Fotó: Harmopan
30 éves születésnapját ünnepli november 9-én a csíkszeredai nápolyiszelet-gyártás. Az országban elsők között gyártottak nápolyiszeletet, Székelyföldön pedig azóta is az egyetlen nápolyiszeletgyárat működtetik. Továbbra is van jövője a székelyföldi nápolyiszelet-gyártásnak? Erről kérdeztem Egyed Adélt és Simon Katalint, a Harmopan nápolyiszelet-részlegének jelenlegi és egykori vezetőit, valamint Koncz István értékesítési igazgatót.
2023. november 11., 09:042023. november 11., 09:04
– Több mint 30 éve már, hogy a nápolyiszelet és a Harmopan az életetek részévé vált. Hogyan emlékeztek vissza a nápolyiszelet-gyártás kezdeteire?
– Simon Katalin: András Ignác igazgató úr akkoriban valami teljesen új, tartós termékben látta a jövőt.
azonban gyártósorra volt szükségünk. Azóta sem értem, igazgató úr hogyan talált rá a HAAS osztrák cégre. Manapság nemzetközi élelmiszer ipari rendezvényekre járva vagy egyszerűen csak az internetre bepötyögve könnyen megtalálja az ember, amit szeretne. Igazgató úr azonban mindezek hiányában is tudta, merre tekintsen. Végül egy külkereskedelemmel foglalkozó vállalaton keresztül importáltuk a gyártósort.
Fotó: Harmopan
– Egyed Adél: 1993 nyarán igazgató úrnak tudomása volt róla, hogy én gyakorlatoztam már nápolyirészlegen Szebenben, ezért elküldött engem is Simon Katalin mérnőknővel és még két kolléganőmmel Temesvárra tapasztalatcserére. Ott volt még az országban egy, a HAAS osztrák cég által gyártott gépsor. Ez volt az egyetlen esélyünk előzetesen tapasztalatot szerezni a gépsor működésével kapcsolatosan.
– Simon Katalin: Akkor kapcsolódtam be a projektbe, amikor az ajtó-ablak nélkül tátongó falak közé a gépelhelyezési rajz alapján kellett helyére tervezni a gyártósort és a hozzá tartozó „fogadó” infrastruktúrát. Megtiszteltetés és kihívás volt számomra az új feladat.
Fotó: Harmopan
Emlékszem, tél volt, esett a hó és sokszor fáztam, amikor György József mérnök úrral és Pop Misivel (villanyszerelő), valamint Bajkó Sándorral (karbantartó) a helyszínen dolgoztunk, gondolkodtunk a legjobb megoldásokon. Mire megérkezett a gépsor, minden elkészült, a víz, gáz, villany, sűrített levegős kiállások. Jöhetett a Haas cég mérnöke felszerelni, beüzemelni a vonalat.
Időközben kiválasztottuk a pékségekből és a „patiból” (szerk. megj.: patiszéria – süteményrészleg) az ügyes, fiatal, tanulékony lányokat, mint Adél, Marika, Edit, Zsuzsa, Jolán, Marika néni és még sokakat.
Fotó: Harmopan
– Egyed Adél: Ahogy megérkeztek a gépek, úgy csomagoltuk ki, mint karácsonykor az ajándékokat. Csodálattal voltunk el, nagyon jó visszaemlékezni, hogy mindenki milyen izgalomban volt.
– Simon Katalin: Receptet is kaptunk a gyártó cégtől, de ki kellett kísérletezni a mi lisztünknek megfelelő összetételt. Az elején nem terült el megfelelően a tészta a sütőformán, törékenyek, könnyűek voltak a lapok, hiányzott a sarkuk és sok volt a hulladék. Volt amin még dolgozni, de
– Robi volt az első?
– Simon Katalin: Azért döntöttünk a ROBI mellett, mert könnyen
az első román vevő rá is kérdezett, hogy miért „robj”? Erre a kiejtésbeli különbségre mi székely észjárással nem gondoltunk, de már késő volt, megrendeltük a csomagolófóliát.
Fotó: Harmopan
A MAUGLI talán szerencsésebb választás volt, a Dzsungel könyvét VHS-kazettán terjesztették a városban, minden gyerek kedvence volt. A DIANA is sikeres névnek bizonyult, akkoriban ugyanis mindenki Diana hercegnőről beszélt…A beüzemelés és a termelés beindulása után a piacszerzés volt a nehezebb feladat. Azzal szembesültünk, hogy az üzleteinkben nem tudjuk eladni a napi 1–1,5 tonnát. Sem tapasztalatunk, sem információnk nem volt az elosztóhálózatokról és üzletkötőink sem voltak, akik csak ezzel foglalkoztak volna. Találtunk aztán egy-két brassói és bukaresti nagykereskedőt, akik házhoz jöttek.
– Egyed Adél: Nem tudtunk eleget gyártani, már a legelején kialakult a három műszakban való folyamatos gyártás,
Hamarosan a ROBI 50 grammos nápolyi mellett megjelent a PUKY, majd születtek a jobbnál jobb ötletek, és így lett a 20 és 40 grammos MAUGLI, a DOMINO kakaós, vaniliás, citromos, búzacsírás, gyümölcsös ízesítésekben.
