Fotó: Illusztráció
Háromszék új prefektusának, Dumitru Marinescunak is feltűnt az EMNP baróti székházára kitűzött magyar és székely zászló. A kormánybiztos a címeres magyar lobogó eltávolítását kéri, míg a székely egyelőre nem került szóba.
2013. február 12., 21:382013. február 12., 21:38
2013. február 12., 21:392013. február 12., 21:39
Telefonon jelezte még a múlt héten igényét Marinescu, aki Szép Bélát, az Erdélyi Magyar Néppárt városi elnökét arra kérte, távolítsák el a címeres magyar lobogót a székházuk homlokzatáról. A kormánybiztos – Szép elmondása szerint – ekkor fényképfelvételekre hivatkozott, melyeken látszik, hogy a két lobogó a magyar és a székely is ott vannak a homlokzaton, és a feszültségek elkerülése érdekében kérte azok eltávolítását. Az elnök felkérésére, mely szerint hivatalos írásbeli felszólítást kérnek, a prefektúra igen hatékonynak bizonyult, mivel másnap már kézhez is kapták a dokumentumot. Mint közöltük, a rendőrség már néhány hete megkereste az erdővidékieket azzal a kifogással, hogy a román zászló nincs kitűzve.
Dumitru Marinescu már a telefonbeszélgetés során is arra utalt, hogy a zászlók használatára vonatkozó törvény alapján lép fel. Az 1994/75-ös törvény 7. paragrafusa ugyanis tiltja más államok zászlóinak kitűzését. A felszólítás szövegében is ugyanerre a jogszabályra hivatkoznak, és mint kiderült, csak a magyar lobogó eltávolítását kérik. Szép Béla írásban válaszolt, arról tájékoztatva a prefektust, hogy szerinte nem történt törvénysértés, ugyanis a kifüggesztett címeres lobogó nem a jelenlegi hivatalis állami zászló. Ennek használatát pedig nem tiltja a törvény.
Nemes Előd megyei EMNP-elnök kedden Sepsiszentgyörgyön is megismételte meglátását, mely szerint teljesen mindegy, hogy éppen ki ül a prefektusi székben, ennek az intézménynek, illetve a vezetőjének az a feladata, hogy zaklassa a magyarságot. Nemes szerint a hivatal minden körülmények között a bukaresti érdekeket szolgálja, és léte tulajdonképpen értelmetlen, tehát fel kellene számolni. A hatáskörébe tartozó állami közintézményeket pedig alá kéne rendelni a megyei és helyi önkormányzatoknak.
A néppárti politikus emlékeztetett arra, hogy a sepsiszentgyörgyi EMNT-iroda (egykori demokráciaközpont) homlokzatára kitűzött zászlók ügyében még György Ervin volt prefektussal voltak kisebb konfliktusuk, igaz állampolgári feljelentés miatt. „A legszomorúbb az, hogy az egész Kárpát-medencében (Magyarországon, Szlovákiában, Szerbiában) szabadon lehet használni a nemzeti közösségek zászlaját az iskolákon, melyek állami intézmények, de polgármesteri hivatalokon is, annak ellenére, hogy a délvidéki és felvidéki magyarok vagy a magyarországi románok és szlovákok nincsenek olyan szinten és olyan hosszú ideje képviselve a magas kormányzati struktúrában, mint az erdélyi magyarság” – mondta Nemes.
A háromszéki elnök ugyanakkor kijelentette, hogy a zászlók egyelőre maradnak, a magyar lobogó is. Remélik, hogy a székely zászló nem kerül bele a vitába, de mindkettő esetében jogorvoslatot keresnek, ha a prefektus további lépéseket tesz.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
szóljon hozzá!