Háromszéken a tizennyolc középiskolából tizenöt csatlakozott a japán sztrájkhoz tiltakozásképpen az elmaradt bérletpénzért. A sztrájk nem volt botránymentes.
2013. május 21., 21:012013. május 21., 21:01
2013. május 21., 21:252013. május 21., 21:25
A háromszéki iskolákban kedden kezdődött a japán sztrájk, mivel a tanügyminisztérium nem fizette ki az ingázó vidéki diákoknak a bérletpénzt, az adósságok pedig Kovászna megyében elérik a 2 203 044 lejt. A sztrájkhoz tizenöt iskola csatlakozott, a fiatalok fehér karszalaggal jelentek meg kedden reggel a tanintézményekben. Az EMI tájékoztatása szerint Kézdivásárhelyen nem volt elég a 900 szalag, ahogyan Sepsiszentgyörgyön sem. Továbbá a Plugor Sándor Líceum és a Puskás Tivadar Iskolaközpont, valamint a Kőrösi Csoma Sándor Líceum Kovásznán szerdán kapja csak meg a szalagokat. A Székely Mikó Kollégiumba, a Mikes Kelemen Líceumba és a Mihai Viteazul Főgimnáziumba 200–200 darab szalag jutott, de szerdán még lesz utánpótlás, valamint az aláírásgyűjtés is folytatódik.
A sztrájk hírére hat televíziós stáb is megjelent Sepsiszentgyörgyön, akik a Mikes Kelemen-iskolában filmeztek és interjúztak – tájékoztatott Nemes Előd néppárti önkormányzati képviselő. „Az iskolában csak az első félórában sikerült filmezni, interjúkat készíteni, majd feltételezzük, hogy felső utasítás miatt az aligazgatónő elkezdett pánikolni, az iskola kapusa pedig bekeményített, és kitessékelte, kilökdöste a Digi 24 Televízió stábját és Nemes Elődöt is az épületből” – áll az EMI közleményében. A botrány kitörésére újabb négy stáb jelent meg az iskolában, akik nagy veszekedés és kiabálás árán jutottak be az épületbe, hogy lefilmezhessék a diákokat és interjúkat készítsenek.
A közlemény szerint az iskola vezetősége megpróbálta megfélemlíteni az egyik tanulót, Nagy Mártát, aki vállalta, hogy interjút ad román és magyar nyelven is. A vezetőség behívatta a tizenkettedikes diáklányt, és megszabták, mennyi időt szánhat interjúra, illetve hogy csak kísérőtanár jelenlétében nyilatkozhat.
Az ügyben megkerestük Nagy Mártát, aki elmondta, hogy valóban óriási botrány alakult ki a televíziósok megjelenését követően, sőt Nemes Elődöt is kitessékelték az iskolából. „Ez számomra érthetetlen, hiszen mi nem az iskola ellen léptünk fel, sőt reméltük, hogy támogatásra találunk. Nekem amúgy azt nem szabták meg, hogy hány interjút adhatok, csak kijelentették, hogy az óra második felére menjek vissza. Én továbbra is remélem, hogy az iskola vezetősége mellénk áll, hiszen érdekük, hogy a diákok ne hiányozzanak az órákról” – mondta Márta, aki személyesen is érintett az ügyben, hiszen Nagyborosnyóról jár iskolába.
A diákok nem adják fel, és a közvetkező napokban is tiltakoznak, felhívva a más megyében tanulók figyelmét is arra, hogy a japán sztrájk egy demokratikus, csendes tiltakozás, melyet senki nem tilthat meg.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
szóljon hozzá!