Viszonylag könnyen fellelhető, rendezett sírban nyugszik Kis Ferenc
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Nagyon kevés információ lelhető fel Kis Ferencről, aki ezredtrombitásként szolgált az 1848-49-es szabadságharcban, majd Székelyudvarhelyen telepedett le és ott is temették el. Egy olvasónk részéről fogalmazódott meg az igény, hogy érdemes lenne megemlékezni – akár utcát elnevezni – a jeles személyiségről.
2023. március 13., 12:232023. március 13., 12:23
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója felé közeledve Szalai Dénes székelyudvarhelyi lakos hívta fel figyelmünket arra, hogy bár egyre kevesebben emlékeznek rá,
Mint mondta, már csupán néhány ember gyújt gyertyát rendszeresen a honvéd sírján – ő is apja hagyatékát folytatva teszi ezt. Szalai szerint fontos lenne, hogy a közösség szélesebb körben emlékezzen meg a szabadságharcosról, összekapcsolhatnák nevét a helyben szervezett március 15-ei ünnepi rendezvényekkel. Úgy véli, hogy tiszteletadásként utcát is el lehetne nevezni Kis Ferencről Székelyudvarhelyen.
Miklós Zoltánt, a Haáz Rezső Múzeum igazgatóját kérdeztük arról, hogy intézményük tud-e a városban nyugvó szabadságharcosról. A válasz határozott igen volt, bár az intézményvezető azt is megjegyezte, hogy
„Honfi hogyha e kereszt előtt megállsz, sarokban nyugvó Kis Ferencre találsz, Bem tábornok alatt 1848-ban ezredtrombitás volt, és hős a csatában. Most itt nyugszik e sötét sír árnyékában, 1819-ik évben Borsodmező – Csádban született, s most nyugszik Erdély kis hazánkban. Üdvöt hős lelkének, nyugtot sírhalmában, áldást békét adjon Isten a hazában. Meghalt 1871 április 1-én” – talán ez a sírfelirat tükrözi leghitelesebben, hogy ki volt ő.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A múzeumigazgató kifejtette, Kis Ferenc Székelyudvarhelyen telepedett le és minden bizonnyal hentesként tevékenykedett – ám utóbbiról nem rendelkeznek írásos dokumentummal. Egy, a múzeum által rendelkezésünkre bocsátott 1999-es, Dr. Kováts Lajos által megfogalmazott cikkben az szerepel, hogy abban az évben megemlékeztek Székelyudvarhelyen a szabadságharcosról, ugyanakkor a sorok írója tájékoztatta a Borsod–Abaúj–Zemplén megyei Mezőcsát vezetőségét a Székelyföldön nyugvó Kis Ferencről.
Miklós Zoltán arról is beszélt lapunknak, hogy intézményük is megemlékezett a szabadságharcosról néhány éve, amikor egy kisebb kiállítás részeként közszemlére tették sírjának fényképét. Arra is felhívta a figyelmet, hogy korábban a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) elhelyezett egy tájékoztató táblát a katolikus temető bejáratánál (ami most már kevésbé van jó állapotban – szerk. megj.), amelyen szerepelnek az ott nyugvó jeles személyek.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Ennek segítségével könnyen megtalálhatók a sírok. Az igazgatónak emellett arról is volt információja, hogy
Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője lapunknak kifejtette, ők minden évben igyekeznek helyi vonatkozásúvá tenni a március 15-ei megemlékezést, ezért nyitottak a lakók javaslataira. Annyi kérése van csupán, hogy ezeket a javaslatokat konkrétan megfogalmazva, hivatalos formában juttassák el az intézményükhöz, így ugyanis megvitathatják azokat. A közösségi médiában tett bejegyzések ilyen szempontból nem hatékonyak. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy az utcák elnevezése az ott lakók kérése alapján történik, így ennek megfelelően tudnak cselekedni.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!