Fotó: Boda L. Gergely
Harminc nő gyűlt össze az Egészségügyi Világnap alkalmából Marosvásárhely főterén, hogy felhívják a figyelmet a mellrákban szenvedő nők nehéz helyzetére. Az úgynevezett flashmobot ugyanabban az időpontban megszervezték Konstancán, Kolozsváron, Bukarestben és Brassóban is.
2010. április 07., 15:342010. április 07., 15:34
Fotó: Boda L. Gergely
„Az állam csak annyit nyújt egy mellrákban szenvedőnek, mint bármelyik más betegnek. Pedig szükség lenne a támogatásra, mivel egy mellműtéten áteső nőnek rengeteg segédeszközre lenne szüksége, amiből semmit nem áll az állam” – magyarázta a Romániai Rákbetegek Egyesületének keretében működő Közös Sorsok Csoport elnöke, Hanusz Stella.
„Sokszor a családorvos sem tudja megmondani, hová kell menni abban az esetben, ha daganatot talál egy nő a mellében. A marosvásárhelyi mellrák-diagnosztizáló központot létrehozták tavaly, beindult, de ott meg is torpant. A legfontosabb dolgok hiányoznak: nincs egy olyan szakemberekből álló csoport, aki kielemezne minden egyes esetet külön külön, és pontos diagnózist adna. Egy ilyen bizottságba kellene onkológus, sebész, pszichológus, endokrinológus, hisztopatológus, nőgyógyász” – tette hozzá.
A flashmob résztvevői elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy az állam még a mellprotézist sem fizeti ki, arra hivatkozva, hogy az esztétikai szempontból lenne jó azoknak, akik a mellrák miatt elveszítették a mellüket. „A protézis segítene a betegeken, mivel annak köszönhetően nem deformálódna el a gerinc. De nem csak erre lenne szükség, hanem speciális melltartóra, gyógyszerre, de a kis nyugdíjból sok nőnek nem telik ezekre” – magyarázta a vezető. Mindezek mellett az állam még gúnyt is űz a mellrákban szenvedőkből, azzal, hogy egyfajta rokkantsegély címén 33 lejt ad havonta. „Még kimondani is szégyen” – magyarázták a nők, majd hozzátették, hogy bizony ezt a kis összeget sem kapja mindenki.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!