Fotó: Veres Nándor
A megyeszerte érintett 89 tanintézet közül péntekig közel hatvan közölte a tanfelügyelőséggel, hogyan oldja meg az elrendelt leépítéseket. Többnyire teljes állásokat csökkentettek részmunkaidősre az óvodákban, iskolákban, amelyek vezetői figyelmeztettek ugyanakkor, hogy jelentősen megnehezedik így az oktatási egységek működtetése.
2015. augusztus 24., 10:162015. augusztus 24., 10:16
Múlt hétfőre várta a Hargita Megyei Tanfelügyelőség az iskolák jelentéseit arról, hogyan oldják meg az állások számának csökkentését. Mint ismeretes, az oktatási tárca által leközölt keretszámok szerint a Hargita megyei tanügyi rendszerben a következő tanévtől az eddiginél 161-gyel kevesebb oktatói kisegítő személyzeti és kisegítő személyzeti állás lehet. A megyében a diáklétszámhoz viszonyítva az országos átlagnál nagyobb ezeknek az állásoknak a száma – ezzel indokolták a leépítéseket. A tanfelügyelőség ennek nyomán minden tanintézetnek kiközölte, hány állást tarthatnak fenn következő tanévtől, és azon óvodáktól, iskoláktól, amelyek nem fértek bele ezen számokba, visszajelzést kért arról, hogyan faragják le az állásokat.
Görbe Péter főtanfelügyelő közlése szerint azon 89 megyebeli iskola és óvoda közül, amelyekben leépítést kell végrehajtani, 59 közölte péntekig, hogyan oldja meg a problémát. Azon harminc iskolában, óvodában, ahonnan nem kaptak még választ, valószínűleg nagyon nehezen sikerül megoldást találni – véli Görbe. A főtanfelügyelő ismertette, a legtöbb érintett tanintézetben át tudták úgy alakítani az állások intézményi elosztását, hogy beleférjenek a kiközölt keretszámba. A leépítések mértéke tanintézetenként más és más: 0,25 állástól 22 állásig terjed.
Iskolánként, óvodánként változik, hogy milyen megoldást találtak a leépítésekre. A főtanfelügyelő szerint legtöbb helyen teljes állásokat csökkentettek 25 vagy ötven százalékkal, például a takarítók állásait faragták le. Igyekeztek nem elbocsátani embereket, van, ahol előrehozott nyugdíjba küldik el, akit lehet – hozta fel példaként a főtanfelügyelő. Görbe Péter úgy véli, ha szeptember elsejéig nem is, október elsejére elérhetik a megyében az oktatási tárca által előírtakat az oktatási kisegítő és a kisegítő személyzet létszámát illetően. Megtudtuk, van olyan tanintézet is, ahol csak részben végezték el az állások számának csökkentését, adott tisztségek megmentésére pedig segítséget kértek a tanfelügyelőségtől. Több iskola, óvoda vezetője ugyanakkor az elvégzett leépítésről szóló jelentésben közölte a tanfelügyelőséggel, hogy ilyen körülmények között nehéz lesz a tanügyi egységek működtetése, gondok adódhatnak.
A kisegítő személyzetre vonatkozó régi jogszabály helyett egy új van előkészületben az oktatási tárcánál, ebben a tanintézetek mérete és a diáklétszám alapján szabják meg az alkalmazható személyzet mértékét – ismertette a főtanfelügyelő. Bár a rendelet még nem jelent meg, annak alapján, amit eddig megtudott a várható tartalmáról, Görbe attól tart, a jelenleginél is rosszabb helyzetet teremthet a megyebeli iskolák számára a jogszabály.
Múlt héten Székelyudvarhelyen találkoztak a főtanfelügyelővel a leépítések által érintett tanintézeteknek a vezetői, akik beadványban kifogásolták az elrendelt intézkedést. Görbe Péter a találkozóról azt közölte, vannak különleges helyzetben lévő óvodák, iskolák, ahol az igazgatók szerint megoldhatatlan helyzetet teremt a személyzet diáklétszámhoz való igazítása, például azért, mert több kazánt kell működtetni vagy pedig bentlakást kell fenntartani. A találkozó nyomán kérvényt írnak az oktatási tárcához, hogy hagyjanak jóvá több állást, az eddigi tapasztalatok alapján azonban nem fűznek nagy reményeket ezen kérésükhöz – közölte a főtanfelügyelő.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!