Űrkutatásban vesz részt négy sepsiszentgyörgyi diák, akik a fizikatanárnőjük segítségével építenek egy műholdat. Ha elkészül, Norvégia legészakibb részén lőnék fel, de csak akkor, ha lesz rá anyagi lehetőségük.
2012. február 24., 11:012012. február 24., 11:01
2012. február 24., 11:592012. február 24., 11:59
CanSat Bolyai Team – ez a neve annak a csapatnak, melynek négy résztvevője van, és mindannyian sepsiszentgyörgyi diákok, akik arra az elhatározásra jutottak, hogy az űrügynökség támogatásával építenek egy műholdat. Popescu Andrea, Rosu Kriszta, Kovács Gellért Pál, Pünkösti Zsolt tizedik osztályos tanulók és Pető Mária fizika szakos tanárnő vezetésével készítik el a műholdat, melyhez az ügynökségtől megkapták az alapcsomagot is. Ez tartalmazza mindazokat a dolgokat, elemeket, amelyek működtetik a műholdat, és ezek az eszközök a kötelező küldetésekért felelnek, ilyenek például a hőmérsékletet és a légnyomást mérő érzékelők.
Ugyanakkor a fiatalok saját elképzelésük szerint a levegő porkoncentrációját is szeretnék mérni, ehhez is elkészítik az eszközöket, illetve a programot. A műhold elkészítésének és fellövésének célja elsősorban az, hogy sikeres legyen és működjön, de egy versenyen is részt vesznek ezáltal a diákok, hiszen tavaly kapták meg az értesítő levelet, miszerint részt vehetnek egy nemzetközi megmérettetésen. A fiatalok úgy gondolják, az űrkutatás nem elérhetetlen vagy érthetetlen valami, és a projekt lényege is ez, hogy minél több diák ismerje meg ezt a területet.
A vetélkedőt az ESA (Európai Űrszövetség) és a NAROM (Norvegian Centre for Space-Related Education) szervezi, lényege egy kis műhold megépítése, amely belefér egy kólásdobozba, ugyanakkor a valódi műholdak minden fontos alkotóelemét tartalmazza. A diákok figyelmét Pető Mária tanárnő hívta fel a projektre és az ő segítségével dolgozták ki a részleteket, a programot és a szerkezetet is, amely hetven százalékban van kész. Pető Mária, a református kollégium fizikatanára, de a tanítás mellett tudományos tevékenységet is folyat, amely többnyire az asztrofizikára irányul, ám diákjai számos eredményt értek el a mechanika, termodinamika, hálózatelmélet, orvosi és részecskefizika területén is.
A szerkezet, amelyen a négy diák dolgozik elfér egy üdítős dobozban, és egy kilométer magasságba fogják fellőni, az ereszkedés során pedig a csapat különböző méréseket és ezek kiértékelését fogja elvégezni, a végén pedig egy prezentációt is el kell készíteniük. „Április 22. és 26. között Norvégiába repülünk, ott belepakoljuk a herkentyűt egy rakétába és fellőjük. Egy kilométeres magasságból a rakéta ledobja a CanSat-et, az pedig az ejtőernyős ereszkedés során másodpercenkénti mérési eredményeket küld a földre” – magyarázták a fiatalok.
A gondot azonban mégsem a fizikai mérések vagy a programozás jelenti a kutatók számára, hanem a megmérettetésre való kijutás, ugyanis a műholdat egy norvégiai katonai állmosról lövik fel, az ország legészakibb pontján, ahová eljutni nagyon sokba kerül. „Csak autóval vagy repülővel mehetnénk, mivel nagyon messze van és a jegyárak is igen magasak. A csapatnak mintegy négyezer euróba kerülne a kiutazás, amihez támogatást nyújt a helyi önkormányzat, de reményeink szerint más szponzorokat is találunk addig” – mondták a diákok. A versenyre április végén kerül sor, addig elkészül a teljes projekt és remélhetőleg az utazási költség is összeáll. Az űrügynökség tagállamai közül tizennégy csapatot választottak ki a sepsiszentgyörgyi diákok jelentkezése mellett.
Sikerrel zárták legújabb afrikai expediciójukat a Székelyek a magasban sportegyesület hírnevét öregbítő hegymászók, Tulit Zsombor és Csenteri Levente, akik múlt héten megmászták Afrika második legmagasabb hegycsúcsát, az 5199 méter magas Batiánt.
A Székelyföldre, illetve azon belül is a Csomád hegység környékére jellemző gázkitöréseket, borvízforrásokat eddig is sokat kutatták a tudósok, azonban a modern mérőműszerek új perspektívákat nyitottak számukra. De néha még ezek is kiakadnak.
Damokos Csaba designer munkáiból nyílik tárlat július 22-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti kiállítótereiben. A kiállítás a Székely Nemzeti Múzeum számára készült plakátok válogatását mutatja be.
Dakó Viola kertészmérnök, a Vadóka alapítójaként, kisvállalkozóként igyekszik átadni tudását, tapasztalatát a vadon tápláló és megtartó erejéről. Legutóbb Kézdivásárhelyen mesélt a gombák, gyógynövények, vadgyümölcsök, fermentált zöldségek világáró
Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekből, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.
Kristófi János festőművész retrospektív kiállításának megnyitójára várja az érdeklődőket kedden 14 órától az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK).
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.
A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
szóljon hozzá!