Viszonylag könnyen fellelhető, rendezett sírban nyugszik Kis Ferenc
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Nagyon kevés információ lelhető fel Kis Ferencről, aki ezredtrombitásként szolgált az 1848-49-es szabadságharcban, majd Székelyudvarhelyen telepedett le és ott is temették el. Egy olvasónk részéről fogalmazódott meg az igény, hogy érdemes lenne megemlékezni – akár utcát elnevezni – a jeles személyiségről.
2023. március 13., 12:232023. március 13., 12:23
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója felé közeledve Szalai Dénes székelyudvarhelyi lakos hívta fel figyelmünket arra, hogy bár egyre kevesebben emlékeznek rá,
Mint mondta, már csupán néhány ember gyújt gyertyát rendszeresen a honvéd sírján – ő is apja hagyatékát folytatva teszi ezt. Szalai szerint fontos lenne, hogy a közösség szélesebb körben emlékezzen meg a szabadságharcosról, összekapcsolhatnák nevét a helyben szervezett március 15-ei ünnepi rendezvényekkel. Úgy véli, hogy tiszteletadásként utcát is el lehetne nevezni Kis Ferencről Székelyudvarhelyen.
Miklós Zoltánt, a Haáz Rezső Múzeum igazgatóját kérdeztük arról, hogy intézményük tud-e a városban nyugvó szabadságharcosról. A válasz határozott igen volt, bár az intézményvezető azt is megjegyezte, hogy
„Honfi hogyha e kereszt előtt megállsz, sarokban nyugvó Kis Ferencre találsz, Bem tábornok alatt 1848-ban ezredtrombitás volt, és hős a csatában. Most itt nyugszik e sötét sír árnyékában, 1819-ik évben Borsodmező – Csádban született, s most nyugszik Erdély kis hazánkban. Üdvöt hős lelkének, nyugtot sírhalmában, áldást békét adjon Isten a hazában. Meghalt 1871 április 1-én” – talán ez a sírfelirat tükrözi leghitelesebben, hogy ki volt ő.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A múzeumigazgató kifejtette, Kis Ferenc Székelyudvarhelyen telepedett le és minden bizonnyal hentesként tevékenykedett – ám utóbbiról nem rendelkeznek írásos dokumentummal. Egy, a múzeum által rendelkezésünkre bocsátott 1999-es, Dr. Kováts Lajos által megfogalmazott cikkben az szerepel, hogy abban az évben megemlékeztek Székelyudvarhelyen a szabadságharcosról, ugyanakkor a sorok írója tájékoztatta a Borsod–Abaúj–Zemplén megyei Mezőcsát vezetőségét a Székelyföldön nyugvó Kis Ferencről.
Miklós Zoltán arról is beszélt lapunknak, hogy intézményük is megemlékezett a szabadságharcosról néhány éve, amikor egy kisebb kiállítás részeként közszemlére tették sírjának fényképét. Arra is felhívta a figyelmet, hogy korábban a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) elhelyezett egy tájékoztató táblát a katolikus temető bejáratánál (ami most már kevésbé van jó állapotban – szerk. megj.), amelyen szerepelnek az ott nyugvó jeles személyek.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Ennek segítségével könnyen megtalálhatók a sírok. Az igazgatónak emellett arról is volt információja, hogy
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője lapunknak kifejtette, ők minden évben igyekeznek helyi vonatkozásúvá tenni a március 15-ei megemlékezést, ezért nyitottak a lakók javaslataira. Annyi kérése van csupán, hogy ezeket a javaslatokat konkrétan megfogalmazva, hivatalos formában juttassák el az intézményükhöz, így ugyanis megvitathatják azokat. A közösségi médiában tett bejegyzések ilyen szempontból nem hatékonyak. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy az utcák elnevezése az ott lakók kérése alapján történik, így ennek megfelelően tudnak cselekedni.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
szóljon hozzá!