, az tulajdonképpen tilos.
Ami Sepsiszentgyörgy önkormányzatát és Kovászna Megye Tanácsát illeti – amelyek székhelyein szintén ott van a székely lobogó – Marinescu (fotó) elmondta, esetükben nincs értelme a felszólításnak, mivel a prefektúra már pert indított ellenük. Amint az kedden kiderült, valójában per csak a megye és a városzászló miatt indult, de azokat a prefektúra elveszítette alapfokon. A székely zászló miatti perekről egyelőre sem Tamás Sándor tanácselnöknek, sem Antal Árpád polgármesternek nincs tudomása.
A prefektus egyébként azt ajánlotta az RMDSZ helyi vezetőinek, hogy ha minden áron ragaszkodnak a székely zászlóhoz, kezdeményezzenek olyan törvénymódosítást, amely egyértelműsíti a lobogók használatát. De fenntartja azt a meglátását is, hogy inkább a megye fejlesztése lenne fontosabb, nem a lobogók kiaggatása.
Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke szerint egyetlen elöljáró sem alkalmazkodik a prefektusi elváráshoz, mivel az nélkülözi a jogi alapot, és amennyiben perre kerülne az ügy, néznek elébe.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
szóljon hozzá!