Fotó: Veres Nándor
A külföldi országokhoz hasonló arányban íratták be a tejtermelés-ellenőrző programba a romániai piros-tarka tenyésztők állataikat. Az elmúlt időszakban ugyanis jelentősen megugrott a program iránt érdeklődő gazdák száma: jövőtől akár már ezer gazda tízezer állatának tejtermelését ellenőrizhetik az illetékes egyesületek.
2016. november 19., 17:002016. november 19., 17:00
Megugrott a tejtermelést-ellenőrző programba (C.O.P.) bekapcsolódott Hargita megyei szarvasmarhatartó gazdák száma az elmúlt időszakban – számolt be érdeklődésünkre Szász Ilona. A Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal vezetője elmondta, 2015-ben még csak két, Brassó és Maros megyei egyesület által vehettek részt a tejellenőrző programban a romániai piros-tarka tenyésztők. Tavaly decemberben a brassói egyesület 351 farm 6292 szarvasmarhájának tejellenőrzését végezte el, míg a marosi egyesület 27 gazdaság 358 állatáét. Idén januártól Hargita megyében egy salamási egyesület vállalta fel a tejellenőrzések végzését, januárban 208 farm 3663 szarvasmarhájának ellenőrzésével kezdte az egyesület, míg ebben az időszakban a brassói egyesület 209 farm 4030 állatával maradt, a marosi pedig 30 farm 449 tehenével. Az október végi adatok szerint a brassói egyesület esetében megmarad a korábbi gazdaságok száma, míg a marosiak felzárkóztak 69 farmra, a salamásiak pedig 323 gazda 4953 állatának tejellenőrzését vállalták. A szeptemberben iratkozott gazdáknál már elkezdődött a tejtermelés ellenőrzése. Akik azt követően jelentkeztek a programba, azok kéréseit jelenleg dolgozzák fel, esetükben januárban indul majd el a rendszeres mintavétel – foglalta össze az intézményvezető.
Szász Ilona kiemelte azt is, hogy a salamási egyesület elnökével egyeztetve megtudta, hogy az elmúlt hetekben is volt még egy jelentkezési hullám: hozzávetőleg nyolcszáz gazda jelentkezett még a programba csak a Hargita megyei egyesületnél. A pontos adatokról csak decemberben tudnak beszámolni. Ha ehhez hozzáadjuk a marosi és brassói egyesületek révén tejkontrollban levő farmok számát, az megközelíti az ezret, ezt a minimális 10 egyeddel beszorozva megkapjuk az abban résztvevő állatok számát – végzett egy gyors számítást a szakember. Hozzátette, ez a szám a teljes romániai piros-tarka felnőtt tehén- és vemhesüsző-állomány negyedét teszi ki. Ez az arány már közelít a külföldi országok arányához, ahol az említett szarvasmarhák legalább 30 százaléka részt vesz a tejellenőrzésben – persze olyan ország is van ahol 50 százaléka vesz részt a programban.
A megugrott érdeklődést elsősorban a jelentős értékű támogatásokkal magyarázza az intézményvezető, ugyanis a gazdák kellőképpen voltak informálva mind a De minimis program által vásárolt állatok, mind a tejkontroll adta lehetőségekről. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy habár tervezetként valóban emlegetik, hogy az eddig megkövetelt legkevesebb 10 állat felével is igényelhessék a hegyvidéki gazdák az uniós kiegészítő (prémium) támogatást, de ez egyelőre nem jelent meg jogszabályként. Tehát egyelőre a támogatás megszerzéséhez szükséges, hogy a tíz szarvasmarhából az összes teljesítse az életkori feltételt, azaz nem haladhatják meg a 8 éves kort, emellett az állatok után legalább egy borjú be kell legyen íratva az országos nyilvántartásba (RNE), tiszta fajtájúak és tejellenőrzés alatt kell hogy legyenek.
Kérdésünkre azt is elmondta Szász Ilona, hogy az intézményüknek elsősorban tájékoztató – részben pedig ellenőrző szerepe van a tejellenőrzés kapcsán. Igyekeznek széleskörűen informálni az állattartókat, hogy ne fél információk mentén hozzanak döntéseket. Emellett a támogatásigényléshez szükséges, az említett egyesületek által kibocsájtott bizonylatot is ők láttamozzák.
A tejtermelés ellenőrzéséről
A programban részt vevő szarvasmarhatartókhoz havonta kilátogatnak a szakemberek, ellenőrzik a tej mennyiségét, illetve tejmintát vesznek a minőség ellenőrzése érdekében. Ezeket az adatokat bevezetik a törzskönyv-programba, és amennyiben azok megfelelnek az elvárásoknak, az állatokat törzskönyveztetik. Azok az anyaállatok, amelyek részt vesznek a tejellenőrzésben, de nem ismert az eredetük, csak B-típusú törzskönyvet kaphatnak, s csak az „unokájuk” kaphat A-típusú törzskönyvet – ha ismert az előző két generáció, ami legalább 5-6 évet ölel fel. A tejkontroll alatt levő szarvasmarhák borjúinak, ha ismert az anyaállat eredete, szintén kiállítható az A-típusú törzskönyv.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
szóljon hozzá!