Gyönyörű és tiszta gyimesi táj – biotermelésre való

Gazdafórum a biogazdálkodásról. Elfoglalták az összes kihelyezett széket a téma iránt érdeklődők •  Fotó: Pinti Attila

Gazdafórum a biogazdálkodásról. Elfoglalták az összes kihelyezett széket a téma iránt érdeklődők

Fotó: Pinti Attila

Mintegy száz Gyimes-völgyi gazda vett részt csütörtökön a gyimesközéploki kultúrotthonban tartott gazdafórumon, ahol a biogazdálkodásról és -értékesítésről, illetve az azzal járó turisztikai lehetőségekről is tájékozódhattak a jelenlévők.

Szabó Kamilla-Mária

2018. január 19., 15:572018. január 19., 15:57

A tervek szerint a csütörtöki esemény az első lépése egy – ebben a témában való – térségi szintű gondolkodás elindításának. A találkozó kezdeményezője, Farkas Tibor ugyanis szeretné, ha a gyimesi gazdák összefogva használnák ki, hogy többségében vegyszermentesen gazdálkodnak.

Az eseményen elsőként Miklós Levente, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság képviselője nyújtott betekintést a biogazdálkodás mikéntjébe. Mint arról beszámolt, húsz éve foglalkozik ezzel a témával, és ebben látja ezen vidék jövőjét. S noha bátorít mindenkit az ezzel való foglalkozásra, előadásában arra is kitért, hogy ezt kellő információ ismeretében, előzetes számításokat elvégezve ajánlott megtenni. Kiemelte, szükséges térségben gondolkodni, hiszen egy gazda nem biztos, hogy kellő terméket tud előállítani, vagy a felvásárló piacot kiszolgálni. Emellett egy-egy parcellán nem lehet természetközeli módon gazdálkodni, ha körülötte minden más földterületet műtrágyáznak.

Óvva intette a jelenlevőket attól, hogy valaki csak az anyagi jövedelem miatt fogjon biotermeléshez, hiszen ahhoz elköteleződés is szükséges.

Azt is kifejtette, hogy a biominősítés megszerzéséhez 1–3 évig megfigyelés alatt tartják a gazdaságot, csak azt követően lehet a termékeket bioként értékesíteni, de a továbbiakban is évente ellenőrzik, hogy eleget tesz-e a feltételeknek. Mint a beszámolóból kiderült, Romániában 2007-től kezdtek minősített biotermeléssel foglalkozni a gazdák, Hargita megyében a csúcsot ez 2013-ban érte el, akkor több mint 320 hivatalos biogazda tevékenykedett, mostanra viszont ez a szám 220 körülire csökkent.

Nagyobb bevételre lehet szert tenni, ha bióként értékesítjük a tejet. Illusztráció •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Nagyobb bevételre lehet szert tenni, ha bióként értékesítjük a tejet. Illusztráció

Fotó: Veres Nándor

2010-től tevékenykedik minősített biogazdaként Fazakas Imre, aki a csütörtöki eseményen saját tapasztalatait, gyakorlati tanácsait osztotta meg az érdeklődőkkel. Gazdasága fő profilja az állattenyésztés, de a vele járó növénytermesztéssel is foglalkozik. Elmondása szerint jelenleg a termelt tejet bioként értékesítik, de a célja az, hogy feldolgozza, és kész termékkel tudjon a piacra kerülni. Számára

a hároméves átállási időszak gyorsan, nehézségek nélkül telt el, utána pedig valamivel kedvezőbb árat kapott a tejért.

Eleinte keresnie kellett, hogy ki vásárolja fel biotejét, de 2016-tól nagyon megnövekedett az érdeklődés. Tapasztalata szerint egyre több fogyasztó dönt úgy, hogy egészséges ételt vásárol meg, emiatt is érzi túlzásnak, hogy egy biotermékért szinte kétszeres árat kérnek el, mint egy konvencionális termékért – főleg annak tükrében, hogy az előállítása sem kerül kétszer annyiba.