Nemcsak, hogy nagyobb helyiségbe költöztünk, de csokoládéöntő géppel is bővültünk. Ekkor kezdtük csokikrémmel is bevonni a nápolyiszeleteket. Ez volt talán az aranykor.
Csak ezen a részlegen 65 személy dolgozott, és 93 tonna nápolyiszelet gördült le a szalagról minden hónapban.
Fotó: Harmopan
– Puky, Robi, Diana, Maugli, most is emlékszem a szüleimtől kapott dorgálásra, amiért egy egész nagy doboz citromos Pukyt képes voltam begyúrni egy délelőtt… Ezeket a termékeket már rég nem látjuk a polcokon, a helyüket más nevek vették át. Mi történt?
– Egyed Adél: 2003–2004-ben hirtelen elárasztották a piacot a külföldi termékek. Döbbenten figyeltük a történéseket. Nem tudtuk felvenni a versenyt a nemzetközi vállalatok kapacitásával, így aztán
Az egyes márkák egyenként tűntek el, ahogyan a kereslet évről évre folyamatosan csökkent. Ma már az egykori 65 kolléga helyett már csak heten vagyunk, és 93 tonna helyett 5 tonna nápolyiszelet gördül ki a szalagról havonta.
Úgy érzem, mindezek ellenére nincs okunk a búslakodásra,
Én itt ragadnám meg a lehetőséget, hogy megköszönjem a 30 évet. Ez egy kivételes időszak volt számomra, köszönöm a munkatársaknak és a vezetőségnek a támogatást és a bizalmát
– Mit lehet elmondani a jelenlegi trendekről? Van jövője még a nápolyiszeletnek?
– Koncz István: 2015-ben egy újabb kis csomagolású nápolyiszeletet fejlesztettünk. Így született meg közösen a Székelyföldi Legendárium csapatával összedolgozva a Csetlik nápolyiszelet, ahol mi magát a terméket, ők pedig az arculatot és a nevet hozták. A termék négy fajta ízben, csokis, mogyorós, kókuszos, karamellás változatokban került a polcokra és viszonylag rövid idő alatt a Harmopan üzletek rendszeres terméke lett.
Fotó: Harmopan
A vedres kiszerelésű, fél- és egykilogrammos nápolyiszeleteink esetében az utóbbi években növekedés volt tapasztalható, azonban még mindig úgy tűnik, hogy a kisebb csomagolású nápolyik a kelendőbbek. A családi csomagolású termékek ellenében a 140–300 grammos kiszereléseket részesítik előnyben a fogyasztók.
Világszinten az édességek kategóriájában a nápolyiszelet piaci részesedése csökkenő tendenciát mutat, amelyet évről évre háttérbe szorítanak a különböző ízesítésű csokoládék. Ezt a jelenséget felismerve hoztuk létre mi magunk is a KEX termékcsaládot, amely a nápolyiszeletet ötvözi a házicsokival.
Aggodalomra nincs ok, még hosszú évekig velünk lesz, továbbra is megkerülhetetlen elemeként az édességeknek, azonban tény, hogy világpiaci szinten is a nápolyiszelet termékgörbéje egy érett korszakába érkezett, stagnál.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
Egy héten át ad ismét otthont Székelyudvarhely a 22. alkalommal megszervezett Kamarazene Fesztiválnak november 10-17. között. A többnapos rendezvényen számos ismert zenész koncertjén vehetünk részt.
A vasárnap Gernyeszegen bekövetkezett frontális ütközés során meghalt Fegyverneky-házaspár két kiskamasz lányának szervez gyűjtést a család és a közösség. Aki segítene anyagilag, bankszámlára utalhatja a támogatást.
Kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatt kell felelnie egy 26 éves Brassó megyei férfinak – még akkor is, ha a 12 éves lány beleegyezett a szexuális kapcsolatba.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Tízéves a Voces Női Kar – a jubileumi évforduló apropóján november 6-án, szerdán a népszerű sepsiszentgyörgyi alakulat rendkívüli koncertet ad a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Ez alkalomból új videóklipjüket is bemutatják.
Varázs-ló témában zajlott az idei, immáron 32. alkalommal megrendezett Incitato alkotótábor. Az itt készült munkákból tető alá hozott kiállítást november 5-én, kedden 17 órától a kovásznai Kádár László Képtárban is bemutatják.
Zsúfolásig megtelt a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János Plébánia kedden azon a szentmisén, amelyen megemlékeztek az újraindult, ám jelenleg hivatalosan nem létező katolikus iskola elmúlt húsz évére. A misét Kovács Gergely érsek mutatta be.
Újabb bemutatóval készül a Csíki Játékszín, ezúttal egy nagyszínpadi produkcióra várják az érdeklődőket. Florian Zeller Az apa című filmje színpadi adaptációjának bemutatója november 8-án, pénteken lesz, Vladimir Anton rendezésében.