Hirdetés
Hirdetés

Kitartanak az álom mellett: megépítik Gelence falumúzeumát

Igyekeznek védelmezni és gyarapítani a kulturális örökséget •  Fotó: Tuchiluș Alex

Igyekeznek védelmezni és gyarapítani a kulturális örökséget

Fotó: Tuchiluș Alex

Zsellérház, csűr, fűrészszín, emlékház fogja alkotni a skanzent, amely a gelencei hagyományokat hivatott bemutatni, megőrizni. Noha a községvezetés előtt állnak még kihívások, a falumúzeum megépítését napirenden tartják.

Farkas Orsolya

2025. augusztus 10., 20:382025. augusztus 10., 20:38

2025. augusztus 11., 09:482025. augusztus 11., 09:48

A nagy beruházások és a költségvetési válság mellett is igyekeznek védelmezni és gyarapítani a kulturális örökséget Gelencén. A Héjja István, néhai jegyző emlékét őrző házat tavaly májusban avatták fel: eredeti bútorzattal, fényképekkel és iratokkal rendezték be, egy termet pedig a falu jeles szülöttjeinek szenteltek.

korábban írtuk

Évszázados múltat őriz Gelence emlékháza
Évszázados múltat őriz Gelence emlékháza

Ünnepi műsorral nyitották meg a gelencei emlékházat szombaton. A faluközösség apraját-nagyját megmozgató rendezvényen történelmi visszatekintéssel, néptáncelőadással és gyermekfoglalkozásokkal avatták fel az újonnan berendezett Héjja-házat és udvarát.

Az emlékház avatása az első lépése volt a falumúzeum megvalósításának, amelyről azóta sem feledkezett meg a községvezetés.

Tisztelik a múltat

A Héjja-ház köré tervezett skanzenről határozott elképzelés született. Szeretnének létrehozni egy fedett színt, ahová egy 1901-ben legyártott Nemere keretfűrészt (gattert) állítanának ki.

Hirdetés

Ez azért is fontos, mert Gelencén a fakitermelésnek, famegmunkálásnak – faragás, zsindelykészítés, kádárság – régre visszanyúló hagyománya van. Ezenkívül

csűrt, és zsellérházat is építenének, továbbá kialakítanának egy találkozókra, konferenciákra alkalmas teret.

Ilyés Botond polgármester a Székelyhonnak elmondta: az önkormányzat megtalálta a tervezőt, beszerezte az építkezési engedélyeket, és még idén szeretnének nekifogni a csűr, zsellérház és fűrészszín megvalósításának. Lépésenként haladnak, az elsődleges cél, hogy az alapozással idén végezzenek, az építkezést jövőben folytatnák.

A falumúzeum látványtervei •  Fotó: Ilyés Botond/Facebook Galéria

A falumúzeum látványtervei

Fotó: Ilyés Botond/Facebook

A leendő múzeum gyűjteménye is gyarapszik közben: régi tűzoltó szekér, faragott bútorok, cserépkályha, érckályha, famegmunkáláshoz használt régi kéziszerszámok is színesítik a felhozatalt. „Szeretnénk elkészülni az épületekkel jövőre, hiszen addig nincs hol kiállítanunk a gyűjteményt” – magyarázta az elöljáró.

A három épület értéke nagyjából 900 ezer lej áfa nélkül, vele együtt meghaladja az egymillió lejt.

Az építkezést önköltségi áron szeretnék véghez vinni.

Az emlékházat tavaly avatták, köré építik a zsellérházat, csűrt, fűrészszínt •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Az emlékházat tavaly avatták, köré építik a zsellérházat, csűrt, fűrészszínt

Fotó: Tuchiluș Alex

Gelence épített örökségéhez tartozik a műemléktemplom, ami igazi ékszerdoboza, szakrális kincse a községnek. A 13. században épült, Szent Imrének szentelt templomban sok más eleme mellett értékes freskók találhatók, többek között a Szent László-legendát megörökítő ábrázolások. A polgármester elmondta,

prioritásként kezelik a templom restaurálását – hiszen az idő múlása meglátszik rajta –, a freskók megóvását,

ennek érdekében a megyei tanáccsal, az új plébánossal, és Jánó Mihály művészettörténésszel együttműködve igyekeznek megoldásokat kidolgozni, finanszírozási forrást találni.

