A prefektúra tájékozatatása szerint a felszólítások nyomán két háromszéki községházáról került le a székely zászló. Kovászna város önkormányzata is eleget tett a felszólításnak.
2013. március 29., 18:042013. március 29., 18:04
Dumitru Marinescu prefektus nyilatkozata értelmében Ozsdola és Csenáton polgármesteri hivatalának homlokzatán már nem lobog a székely zászló, azaz eleget tettek a kormányhivatal felszólításának. Mint arról beszámoltunk, Marinescu rövid idővel a beiktatása után, március elején küldte szét a lobogók levételére felszólító átiratot összesen kilenc – a csernátoni, kézdivásárhelyi, lemhényi, ozsdolai, gelencei, vargyasi, baróti, árkosi és kökösi – önkormányzatnak. Valamivel később Kovászna Polgármesteri Hivatalához is megérkezett az okirat. Az elöljárók nagy része azt nyilatkozta, hogy nem hajlandók leszedni a zászlót, és néznek elébe a kormánybiztos által előrevetített pernek. A prefektus ugyanis az átirat elküldését követően kijelentette, hogy a törvényszékhez fordul, ha a község- és városvezetők nem tesznek eleget a kérésnek.
Dumitru Marinescu tulajdonképpen folytatja elődje, Codrin Munteanu „hadjáratát” a székely zászlók ellen, mivel szerinte a közhivatalok homlokzatára csak a román, az EU, illetve a település hivatalos zászlaja függeszthető ki. Más állam vagy kisebbség zászlaja csak kivételes esetekben – így küldöttségek fogadásakor. Az elöljáróknak egyébként még egy hetük van hátra, hogy eltávolítsák a székely lobogót.
Bölöni Dávid, Csernáton polgármestere a Székelyhon.ro érdeklődésére kifejtette, hogy a zászló csak időszakosan került le a hivatal homlokzatáról, ugyanis mind március 10-én, a marosvásárhelyi Székely Szabadság Napja, mind a március 15-i ünnepség alkalmából kölcsön adták. Utóbbi alkalommal a felvonuló szekeresek egyikének, mivel nem volt elegendő zászló a településen. Időközben már visszakerült, és hamarosan a zászlórúdon helyezik el. Az elöljáró hozzátette, hogy egyeztetett a prefektussal is, és végül beleegyezett, hogy a lobogó kerüljön valahová köztérre, mivel szeretnék már, „ha ez az egész ügy elcsendesedne”. Mint rámutatott, a zászló évekig a helyén volt, nem zavart senkit, amíg valaki el nem kezdte a piszkálódást. „Ideje lenne viszont, hogy már lejárjon ez az egész, főképp, hogy senkinek nincs sem ideje, sem kedve pereskedni” – tette hozzá.
Bölöni ugyanakkor tájékoztatott arról is, hogy az önkormányzat állandóan különböző felszólításokat kap, elsősorban a középületeken elhelyezett feliratok ügyében, így például a községháza feliratot is kifogásolták, amely román nyelven nem szerepel.
Brânduș Dendyuk Szilvesztert, Ozsdola polgármesterét pénteken nem sikerült elérnünk, hogy megerősítse a prefektus állítását.
Thiesz János, Kovászna városvezetője megkeresésünkre elmondta, valóban eleget tettek a kormánybiztos felszólításának, lekerült az önkormányzat székhelyének homlokzatáról a székely zászló. Thiesz ezt az elmúlt hetek kovásznai történéseivel magyarázza, a városban ugyanis a hajpántügy miatt elég kényes állapot alakult ki.
„Sajnos jelenleg a fürdőváros nincs Barót vagy Kézdivásárhely helyzetében, így nem került szóba az sem, hogy esetleg köztéren helyezzük el a lobogót vagy egyáltalán a helyén maradjon” – mondta. Az elöljáró ugyanakkor kiemelte, hogy az intézkedés átmeneti, és a hivatalos ünnepségeken továbbra is használni fogják a székely szimbólumokat, illetve a közeledő Csoma Napok alkalmából a magyar állami lobogót is kitűzik.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.
szóljon hozzá!