Forrázva, főzve és macerátum formájában fogyaszthatjuk a teákat
Fotó: Barabás Ákos
A gyógy- és fűszernövények gyűjtéséről, feldolgozásáról, termesztéséről, illetve a teázás jótékony hatásáról tartott előadást Bögözben a csíkkarcfalvi Macalik Ernő biológus. A gyógynövények szakértője indokolt esetben a gyógyszerhasználatot is szükségesnek tartja.
2017. október 21., 10:542017. október 21., 10:54
2017. október 21., 11:042017. október 21., 11:04
Óva intett ugyanakkor az interneten gyakran felbukkanó „csodaszerek” használatától, amelyeket különbnél különb marketingfogásokkal próbálnak eladni a vásárlóknak.
Gyógynövényeket szinte bárhol lehet találni, ám különösen kedvelik a parlagon hagyott mezőgazdasági területeket, illetve a megmunkált földeket. Macalik Ernő elmondta, gyűjtés szempontjából a nyugati országokhoz képest mi jóval előnyösebb helyzetben vagyunk, hiszen a hazai gyakorlattal ellentétben ott több gyógynövény begyűjtését is tiltják a jogszabályok. Ettől függetlenül érdemes termeszteni is őket, főleg azokat a fajokat, amelyek nem őshonosak nálunk, vagy amelyeket ritka előfordulásuk miatt tilos leszedni.
A saját gyógynövényes kert előnyeihez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy szükség esetén öntözni, tápozni is lehet, de akár természetes nemesítésről is beszélhetünk. Utóbbit úgy kell elképzelni, hogy minden évben a legerősebb példányok magját kel újra elvetni.
Elsősorban meg kell vizsgálni a beszerzett magok csírázóképességét. Erre a legegyszerűbb módszer, ha nedves papírt teszünk egy kisebb dobozba, amire száz magot szórunk.
Macalik szerint ezután érdemes palántákat nevelni, főleg Székelyföldön, ahol későre jön a tavasz és sokáig kitartanak a fagyok. Kiültetésük után sem szabad vegyszerrel kezelni a gyógynövényeket, legfeljebb rézgáliccal lehet védeni a gombás megbetegedésektől.
Ez majd megkönnyíti a munkát a sarlóval történő betakarításkor, hiszen nem kell sokat válogatni. A növényeket legjobb egy e célra készített üvegházban megszárítani, de mindenképpen árnyékos helyen. Szükségmegoldásként ugyanakkor a napra is ki lehet tenni, de minél kevesebb ideig, hogy a lehető legkevesebb hatóanyag vesszen el. Ha gyökeret szeretnénk kiszárítani, érdemes hosszában elvágni – magyarázta a szakember. Ezután kell felaprítani a füveket, így készül az úgynevezett drog.
Macalik Ernő
Fotó: Pál Árpád
Egyetlen gyógynövényben több száz tartalmi anyag van, amelyek közül nagyjából tíz-húsz hatóanyag is. Ezek oldódnak a vízben, ezért is fantasztikus készítmény a tea – magyarázta Macalik Ernő. A teát lehet forrázni, ekkor a felforrt vízbe tesszük a füveket, majd állni hagyjuk, és utána szűrjük le, de van, amikor főzni is kell.
A nap első gyógyteáját főleg reggel, éhgyomorra érdemes elfogyasztani, mert akkor jobb hatást érhetünk el, a másodikat pedig délután, amikor elszakadunk a mindennapi teendőktől. A szakember szerint
Kivételt képeznek az étvágygerjesztő italok, mert azt kötelezően keserűn kell inni.
A teában lévő hatóanyagok egyébként csak hetven százalékban segítik a gyógyulást, a gyógynövények szakértője szerint a maradék placebohatás. Persze utóbbihoz fontos, hogy nyugodt környezetben fogyasszuk el a készítményt, valamint hogy jó íze és illata legyen.
Többfajta teafüvet is össze lehet keverni, nem lesz mérgező, ám ha ezt túlzásba visszük, elmaradhat a várt hatás. Éppen ezért a szakember legfeljebb ötféle füvet kever össze.
Macalik szerint a gyógyszerekre és a gyógynövényekre egyaránt szükség van, használatuk azonban a beteg állapotától függ. Ha valakit például súlyos betegség kínoz, akkor elkerülhetetlen a gyógyszerek alkalmazása, hiszen azok ilyenkor célzottan és megfelelő erősséggel hatnak.
– fogalmazott.
A gyógynövényeknek az az egyik előnyük, hogy nem igazán lehet túladagolni őket, valamint mellékhatásuk is csekély. Éppen ezért nagyon hatékonyak egy krónikus betegség kezelésénél, de például egy akut hűlés esetén is jól alkalmazhatók.
Sarlatánok az interneten
A szakember hangsúlyozta, rengeteg badarság jelenik meg az interneten a gyógynövényekkel és a természetes készítményekkel kapcsolatban, ezért nem kell mindent elhinni. Főleg az adhat okot a gyanúra, amikor egy cikknek vagy bejegyzésnek nincs szerzője. Szerinte ilyenkor a jól kifundált marketing ellenére többnyire sarlatánságról van szó. Erre példák a gyors fogyást ígérő „csodaszerek”.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!