Birtokba vehetik az oltszemi Mikó-kastélyt az örökösök. A reneszánsz stílusú vadászkastélyt Gróf Mikó Miklós 1827-ben építette, majd a múlt század elején megvásárolta a Schmutzler család, amelynek négy örököse már évekkel ezelőtt megkapta az Európa-szerte ritkaságnak számító épületegyüttes tulajdonjogát. Mivel az ingatlanban működik az Oltszemi Speciális Iskola, egyelőre nem akarják megváltoztatni a rendeltetését.
2012. február 15., 18:462012. február 15., 18:46
Kulcsár Terza József, a háromszéki önkormányzat MPP frakciójának vezetője szerdán sajtótájékoztatón elmondta, aggódik az Oltszemen tanuló gyerekek jövőjéért, hiszen az önkormányzat felszólította a tanintézményt, hogy ürítse ki a kastély épületet és azt adja át a tulajdonosoknak.
Henning László, a Kovászna megyei közgyűlés alelnöke a megkeresésünkre kifejtette, a főépületben nincs oktatás, az osztálytermek, a tanári a kastély melléképületeiben vannak. A kastély egy termében néhány számítógép van, egy pszichológus foglalkozik ott a gyerekekkel, a többi termet raktárnak használják, a pincében tartják a krumplit, ecsetelte a helyzetet az elöljáró. Henning László hangsúlyozta, a kastély állaga nagyon megromlott, ezért is sürgős, hogy a tulajdonosok átvegyék és döntsenek a felújításáról. A négy örökössel heti rendszerességgel leveleznek, mindannyiukkal egyszerre kell megkössék a szerződést a melléképületek bérlésére. Az iskola mindenképpen maradhat Oltszemen, amíg az önkormányzat európai uniós alapokat hív le egy speciális oktatási központ megépítésére.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovasközpont fenntartásáról és működtetéséről, illetve közös megegyezéssel megszűnik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Vadon Egyesület közötti erre vonatkozó társulási szerződés.
szóljon hozzá!