Fotó: Caritas Vidékfejlesztés
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
2025. július 12., 20:592025. július 12., 20:59
2025. július 12., 23:002025. július 12., 23:00
„Értékeink, múltunk ismerete és átadása gyerekeinknek nemcsak feladat, hanem kötelesség” – fogalmaz Köllő Réka, A gyergyószéki sajtkultúra múltja és jelene című kötet szerzője. A közelmúltban megjelent kiadvány megszületése egy véletlennek köszönhető.
A Caritas Vidékfejlesztésnél dolgozó Köllő Réka főiskolai tanulmányai közben bukkant rá arra az információra, hogy
Ez a tudás aztán csaknem egy évszázadra feledésbe merült. Majd ismét egy svájci szakember érkezett Gyergyószentmiklósra, és neki köszönhetően mára több mint 500 székely gazda sajátította el az érlelt sajt készítésének tudományát. A kiadvány ezt a történetet ismerteti.
Fotó: Caritas Vidékfejlesztés
Gyergyó és a pricskei vám évszázadokon át fontos állomás volt Magyarország, Ausztria, sőt Bajorország élelmezése szempontjából, hiszen innen hajtottak évente több ezer szarvasmarhát és juhot egészen Bécsig vagy Augsburgig, ahol pénzzé tették őket. A 19. század második felében azonban a marhavész véget vetett ennek.
1882–1883-ban gróf Széchényi Pál földművelésügyi miniszter Egán Edét, a kiváló mezőgazdasági szakembert bízta meg azzal, hogy dolgozza ki a Kárpát-medence hegyvidéki gazdálkodási tervét. Ennek keretében
Ezen intézkedésektől remélték a kivándorlás megszűnését és a családok megélhetésének biztosítását.
Fotó: Caritas Vidékfejlesztés
Erdélyben Máramaros után Gyergyószentmiklós volt a második olyan hely, ahol kiváló körülményeket találtak az alpesi típusú állattartás és tejfeldolgozás számára. Ennek eredményeként
A magyar kormány ingyenesen biztosította a sajtkészítéshez szükséges berendezéseket, Gerber pedig képzést tartott: 1886-ban négy helyi gazda sajátította el tőle az érlelt sajt készítésének fortélyait. Még abban az évben a kassai tejgazdasági kiállításon aranyérmet nyert a pricskei karikasajt, amit Budapesten ugyanannyiért kínáltak, mint a svájci terméket.
A szépen induló történetet megtörték a történelem viharai. A világháborúk, a Trianont követő impériumváltás, majd a kommunizmus elsöpörte a tejgazdaságot – vele együtt a Svájcból hozott tudást is.
Konrad Suter svájci sajtmester 2010-ben járt először Erdélyben. Látva Gyergyószék adottságait – az éghajlatot, a legelőket, az állatállományt –, meggyőződött róla, hogy ez a vidék ideális lehet az érlelt sajt előállítására.
Fotó: Caritas Vidékfejlesztés
Azóta is rendszeresen visszatér, és Jakob Sturzenegger állategészségügyi szakemberrel a Mythen Fonds nevű szervezeten keresztül biztosít képzéseket a helyi gazdáknak. A gyakorlati tudás visszatért a térségbe:
Tőle tanult – majd Svájcban is képezte magát – Portik-Hegyi Loránd gyergyószentmiklósi sajtmester, akinek hat hónapig érlelt sajtja tavaly aranyérmet nyert Portugáliában egy nemzetközi sajtkészítő versenyen. 1885 után újra aranyérmes lett a gyergyói sajt – mintha csak az idő is körbeért volna – mutat rá Köllő Réka a kiadványban.
Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója meglátása szerint ma is ugyanaz a feladat, mint 1885-ben: megőrizni a tájhoz illő gazdálkodási formákat, újraértékelni őseink tudását, és azt ötvözni a korszerű technológiákkal.
– mondja Kastal, és hozzáteszi: fel kell karolni azt, amit őseink tudtak, de mellé kell tenni a használható újat is.
Fotó: Caritas Vidékfejlesztés
Kiemeli: a Caritas Vidékfejlesztésnél zajló képzések éppen ezt a célt szolgálják „Felgyorsult körülöttünk a világ, és miközben behoztunk egy csomó új technológiát, állatot, mindehhez nincs még felkészülve a székely gazda” – fogalmaz Kastal.
Ugyanakkor szomorúan jegyzi meg: „Nem érzékeljük, mekkora érték van körülöttünk. A Pricskét nem véletlenül választották 140 éve: átvizsgálták a flórát, a faunát, a legelők összetételét. Valami olyan volt itt, ami máshol nem. Ezt a helyet látták a legideálisabbnak ahhoz, hogy a legkiválóbb sajt készülhessen. Ma pedig 1300 méter magasság fölött egyetlen tehén vagy juh sem legel – egyetlen esztena sem működik.”
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!