Fotó: Illusztráció
Háromszék új prefektusának, Dumitru Marinescunak is feltűnt az EMNP baróti székházára kitűzött magyar és székely zászló. A kormánybiztos a címeres magyar lobogó eltávolítását kéri, míg a székely egyelőre nem került szóba.
2013. február 12., 21:382013. február 12., 21:38
2013. február 12., 21:392013. február 12., 21:39
Telefonon jelezte még a múlt héten igényét Marinescu, aki Szép Bélát, az Erdélyi Magyar Néppárt városi elnökét arra kérte, távolítsák el a címeres magyar lobogót a székházuk homlokzatáról. A kormánybiztos – Szép elmondása szerint – ekkor fényképfelvételekre hivatkozott, melyeken látszik, hogy a két lobogó a magyar és a székely is ott vannak a homlokzaton, és a feszültségek elkerülése érdekében kérte azok eltávolítását. Az elnök felkérésére, mely szerint hivatalos írásbeli felszólítást kérnek, a prefektúra igen hatékonynak bizonyult, mivel másnap már kézhez is kapták a dokumentumot. Mint közöltük, a rendőrség már néhány hete megkereste az erdővidékieket azzal a kifogással, hogy a román zászló nincs kitűzve.
Dumitru Marinescu már a telefonbeszélgetés során is arra utalt, hogy a zászlók használatára vonatkozó törvény alapján lép fel. Az 1994/75-ös törvény 7. paragrafusa ugyanis tiltja más államok zászlóinak kitűzését. A felszólítás szövegében is ugyanerre a jogszabályra hivatkoznak, és mint kiderült, csak a magyar lobogó eltávolítását kérik. Szép Béla írásban válaszolt, arról tájékoztatva a prefektust, hogy szerinte nem történt törvénysértés, ugyanis a kifüggesztett címeres lobogó nem a jelenlegi hivatalis állami zászló. Ennek használatát pedig nem tiltja a törvény.
Nemes Előd megyei EMNP-elnök kedden Sepsiszentgyörgyön is megismételte meglátását, mely szerint teljesen mindegy, hogy éppen ki ül a prefektusi székben, ennek az intézménynek, illetve a vezetőjének az a feladata, hogy zaklassa a magyarságot. Nemes szerint a hivatal minden körülmények között a bukaresti érdekeket szolgálja, és léte tulajdonképpen értelmetlen, tehát fel kellene számolni. A hatáskörébe tartozó állami közintézményeket pedig alá kéne rendelni a megyei és helyi önkormányzatoknak.
A néppárti politikus emlékeztetett arra, hogy a sepsiszentgyörgyi EMNT-iroda (egykori demokráciaközpont) homlokzatára kitűzött zászlók ügyében még György Ervin volt prefektussal voltak kisebb konfliktusuk, igaz állampolgári feljelentés miatt. „A legszomorúbb az, hogy az egész Kárpát-medencében (Magyarországon, Szlovákiában, Szerbiában) szabadon lehet használni a nemzeti közösségek zászlaját az iskolákon, melyek állami intézmények, de polgármesteri hivatalokon is, annak ellenére, hogy a délvidéki és felvidéki magyarok vagy a magyarországi románok és szlovákok nincsenek olyan szinten és olyan hosszú ideje képviselve a magas kormányzati struktúrában, mint az erdélyi magyarság” – mondta Nemes.
A háromszéki elnök ugyanakkor kijelentette, hogy a zászlók egyelőre maradnak, a magyar lobogó is. Remélik, hogy a székely zászló nem kerül bele a vitába, de mindkettő esetében jogorvoslatot keresnek, ha a prefektus további lépéseket tesz.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!