Az Otthonunk Háromszék – Megyejárás projekt keretében Kovászna Megye Tanácsa és a Székely Nemzeti Múzeum felújította a Czetz János 1848-as honvédről elnevezett szobát. A 190 évvel ezelőtt született szabadságharcosról hétvégén, a gidófalvi református templomban tartott ünnepi istentisztelet keretében emlékeztek meg.
2012. március 12., 14:032012. március 12., 14:03
2012. március 12., 14:382012. március 12., 14:38
A Kovászna megyei tanács sajtóirodájának tájékoztatása szerint vasárnap, az istentiszteletet követően nyitották meg a Czetz János emlékszobát. Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke beszédében kifejtette: „Többen kérdezték, hogy miért ma adjuk át a felújított emlékszobát, hiszen neki június 8-án van a 190. születésnapja. Június 10-én kerül sor a helyhatósági választásokra, nem akartuk előtte két nappal az átadást, hogy ne tudja senki azt mondani, kampányrendezvényt szerveztünk. Az emlékszoba felújítására azért került sor, mert szükség volt rá. Tavaly egymástól függetlenül Kövér György és Berecki László lelkipásztor, valamint Berde József polgármester azzal a kéréssel keresett meg, hogy segítsünk felújítani a tábornok emlékszobáját. Megígértük, megcsináltuk.”
Czetz János vagy Juan Fernando Czetz a magyar forradalom és szabadságharc honvéd tábornoka volt, ugyanakkor az argentin hadsereg kiemelkedő szervezője és Argentína első nemzeti katonai akadémiájának (Collegio Militar de la Nación) 25 éven keresztül igazgatója. Katonai tevékenysége mellett jelentős a földrajztudományi munkássága, földmérőként dolgozott Argentínában, ahol feltérképezte az ország Paraguayjal és Brazíliával határos vidékét. Buenos Airesben temették el a Recolta temetőben, azonban hamvait 1969-ben átszállították az általa alapított katonai akadémia új kápolnájába. Sírtábláján a spanyol szöveg előbb csak arról szólt, hogy az alatta nyugvó „argentin ezredes” a főiskola első igazgatója volt. Argentínai magyarok kérésére később azt is rávésték, hogy itt magyar tábornok és erdélyi főparancsnok alussza örök álmát.
Emlékét sok minden őrzi: az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái máig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik. Budapesten, a III. kerületben utcát neveztek el róla, továbbá szülőfalujában, Gidófalván emléktábla tiszteleg emléke előtt a községháza falán, most pedig a tiszteletére berendezett szobát is felújították. Argentínában a Nemzeti Katonai Akadémiai előtt életnagyságú bronzszobra áll, és az épületben mellszobra is megtalálható.
A gidófalvi emlékszoba megnyitására a helybéli gyerekek és a kórus fellépése után került sor: Berde József, Gidófalva község polgármestere köszöntőjében elmondta: a helyi, megyei és országos összefogás révén az önkormányzatok együtt könnyebben oldják meg a problémákat, a települések könnyebben fejlődhetnek.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
szóljon hozzá!