Rodics Gergely az Agri-Cultura-Natura Transylvaniae Egyesület részéről érkezett, hogy a biotermelés és turizmus kapcsolatáról értekezzen. Kifejtette, ha valaki Gyimesbe érkezik, még ha nem is a közelben lakik, azt gondolhatja, hogy ez a táj gyönyörű, tiszta, és akik itt gazdálkodnak, azok biztosan bio módon teszik. Ebben a formában ez nem teljesen igaz, hiszen itt is egyre inkább terjed a vegyszerhasználat, és kevesen fordítanak gondot a termékeik biominősítésének megszerzésére – tisztázta. Emiatt is egyértelművé kell váljon, hogy ki az, aki természetközeli módon akar gazdálkodni, és ki az, aki az ipari mezőgazdálkodás mellett dönt. Akik a biogazdálkodást választják, azok termékei a turizmussal elsősorban két módon kerülhetnek kapcsolatba: az egyik, hogy helyi éttermek, vendégházak kínálják azokat vendégeiknek; a másik lehetőség, hogy

a turisták magát a gazdát, gazdaságot látogatják meg, és ott vásárolják meg a termékeket.

A biotermelés emellett a vidéki turizmus több ágazatával is érintkezhet, így az agroturizmussal, az egészségturizmus különböző ágazataival. A táji adottság, a hagyományoshoz közeli gazdálkodási mód is előnyös a biotermelésre való építéshez, ehhez viszont a gazdák szemléletváltására is szükség van, illetve ahhoz, hogy térségi szinten legyen egy mozgatórugó, aki nem hagyja leállni a kezdeményezést – fejtegette.

Az előadók sorát Farkas Tibor ötletgazda zárta, aki a piaci mutatókat ismertette a konvencionális és biotermékek kapcsán. A meghirdetett programmal ellentétben a fórumon nem tudott részt venni Albert Imre, a kolozsvári Bioterra Egyesület képviselője.

Üdvözölt kezdeményezés

Az érdeklődők között volt viszont a gyimesfelsőloki szarvasmarhatartók egyesületének elnöke is, aki örömmel fogadta a kezdeményezést, amelybe meglátása szerint több gazda is bekapcsolódna, amennyiben megfelelnek az előírásoknak. Mint mondta, jelenleg is bio módon gazdálkodnak, de ha a minősítéssel valamivel jobb árat kaphatnak a leadott tejért, akkor megteszik az ahhoz szükséges lépéseket. A szintén jelenlévő Pál Péter, a gyimesbükki Degustarium értékesítési szövetkezet alapítója is jó lehetőségnek tartja a térségi biotermelést, mivel az segíti a helyi termékek megmaradását. Véleménye szerint összefogás nélkül erre nincs lehetőség – az embereknek be kellene látniuk, hogy mindenkinek van hely a piacon, sőt úgy könnyebb boldogulni, ha minél több azonos minőségű terméket tudnak eladásra kínálni. „Ahhoz még fel kell nőni, hogy ne tartsuk titokban a jó példákat, hanem mutassuk meg egymásnak azokat, hiszen ezeknek a termékeknek van piaca. Azt is meg kell tanuljuk, hogy olyan termékeket állítsunk elő, amelyeket eladásra nem kell elvinni, mert a vásárlók idejönnek, hogy megvegyék” – fogalmazta meg mintegy célként is a vállalkozó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Vízbe esett embert mentettek ki a tűzoltók Marosludason

Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.

Vízbe esett embert mentettek ki a tűzoltók Marosludason
2025. július 08., kedd

A miniszterelnök elismerte, hogy Nicușor Dan nem akart áfát emelni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.

A miniszterelnök elismerte, hogy Nicușor Dan nem akart áfát emelni
2025. július 08., kedd

Lesz-e turista Korondon és Szovátán? Augusztus végén tisztábban fogunk látni

Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.

Lesz-e turista Korondon és Szovátán? Augusztus végén tisztábban fogunk látni
2025. július 07., hétfő

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg
2025. július 07., hétfő

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó

A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó
2025. július 07., hétfő

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról

Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról
2025. július 07., hétfő

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot

Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot
2025. július 07., hétfő

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló

Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló
2025. július 07., hétfő

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben

A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken