Fotó: Veres Nándor
A megyeszerte érintett 89 tanintézet közül péntekig közel hatvan közölte a tanfelügyelőséggel, hogyan oldja meg az elrendelt leépítéseket. Többnyire teljes állásokat csökkentettek részmunkaidősre az óvodákban, iskolákban, amelyek vezetői figyelmeztettek ugyanakkor, hogy jelentősen megnehezedik így az oktatási egységek működtetése.
2015. augusztus 24., 10:162015. augusztus 24., 10:16
Múlt hétfőre várta a Hargita Megyei Tanfelügyelőség az iskolák jelentéseit arról, hogyan oldják meg az állások számának csökkentését. Mint ismeretes, az oktatási tárca által leközölt keretszámok szerint a Hargita megyei tanügyi rendszerben a következő tanévtől az eddiginél 161-gyel kevesebb oktatói kisegítő személyzeti és kisegítő személyzeti állás lehet. A megyében a diáklétszámhoz viszonyítva az országos átlagnál nagyobb ezeknek az állásoknak a száma – ezzel indokolták a leépítéseket. A tanfelügyelőség ennek nyomán minden tanintézetnek kiközölte, hány állást tarthatnak fenn következő tanévtől, és azon óvodáktól, iskoláktól, amelyek nem fértek bele ezen számokba, visszajelzést kért arról, hogyan faragják le az állásokat.
Görbe Péter főtanfelügyelő közlése szerint azon 89 megyebeli iskola és óvoda közül, amelyekben leépítést kell végrehajtani, 59 közölte péntekig, hogyan oldja meg a problémát. Azon harminc iskolában, óvodában, ahonnan nem kaptak még választ, valószínűleg nagyon nehezen sikerül megoldást találni – véli Görbe. A főtanfelügyelő ismertette, a legtöbb érintett tanintézetben át tudták úgy alakítani az állások intézményi elosztását, hogy beleférjenek a kiközölt keretszámba. A leépítések mértéke tanintézetenként más és más: 0,25 állástól 22 állásig terjed.
Iskolánként, óvodánként változik, hogy milyen megoldást találtak a leépítésekre. A főtanfelügyelő szerint legtöbb helyen teljes állásokat csökkentettek 25 vagy ötven százalékkal, például a takarítók állásait faragták le. Igyekeztek nem elbocsátani embereket, van, ahol előrehozott nyugdíjba küldik el, akit lehet – hozta fel példaként a főtanfelügyelő. Görbe Péter úgy véli, ha szeptember elsejéig nem is, október elsejére elérhetik a megyében az oktatási tárca által előírtakat az oktatási kisegítő és a kisegítő személyzet létszámát illetően. Megtudtuk, van olyan tanintézet is, ahol csak részben végezték el az állások számának csökkentését, adott tisztségek megmentésére pedig segítséget kértek a tanfelügyelőségtől. Több iskola, óvoda vezetője ugyanakkor az elvégzett leépítésről szóló jelentésben közölte a tanfelügyelőséggel, hogy ilyen körülmények között nehéz lesz a tanügyi egységek működtetése, gondok adódhatnak.
A kisegítő személyzetre vonatkozó régi jogszabály helyett egy új van előkészületben az oktatási tárcánál, ebben a tanintézetek mérete és a diáklétszám alapján szabják meg az alkalmazható személyzet mértékét – ismertette a főtanfelügyelő. Bár a rendelet még nem jelent meg, annak alapján, amit eddig megtudott a várható tartalmáról, Görbe attól tart, a jelenleginél is rosszabb helyzetet teremthet a megyebeli iskolák számára a jogszabály.
Múlt héten Székelyudvarhelyen találkoztak a főtanfelügyelővel a leépítések által érintett tanintézeteknek a vezetői, akik beadványban kifogásolták az elrendelt intézkedést. Görbe Péter a találkozóról azt közölte, vannak különleges helyzetben lévő óvodák, iskolák, ahol az igazgatók szerint megoldhatatlan helyzetet teremt a személyzet diáklétszámhoz való igazítása, például azért, mert több kazánt kell működtetni vagy pedig bentlakást kell fenntartani. A találkozó nyomán kérvényt írnak az oktatási tárcához, hogy hagyjanak jóvá több állást, az eddigi tapasztalatok alapján azonban nem fűznek nagy reményeket ezen kérésükhöz – közölte a főtanfelügyelő.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!