Fotó: Bíró Blanka
Nem váltak valóra a sepsiszentgyörgyi cigarettagyár tavaly elbocsátott alkalmazottainak a reményei, hogy idén tavasszal újraindul az évszázados múltú vállalat.
2012. április 04., 20:592012. április 04., 20:59
Sándor Csaba a vállalat korábbi műszaki vezetője, a szakszervezet elnöke érdeklődésünkre elmondta, folyamatosan keresik az egykori munkatársai, akik abban bíznak, hogy újra elkezdődik a termelés és kérik, hogy őket is vegyék számításba, ha munkásokat keresnek. A gyár tulajdonosai és a sepsiszentgyörgyi vezetői is abban bíztak, hogy egy év alatt ítélet születik a tulajdonos Tobacco Galaxy Rt. és a közpénzügyi igazgatóság közötti perekben, és idén tavasszal a gyár ügye kimozdul a holtpontról.
Az állam és a cég között több mint tíz bírósági per van folyamatban, amíg nem születnek végleges ítéletek, senki nem dönthet a gyár sorsáról. Sándor Csaba elmondta, a tavaly márciusi tömeges elbocsátás után három alkalmazottat tartottak meg, ám néhány napja közülük is elküldtek kettőt, már csak a főkönyvelő maradt, akik a hivatalos dokumentumokat kezeli.
A gyár a senki földje, a raktáron még ott van a több hónap alatt legyártott cigaretta, amit az adóhivatal lepecsételtetett. A gépek is rozsdásodnak, nem engednek be senkit a gyár területére, hogy a karbantartási munkálatokat elvégezzék, ilyen körülmények között viszont napról-napra növekednek az esetleges újraindítás költségei.
Sándor Csaba szerint, ha idén nem is, de jövőben döntés születik arról, hogy teljesen felszámolják vagy újraindítják a gyárat, de ő bízik benne, hogy kapnak még egy esélyt. Ezzel párhuzamosan az önkormányzat már jelezte, hogy igényt tart a gyár műemlék-épületére, ha a vállalatot felszámolják, élni szeretne az elővásárlási jogával.
György Ervin prefektus még az elmúlt évben átiratban hozta a pénzügyi, valamint az ipari minisztérium tudomására, hogy ha az ingatlan kalapács alá kerül, Sepsiszentgyörgy városa igényt tart rá. György Ervin elmondta, azóta nem kapott választ, nem történt semmilyen előrelépés a cigarettagyár ügyében. Antal Árpád polgármester korábban felvetette, hogy a Sepsiszentgyörgyre álmodott Erdélyi Képzőművészeti Közgyűjteménynek is méltó otthont nyújtana az évszázados épület.
A sepsiszentgyörgyi ipar pillérének számító 113 éves cigarettagyár működési engedélyét két évvel ezelőtt vonták vissza, nyolcvan alkalmazott éppen egy évvel ezelőtt maradt az utcán. A korábbi többségi tulajdonost 40 millió eurós adócsalással vádolták meg, az ügyészség szerint Antonello Celestini adó és illeték kifizetése nélkül vitt ki 820 tonna dohányárút az országból. Akkor a pénzügyminisztérium közbenjárására rövid időre újraindult a termelés, ám 2010 decemberében az adóhivatal zárolta a 2,4 millió lejes banki biztosítékot és ezzel ellehetetlenítette a gyár további működését. Az elmúlt év januárjában a vám-és pénzügyőrség lepecsételte a raktárakat és lefoglalta a 150 tonna, 80 millió lej értékű árút. A gyár vámraktárában további 12 millió lej értékű zárjegy nélküli cigarettát találtak, ám azt bérmunkában gyártotta a sepsiszentgyörgyi vállalat, a megrendelő kellett volna zárjegyezzen és adózzon.
Az alkalmazottak és a helyi vezetők azért bíznak az újraindításban, mert a gyárnak folyamatosan voltak megrendelései. Az évekkel ezelőtt egyedáruságként létező hazai dohánytársaságon belül tizenegy gyár működött, ahol több ezeren dolgoztak, ezek közül az elmúlt években már csak a 2004-ben magánosított sepsiszentgyörgyi gyár működött, ahol a román márkájú Carpaţi, Snagov és Mărăşeşti cigarettákat gyártották.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!