Állandóan változik a kórházakban kezelt betegek száma. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Ismét megugrott az utóbbi napokban a koronavírus-fertőzések száma Hargita megyében, ám azt továbbra sem közlik, mely települések érintettek, esetleg hol alakultak ki gócpontok. A helyzet feltérképezése céljából a megye kórházaitól érdeklődtünk arról, melyik városban hány beteget ápolnak. Az adatok azt mutatják, hogy minden térségben vannak fertőzöttek, hol több, hol kevesebb.
2020. szeptember 04., 11:002020. szeptember 04., 11:00
2020. szeptember 04., 11:062020. szeptember 04., 11:06
Lassan hat hónapja, hogy naponta közlik országos és megyei szinten is a koronavírus-fertőzöttek számának alakulását, a száraz adatokból azonban csak annyi derül ki, hány új esetet jegyeztek az – adott naphoz viszonyított – elmúlt huszonnégy órában.
A lakossághoz ezáltal nagyrészt csak annyi információ jut el, hogy hol nő, hol csökken a napi esetszám.
Hargita megyében például az elmúlt napokban ismét emelkedni kezdtek az értékek, kedden 15, szerdán 10, csütörtökön pedig 12 új fertőzést igazoltak a térségben, azt azonban továbbra sem közölték, hol azonosították ezeket. A csütörtöki hivatalos tájékoztatásban annyi szerepelt, hogy
Ennek kapcsán az egészségügyi intézmények illetékeseitől érdeklődtünk arról, hogy melyik városban pontosan hány személyt ápolnak. Válaszaikat a csütörtök 13 órai jelentés után egy-két órával kaptuk meg, és időközben változott a fertőzöttek száma, ezért neveztek meg összességében több érintettet, mint ahány a hivatalos összesítésben szerepelt. Magyarán:
A csütörtök kora délutáni adatok szerint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő és tüdőgyógyászati osztályain összesen 44 beteget ápolnak, közülük 30-an igazoltan koronavírus-fertőzöttek, 14-en pedig fertőzésgyanúsak.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 21 igazoltan fertőzött pácienst ápolnak, de ebből csak 10-en udvarhelyszéki betegek, COVID-19 háttérkórház lévén a további 11 fertőzöttet a megye más térségeiből vagy más megyékből szállították Székelyudvarhelyre, például Brassó és Vráncsa megyékből. A páciensek közül négyet ápolnak az intenzívterápiás osztályon, és egy személy van lélegeztetőgépen.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 8 igazoltan koronavírus-fertőzött és négy fertőzésgyanús személyt ápolnak.
A maroshévízi kórházban csütörtökön egyetlen személyt sem kezeltek, mivel az ott igazolt fertőzötteket rendszerint átszállítják a megye más kórházaiba.
Látni tehát, hogy Hargita megye minden térségében vannak fertőzöttek, ezt Finta Hajnal, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság aligazgatója is megerősítette. Mint mondta,
„Szerencsére nincs olyan probléma, hogy egy adott településen koncentrálódnának az esetek, ehelyett megoszlanak a teljes megyében az új megbetegedések. Ez olyan szempontból kedvező, hogy nem beszélhetünk gócokról.
Két csíkszeredai intézményről van szó, és az egyik esetében nem is kimondottan gócról beszélhetünk, de azért nyilvánítottuk annak, mert egy munkáltatóhoz tartoznak a megfertőződött személyek. Fontos azonban, hogy szabadságról tértek vissza, tehát nagy valószínűséggel nem az intézményen belül, hanem a pihenés alatt kerültek kapcsolatba a vírussal” – részletezte az aligazgató, aki nem nevezte meg az intézményeket.
Hozzátette, több oka is van annak, hogy megugrott az esetek száma, az egyik legfőbb az, hogy már szinte mindenhol jelen van a vírus, ezért fokozottan oda kell figyelni a járványügyi előírások tiszteletben tartására, a maszkviselésre és a távolságtartásra. Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a legtöbben augusztusban mennek el szabadságra, és ilyenkor lazábban kezeljük az előírásokat, a nagy melegben pedig kényelmetlen a maszkviselés, ezért sokan mellőzik.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
szóljon hozzá!