A gelencei Szent Imre műemlék templom. Fotó: Médiatár Galéria

A gelencei Szent Imre műemlék templom. Fotó: Médiatár

Szembenézni a kihívásokkal

Noha igyekeznek figyelmet fordítani a falumúzeumhoz hasonló kisebb, de fontos projektekre, Ilyés Botond szerint jelenleg az önkormányzat számára a legnagyobb erőfeszítést a szennyvízhálózat kiépítése jelenti, amelynek egy része az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében valósul meg. A másik részét az Anghel Saligny program keretében végzik, csakhogy ezzel

a kormányzati megszorítások következtében kénytelenek leállni, ha a program finanszírozása is leáll.

A két projekttel együtt a teljes gelencei szennyvízhálózat kiépülne.

„Nagyon bízok benne, hogy a szennyvízhálózat kiépítését tovább tudjuk vinni, viszont nagyobb építkezéseknek nem fogunk neki. Lelassulunk, és önerőből, kis léptekben próbálunk haladni, más megoldásunk nincs” – szögezte le.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából

Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Medve ölhetett meg egy embert egy bölöni erdőben

Eltűnt férfi miatt riasztották a hatóságokat, de már csak a holttestét találták meg az erdőben.

Medve ölhetett meg egy embert egy bölöni erdőben
2026. június 12., péntek

Felszólítás jár a gondozatlan sírokért

Elkezdődött a sepsiszentgyörgyi köztemetőben a gondozatlan sírhelyek jogi státuszának felülvizsgálata. A gondnokság felszólítást helyezett el azokon a sírokon, amelyek után nem fizették be a fenntartási díjat, illetve amelyeket elhanyagoltak.

Felszólítás jár a gondozatlan sírokért
2026. június 12., péntek

Több mint 480 ezer lejes adócsalási ügyben csaptak le Kovászna megyében, egy férfit őrizetbe vettek

Hat helyszínen tartottak házkutatást a rendőrök Kovászna megyében egy használt autók kereskedelméhez kapcsolódó adócsalási ügyben.

Több mint 480 ezer lejes adócsalási ügyben csaptak le Kovászna megyében, egy férfit őrizetbe vettek
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Lezárják Sepsiszentgyörgy több utcáját a hétvégi sportesemények miatt

Jelentős forgalomkorlátozásokra kell számítani Sepsiszentgyörgyön június 12–13-án a Mozgás Éjszakája és a SepsiRun Futófesztivál idején. A lezárások több belvárosi utcát és lakóövezeti szakaszt is érintenek.

Lezárják Sepsiszentgyörgy több utcáját a hétvégi sportesemények miatt
2026. június 11., csütörtök

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt

A magyar feltalálókra, számos Nobel-díjas tudósunkra és találmányaikra hívja fel a figyelmet a Dohánygyárban 5. alkalommal megszervezett Magyar Feltalálók Napja. De a mai fiatalok sem maradhatnak ki a programból, hiszen ők lesznek a holnap tudósai.

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt
2026. június 11., csütörtök

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül

Új nézőpontokat nyit és gondolkodásra sarkall Sepsiszentgyörgy egyik legfiatalosabb rendezvénye. A MindFormers jó lehetőség az iskolák számára, hogy a jövő tanévre tervezett alternatív heteket izgalmas, interaktív programokkal töltsék ki.

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói

Első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy a sepsiszentgyörgyi művészképzés végzős hallgatói a nagyközönség előtt is bemutatkozzanak. A Diploma című kiállítás a város első egyetemi szintű képzőművészeti képzésének eredményeibe enged betekintést.

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói
2026. június 10., szerda

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben

Megalakította a Polgári Kört az EMSZ-en belül a székelyföldi tagság egy része, amely régóta konfliktusos viszonyban van az országos vezetéssel. A kezdeményezők szerint az új platform célja a nemzeti oldal megújítása és a közösségi érdekek képviselete.

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben
2026. június 10., szerda

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene

Két hónapos nőstény vaddisznót találtak a rendőrök egy 43 éves Kovászna megyei férfi otthonában kedden, orvvadászat gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A helyszínen nagy mennyiségű szemét égetésének nyomait is felfedezték, ez szintén büntetendő.

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene
Hirdetés